محدودیت های قانونی چیست؟

محدودیت قانونی، به مفهوم این است که حداکثر مدت زمانی را تعیین می کند که طرفین درگیر در یک اختلاف باید از تاریخ وقوع یک جرم ادعایی، اعم از مدنی یا کیفری، رسیدگی قانونی را آغاز کنند. مدت زمانی که قانون به قربانی اجازه می دهد تا علیه فرد مظنون به خطاکار اقدام قانونی کند، می تواند بر اساس صلاحیت قضایی و ماهیت جرم متفاوت باشد.

محدودیت قانونی

ویژگی های محدودیت های قانونی

مرور زمان، قانونی است که حداکثر مدت زمانی را که طرفین دعوا برای شروع مراحل قانونی دارند تعیین می کند. مدت زمان مجاز طبق قانون محدودیت بسته به شدت جرم و همچنین حوزه قضایی مورد مناقشه متفاوت است. موارد مربوط به جرایم شدید، مانند قتل، معمولاً حداکثر مدت زمان ندارند.

طبق قوانین بین‌المللی، جنایات علیه بشریت، جنایات جنگی و نسل‌کشی محدودیتی ندارند. محدودیت‌ها می‌توانند در مورد بدهی مصرف‌کننده نیز اعمال شوند که پس از سپری شدن مدت زمان، به بدهی منسوخ تبدیل می‌شود. طرفداران محدودیت قانونی معتقدند که این محدودیت ها لازم است زیرا ممکن است پس از گذشت زمان، شواهد مهمی از بین برود و خاطرات شاهدان ممکن است مه آلود شود.

درک اساسنامه محدودیت ها

  • به طور کلی، زمان مجاز طبق قانون محدودیت ها بسته به ماهیت جرم متفاوت است. در بیشتر موارد، محدودیت‌ها در مورد پرونده‌های مدنی اعمال می‌شود. به عنوان مثال، در حالت کلی، مدت زمان محدودیت در دعاوی قصور پزشکی دو سال است، بنابراین شما دو سال فرصت دارید که به دلیل قصور پزشکی شکایت کنید. اگر بیش از یک روز در مهلت دو ساله صبر کنید، دیگر نمی توانید برای قصور پزشکی شکایت کنید.

جرایم جنایی

جرایم کیفری نیز می تواند دارای محدودیت های زمانی باشد. با این حال، موارد مربوط به جرایم جدی، مانند قتل، معمولاً طبق محدودیت قانونی حداکثر مدت زمان ندارند. جرایم جنسی مربوط به خردسالان، یا جرایم خشونت‌آمیز مانند آدم‌ربایی یا آتش‌سوزی، محدودیتی ندارند.

قانون بین المللی

طبق کنوانسیون عدم اعمال محدودیت های قانونی در جنایات جنگی و جنایات علیه بشریت، دادگاه کیفری بین المللی، بر اساس قوانین بین المللی، جنایات علیه بشریت، جنایات جنگی و نسل کشی دارای محدودیت قانونی نیستند.

محدودیت قانونی
محدودیت قانونی
محدودیت قانونی

بدهی مصرف کننده

محدودیت‌ها می‌توانند در مورد بدهی مصرف‌کننده نیز اعمال شوند، زیرا طلبکاران مدت زمان مشخصی برای وصول بدهی دارند. مدت محدودیت بدهی مصرف کننده به قوانین ایالت مورد نظر و نوع بدهی بستگی دارد. پس از گذشت مدت زمان محدودیت، طلبکاران دیگر نمی توانند برای وصول بدهی معوقه شکایت کنند.

به این معنی که نمی توانند دستمزد شما را تضعیف کنند یا در مقابل هر یک از دارایی های شخصی شما وثیقه بگذارند، اما این بدان معنا نیست که مصرف کننده این کار را انجام نمی دهد. پول بدهکار نیست انجام هرگونه پرداخت برای بدهی منسوخ شده می تواند ساعت را در قانون محدودیت ها مجدداً راه اندازی کند.

محدودیت قانونی بدهی مصرف‌کننده معمولاً بین سه تا شش سال است، اما بسته به ایالت و نوع بدهی می‌تواند طولانی‌تر باشد. خواه یک حساب بی پایان، یک قرارداد کتبی، یک قرارداد شفاهی یا یک سفته باشد.

مزایای قانون محدودیت

  • به دلیل مواردی که نمی توان علیه مجرم اقامه دعوی کرد زیرا حداکثر مدت زمان سپری شده است، محدودیت های زمانی بحث برانگیز است. با این حال، طرفداران قانون محدودیت استدلال می کنند که، به دلایل عملی، عادلانه ترین است که شروع رسیدگی های قانونی را به یک دوره معقول پس از واقعه محدود کنیم.

    با گذشت زمان، شواهد مهم ممکن است از بین برود و خاطرات شاهدان ممکن است مه آلود شود. رسیدگی های حقوقی تحت این شرایط ممکن است برای همه طرفین منصفانه نباشد. برای محدودیت‌های بدهی مصرف‌کننده، وام‌گیرنده از این جهت سود می‌برد که وضعیت مالی او بهبود می‌یابد، زیرا خطر تخصیص دستمزد یا ضمانت بر دارایی‌ها دیگر باری نیست.

    امتیاز اعتباری آنها ممکن است همچنان آسیب ببیند. با این حال، پس از محدودیت قانونی هفت ساله، گزارش های اعتباری دیگر حساب های معوق را نشان نمی دهند. بر اساس این قانون، قربانیان می توانند تا سن 28 سالگی علیه متجاوزان خود در مقابل سن 23 سالگی شکایت کیفری داشته باشند و تا سن 55 سالگی می توانند شکایت مدنی ارائه دهند.

    این قانون همچنین شامل یک دوره دعوی قضایی یک ساله برای قربانیان در هر سنی است که می توانند پرونده را تشکیل دهند. دعاوی حقوقی؛ یکی از بزرگترین نقاط چسبنده ای که حفظ شد

هدف از محدودیت قانونی چیست؟

هدف از محدودیت قانونی حمایت از متهمان احتمالی در برابر اقدامات قانونی ناعادلانه است، که عمدتاً ناشی از این واقعیت است که پس از گذشت زمان قابل توجهی، ممکن است شواهد مربوط از بین برود، مبهم یا قابل بازیابی نباشد، و خاطرات شهود ممکن نیست.

به طور کلی، قانون دارای محدودیت پنج ساله است، مگر اینکه زبان قانونی خاصی برای جرایمی وجود داشته باشد که بیش از این زمان باشد. مثلاً برای قتل عمدی، محدودیتی وجود ندارد. مدت زمان قبل از غیرقابل وصول شدن بدهی بسته به نوع بدهی و همچنین دولت متفاوت است. این به طور معمول بین سه تا شش سال است، اما می تواند تا 15 سال نیز برسد.

مرور زمان در قوانین محدودیت ها

مرور زمان به مدت زمانی گفته می شود که یک پرونده مدنی یا کیفری می تواند به مراحل قانونی رسیدگی شود. پس از گذشت مدت زمان، طرفین اختلاف دیگر نمی توانند اقدام قانونی کنند. محدودیت قانونی همچنین در مورد بدهی مصرف کننده اعمال می شود، پس از آن طلبکاران دیگر نمی توانند از وام گیرندگان برای حساب های معوق شکایت کنند.

بدهی هنوز دارای اعتبار است. با این حال، طلبکاران دیگر نمی توانند اقدامی مانند تخصیص دستمزد انجام دهند. هنوز هم توصیه می شود که تمام بدهی ها پرداخت شود زیرا ممکن است عواقب دیگری در آینده وجود داشته باشد.

در صورتی که در خصوص پرونده مدنی و کیفری، به سند اجاره ای نیاز دارید، می توانید با گروه سون در ارتباط باشید. این مجموعه معتبر، اجاره سند کارشناسی شده را در اختیار شما قرار خواهد داد.

 

اشتراک گذاری در facebook
Facebook
اشتراک گذاری در whatsapp
WhatsApp
اشتراک گذاری در email
Email
اشتراک گذاری در telegram
Telegram
اشتراک گذاری در twitter
Twitter
اشتراک گذاری در tumblr
Tumblr
اجاره سند در کرج
مقالات
اجاره سند در کرج

گاهی اوقات ممکن است به افرادی که توسط دادگاه ها قرار وثیقه داده می شود، حتی توسط دادگاه عالی، باید روزها منتظر بمانند تا مقامات

ادامه مطلب »

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.