وظایف دادگاه کیفری چیست؟

اکثر مردم احساس بسیار قوی نسبت به جرم دارند و قضات، نقشی حیاتی در سیستم عدالت کیفری ایفا می کنند که به ویژه در مورد مجازات در دادگاه های کیفری به وضوح دیده می شود. اما وظایف دادگاه کیفری چیست؟ در صورتی که در دادگاه پرونده داشته و متهم هستید، می توانید برای روند پرونده خود، از خدمات حقوقی گروه سون بهره مند شده و برای تامین قرار وثیقه، از این دفتر حقوقی، سند اجاره ای را تهیه کنید. کارشناسان، توضیحات لازم در خصوص اجاره سند یا اجاره وثیقه را در اختیار شما قرار خواهند داد.

وظایف دادگاه کیفری

اقدامات دادگاه کیفری

پرونده های جنایی پس از تصمیمی که معمولاً توسط سرویس دادستانی برای تعقیب شخصی به دلیل یک جرم ادعا شده اتخاذ شده است، به دادگاه می آیند. در اکثریت قریب به اتفاق پرونده ها، قاضی ها شواهد را می شنوند و به عنوان یک هیئت، در مورد گناه کار بودن یا بی گناهی فرد تصمیم می گیرند.

برای پرونده‌ های جدی‌تر، یک قاضی در دادگاه مدارک را بررسی کرده و وظایف دادگاه کیفری را در خصوص پرونده دنبال می کند. پرونده های جنایی بسیار جدی، مانند قتل و تجاوز، ممکن است توسط قاضی دادگاه عالی رسیدگی شود. قضات این اختیار را دارند که کسانی را که به یک جرم محکوم شده اند، در صورتی که جرم به اندازه کافی جدی باشد، زندانی کنند.

اما زندان تنها راه حل نیست. یک قاضی می‌تواند حکم به مجازات بدهد، یا یک فرد را تحت نوعی فرمان کنترل قرار دهد، جایی که حرکات یا فعالیت‌های او محدود می ‌شود. اگرچه مجازات یکی از ملاحظات کلیدی هنگام صدور حکم است، اما قضات همچنین به این موضوع فکر می‌کنند که چگونه یک حکم خاص ممکن است احتمال ارتکاب مجدد یک فرد را کاهش دهد.

قاضی در حال رسیدگی به پرونده جنایی

قبل از شروع یک محاکمه در حیطه وظایف دادگاه کیفری ، قاضی با مطالعه پرونده های مربوطه با جزئیات پرونده آشنا می شود. اینها شامل کیفرخواستی است که اتهاماتی را که متهم باید بر اساس آن محاکمه شود، اظهارات شهود، شواهد و مدارک مربوط به درخواست هایی که باید توسط هر یک از طرفین در مورد قابل قبول بودن شواهد در دادگاه ارائه شود، بیان می کند.

پس از شروع محاکمه، قاضی اطمینان حاصل می کند که به همه طرف های درگیر این فرصت داده می شود تا پرونده آنها تا حد امکان کامل و منصفانه ارائه شود و مورد بررسی قرار گیرد. قاضی نقش فعالی را در طول محاکمه ایفا می کند و نحوه انجام پرونده را مطابق با قانون و رویه مربوطه کنترل می کند. با پیشرفت پرونده، قاضی شواهد را یادداشت می کند و در مورد مسائل حقوقی تصمیم می گیرد، به عنوان مثال، آیا شواهد قابل قبول هستند یا خیر که در وظایف دادگاه کیفری تعریف شده است.

پس از شنیدن تمام شواهد موجود در پرونده، جمع بندی قاضی انجام می شود. قاضی قانون هر یک از اتهامات مطرح شده و آنچه را که دادستان باید ثابت کند را برای هیئت منصفه تعیین می کند. در این مرحله قاضی به یادداشت هایی که در جریان محاکمه گذاشته شده است اشاره می کند و نکات کلیدی پرونده را یادآوری می کند و نقاط قوت و ضعف استدلال هر یک از طرفین را برجسته می کند.

صدور حکم

اگر قاضی طبق وظایف دادگاه کیفری ، متهم را مجرم تشخیص دهد، قاضی در مورد مجازات مناسب تصمیم گیری می کند. این حکم تحت تأثیر عوامل متعددی قرار خواهد گرفت. اساساً شرایط پرونده، تأثیری که جرم بر قربانی داشته است و قوانین مربوطه به ویژه موارد راهنمایی از دادگاه تجدیدنظر را شامل می شود.

قاضی به طور مساوی تخفیف و هرگونه گزارش و اشاره در مورد متهم را در نظر می گیرد. تنها زمانی که قاضی همه این عوامل را در نظر گرفت، حکم یا مجازات مناسب صادر می شود. قضات دادگاه عالی می توانند جدی ترین و حساس ترین پرونده ها را در دادگاه رسیدگی کنند و برخی از آنها با قضات دادگاه تجدیدنظر در بخش کیفری دادگاه تجدید نظر حضور دارند.

قاضی دادگاه عالی در کنار وظایف دادگاه کیفری ، در وهله اول به پرونده های جنایی جدی تری رسیدگی خواهند کرد که در دادگاه عالی کیفری رسیدگی می شود و نسبتاً در اوایل کار خود می توانند برای رسیدگی به پرونده های جنایی جدی در مراکز دادگاه مطرح گردد.

قضات حوزه می توانند صرفاً به کارهای مدنی، خانوادگی یا جنایی بپردازند یا زمان خود را بین این سه تقسیم کنند. اکثر پرونده‌های دادگاه توسط قضات حوزه رسیدگی می‌شود، اگرچه موارد کمتر پیچیده یا جدی‌تر ممکن است توسط بخش های دیگر نیز رسیدگی شود.

وظایف دادگاه کیفری
وظایف دادگاه کیفری
وظایف دادگاه کیفری

قضات دادگاه کیفری

وظایف دادگاه کیفری برای هر قاضی یا وکیلی کاملا روشن است. این در حالی است که برای هر وکیلی که حداقل ده سال سابقه کار در دادگاه های کیفری را داشته باشد، می تواند به عنوان قاضی انتخاب شود. انتصاب برای یک دوره پنج ساله در مرحله اولیه است که برای دوره های پنج ساله بعدی تا سن بازنشستگی 65 سال قابل تمدید می شود.

از سویی دیگر، نقش یک قاضی منطقه (دادگاه های دادگستری) تکمیل کار دادگاه است. آنها قضات حقوقی و واجد شرایط قانونی هستند و معمولاً با موضوعات طولانی تر و پیچیده تری که در دادگاه های دادگستری مطرح می شود، سروکار دارند. قضات ناحیه (محاکم دادگستری) همچنین صلاحیت رسیدگی به پرونده ها را بر اساس قوانین استرداد و قوانین مجرم فراری، مطابق با وظایف دادگاه کیفری دارند.

در نظر داشته باشید که موفقیت در پرونده کیفری و رفع اتهام، نیاز به حضور یک کارشناس با تجربه و وکیل حرفه ای دارد. ضمن آنکه برای آزادی موقت متهم، می بایست وثیقه تامین شود. توصیه می شود با کارشناسان گروه حقوقی سون مشورت کرده و برای اجاره سند جهت ارائه به دادگاه، از خدمات ایشان بهره مند شوید.

اشتراک گذاری در facebook
Facebook
اشتراک گذاری در whatsapp
WhatsApp
اشتراک گذاری در email
Email
اشتراک گذاری در telegram
Telegram
اشتراک گذاری در twitter
Twitter
اشتراک گذاری در tumblr
Tumblr
اجاره سند در کرج
مقالات
اجاره سند در کرج

گاهی اوقات ممکن است به افرادی که توسط دادگاه ها قرار وثیقه داده می شود، حتی توسط دادگاه عالی، باید روزها منتظر بمانند تا مقامات

ادامه مطلب »

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.