حقوق جزا شامل چه مواردی می شود؟

حقوق جزا به سیستم قوانینی اطلاق می شود که راهنمایی هایی را برای نحوه مجازات مجرمان ارائه می دهد. برای این منظور، می توانید تعریف، هدف و انواع حقوق کیفری را بررسی کنید. بخش‌هایی از قوانین کیفری را مرور کرده و موارد را بررسی کنید تا دریابید چرا قانون جزا مورد نیاز است و چگونه از آن استفاده می‌شود.

حقوق جزا شامل چه مواردی می شود؟

تعریف حقوق جزا

آیا تا به حال برنامه تلویزیونی جنایی را تماشا کرده اید؟ موضوع اصلی، مربوط به جنایتی است که انجام شده است. این برنامه ها بر روی کار پلیس و کارآگاهی درگیر متمرکز است که در تلاش برای حل جرم و جمع آوری شواهد برای اثبات ادعای خود علیه عامل جنایت می باشد. همچنین، در این گونه از موارد، به نظام حقوقی پرداخته شده و نحوه اعمال قانون کیفری بر واقعیات را نشان می دهد. بنابراین، قوانین کیفری را در حال اجرا در دادگاه خواهید دید. آنها بینش بسیار خوبی از بدنه قوانین کیفری و حقوق جزا ارائه می دهند.

حقوق جزا به مجموعه ای از قوانین مربوط به اعمال مجرمانه اشاره دارد. در مواردی که فردی از قانون جزایی خاصی پیروی نمی کند، با نقض قانون مرتکب عمل مجرمانه می شود. این مجموعه قوانین با قانون مدنی متفاوت است، زیرا مجازات های حقوق کیفری مستلزم تضییع حقوق و حبس است. برعکس، قوانین مدنی مربوط به حل و فصل اختلافات حقوقی و متضمن خسارت مالی است.

نظریه های مختلفی برای اینکه چرا ما یک سیستم حقوق کیفری داریم وجود دارد. هیچ یک از این دو نظریه انحصاری نیستند. نظریه های اصلی برای حقوق جزا عبارتند از بازدارندگی از جرم، اصلاح مرتکب، تأمین قصاص عمل و جلوگیری از جنایات بعدی که هر یک دارای اهمیت بالایی هستند. در مورد این نظریه های حقوق کیفری و اینکه کدام سیاست توسط مجموعه حقوق کیفری به بهترین وجه ترویج می شود، بحث های زیادی وجود دارد.

انواع قوانین جزایی

دو نوع قوانین کیفری وجود دارد که شامل جنحه و جنایت. جنحه، جرمی است که از جمله جرایم کیفری سطح پایین تلقی می شود، مانند ضرب و شتم جزئی، جرایم رانندگی یا سرقت های کوچک. علاوه بر این، در اکثر کشورها، مجازات جرم جنحه ای، معمولا یک سال یا کمتر است.

در حقوق جزا و در مقابل جنحه، جرایم جنایی شامل جرایم جدی تری است. برخی از مصادیق جنایات عبارتند از قتل، خرید و فروش مواد مخدر، تجاوز جنسی، سرقت و آتش‌سوزی. تقریباً در اکثر کشورها، جرایم بسته به ماهیت خاص جرم و حوزه قضایی محل ارتکاب جرم، مجازات دارند.

بخش هایی از اساسنامه حقوق جزا

تمام قوانین کیفری شامل دو بخش مجزا است. اولین مورد از این قسمت ها mens rea است که حالت روانی است که شخص باید هنگام ارتکاب جرم داشته باشد. به عنوان مثال، اگر شخصی مرتکب قتل شود، لازم است که شخص مرتکب قتل، قصد انجام آن عمل را داشته باشد. این نیت، عامل جنایت قتل است.

بخش دیگر یک حقوق جزا ، actus reus  است. این بخش از قانون جزایی به اقدام مرتکب اشاره دارد. به عنوان مثال، در یک پرونده خرید و فروش مواد مخدر، برای متهم کردن مرتکب به جرم خرید و فروش مواد مخدر، فرد باید در واقع مواد مخدر را فروخته باشد. این اقدامی است که برای وجود actus reus قانون کیفری لازم است.

تمام پرونده های حقوق کیفری شامل ارتکاب ادعای جرم و بنابراین اتهام است که شامل ادعای نقض قانون کیفری است. برخی از پرونده ها توسط هیئت منصفه ای تعیین می شود که به پرونده گوش می دهند و گناه یا بی گناهی طرف متهم را تشخیص می دهند.

در اغلب موارد، با استفاده از توافق نامه حل و فصل می شوند. قرارداد اقرار زمانی اتفاق می‌افتد که متهم به جرم خود در ازای تخفیف مجازات یا منفعت دیگری برای پذیرش و همکاری اعتراف کند. موارد دیگر در حقوق جزا ، محاکمه های روی میز است که در آن یک قاضی بر محاکمه نظارت می کند.

حقوق جزا شامل چه مواردی می شود؟
حقوق جزا شامل چه مواردی می شود؟

نقش وکلا در آزادی متهم

اگر در دادگاه قانون متهم به جرمی هستید، به یک وکیل نیاز دارید که به نتایج متعهد باشد همانطور که برای بازیابی آزادی خود متعهد هستید. یک وکیل خوب، با هوشیاری از شما دفاع می کند و برای محافظت از شما در سراسر پرونده، تلاش خواهد کرد، همانطور که برای هر مشتری صرف نظر از اتهامات وارده به آنها انجام می شود.

وکلای متعهد، از لحظه ای که تماس شما را در خصوص پرونده حقوق جزا دریافت می کنند، شروع به کمک به شما برای بازیابی آزادی خواهند کرد. بسیاری از کارهایی که آنها پیگیر هستند، به رد زودهنگام پرونده‌ها یا رای دادستان است که به کاهش اتهامات منجر می‌شود.

در حالی که هر پرونده و نتیجه متفاوت است، تعهد وکلا به دفاع از شما ثابت می ماند. در صورتی که برای قرار وثیقه نیاز به اجاره سند داشته باشید، می توانید با گروه سون تماس بگیرید. در این گروه متخصص، سند اجاره ای کارشناسی شده، با قیمت بسیار مناسبی در اختیار شما قرار خواهد گرفت.

اشتراک گذاری در facebook
Facebook
اشتراک گذاری در whatsapp
WhatsApp
اشتراک گذاری در email
Email
اشتراک گذاری در telegram
Telegram
اشتراک گذاری در twitter
Twitter
اشتراک گذاری در tumblr
Tumblr
وکیل خوب پرونده کیفری
مقالات
وکیل خوب پرونده کیفری

وکیل خوب پرونده کیفری که به عنوان وکیل مدافع جنایی نیز شناخته می شود، از افرادی که به ارتکاب جرم متهم شده اند دفاع می

ادامه مطلب »
سند اجاره ای در شهریار
مقالات
سند اجاره ای در شهریار

اکثر افرادی که متهم به جرم هستند وثیقه می گیرند، یعنی تا زمان رسیدگی به دادگاه آزاد می شوند. دریافت وثیقه برای افرادی که متهم

ادامه مطلب »
وثیقه خروج از کشور
مقالات
وثیقه خروج از کشور

جرایم به دو بخش جرم قابل وثیقه و جرم غیر قابل وثیقه تقسیم می‌شوند. به نوع جرایمی که در آن به متهم وثیقه اعطا می

ادامه مطلب »

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.