وثیقه چیست و کاربردهای آن

به زبان ساده، وثیقه اقلامی با ارزش است که وام دهنده می تواند در صورت عدم بازپرداخت وام طبق شرایط توافق شده از وام گیرنده آن را ضبط کند. یک مثال رایج زمانی است که وام مسکن می گیرید. به طور معمول، بانک از شما می خواهد که خانه خود را به عنوان وثیقه ارائه دهید. این بدان معناست که اگر شرایط بازپرداخت وام مسکن خود را رعایت نکنید، بانک این حق را دارد که مالکیت خانه شما را بگیرد. سپس بانک می تواند خانه شما را بفروشد تا پولی را که به شما وام داده است پس بگیرد. کاربرد وثیقه به عنوان تضمینی عمل می کند که وام دهنده مبلغ وام داده شده را پس می گیرد حتی اگر وام گیرنده وام را طبق توافق بازپرداخت نکند.

کاربرد وثیقه

آیا بانک‌های مرکزی هنگام وام دادن هم درخواست وثیقه می‌کنند؟

بانک‌های مرکزی هنگام اعطای وام، وثیقه می‌خواهند، زیرا ضررهای فرضی ناشی از وام‌دهی می‌تواند اعتبار و استقلال آنها را به خطر بیندازد. هنگامی که بانک‌های تجاری از بانک مرکزی که مجموعاً سیستم پولی را تشکیل می‌دهند، به دنبال تأمین مالی هستند، باید وثیقه بدهند.

وثیقه چگونه کار می کند؟

  • قبل از اینکه وام دهنده به شما وام بدهد، می خواهد بداند که شما توانایی بازپرداخت آن را دارید. به همین دلیل است که بسیاری از آنها به نوعی امنیت نیاز دارند. این کاربرد وثیقه نامیده می شود که ریسک را برای وام دهندگان به حداقل می رساند.

    این کمک می کند تا اطمینان حاصل شود که وام گیرنده به تعهدات مالی خود عمل می کند. در صورتی که وام گیرنده نکول کند، وام دهنده می تواند وثیقه را توقیف کند و آن را بفروشد و پولی را که به دست می آورد در قسمت پرداخت نشده وام اعمال کند. وام دهنده می تواند اقدام قانونی علیه وام گیرنده را برای بازگرداندن موجودی باقیمانده دنبال کند.

    همانطور که در بالا ذکر شد، وثیقه می تواند اشکال مختلفی داشته باشد. معمولاً به ماهیت وام مربوط می شود، بنابراین وام مسکن توسط خانه تضمین می شود، در حالی که کاربرد وثیقه برای وام خودرو، وسیله نقلیه مورد نظر است. سایر وام های شخصی غیر اختصاصی را می توان با سایر دارایی ها وثیقه کرد. به عنوان مثال، یک حساب اعتباری تضمین شده ممکن است با سپرده نقدی برای همان مقدار اعتبار، تضمین شود.

    وام های تضمین شده توسط وثیقه معمولاً با نرخ بهره بسیار پایین تر از وام های بدون وثیقه در دسترس هستند. ادعای وام دهنده نسبت به سند وام گیرنده، وثیقه نامیده می شود. حق قانونی یا ادعایی در برابر یک دارایی برای پوشش دادن یک بدهی است. وام گیرنده دلیل قانع‌کننده‌ای برای بازپرداخت وام به موقع دارد زیرا در صورت عدم پرداخت، خانه یا سایر دارایی‌های خود را که به عنوان وثیقه تعهد شده‌اند از دست خواهند داد.

انواع وثیقه

ماهیت وثیقه اغلب با نوع وام از پیش تعیین می شود. وقتی وام مسکن می گیرید، خانه شما تبدیل به وثیقه می شود. اگر وام خودرو بگیرید، خودرو وثیقه وام است. انواع وثیقه ‌هایی که وام‌ دهندگان معمولاً می ‌پذیرند شامل اتومبیل‌ها، سپرده‌های پس‌انداز بانکی و حساب‌های سرمایه‌گذاری است. حساب های بازنشستگی معمولاً به عنوان وثیقه پذیرفته نمی شوند.

همچنین در کاربرد وثیقه،  می ‌توانید از چک ‌های حقوق آینده به‌ عنوان وثیقه برای وام‌ های کوتاه‌ مدت استفاده کنید. بانک‌های سنتی چنین وام‌ هایی را معمولاً با شرایطی کوتاه ارائه می ‌کنند. این وام ‌های کوتاه ‌مدت در مواقع اضطراری واقعی گزینه‌ای مناسب هستند، اما حتی در این صورت، باید دستورالعمل ها را با دقت بخوانید و نرخ‌ها را مقایسه کنید.

وام های شخصی با وثیقه

نوع دیگری از استقراض، وام شخصی است که در آن وام گیرنده یک قلم ارزشی را به عنوان تضمین برای وام ارائه می دهد. ارزش وثیقه باید از مقدار وام گرفته شده یا بیشتر از آن باشد. اگر در نظر دارید یک وام شخصی با وثیقه داشته باشید، بهترین انتخاب شما برای یک وام دهنده احتمالا یک موسسه مالی است که قبلاً با آن تجارت می کنید، به خصوص اگر وثیقه شما حساب پس انداز شما باشد.

اگر قبلاً با بانک رابطه دارید، آن بانک تمایل بیشتری به تایید وام دارد و شما مستعد دریافت نرخ مناسبی برای آن هستید. کاربرد وثیقه در اینجا به عنوان تضمین خواهد بود.

کاربرد وثیقه
کاربرد وثیقه
کاربرد وثیقه

نمونه هایی از وام های وثیقه

وام مسکن مسکونی

رهن وامی است که وثیقه آن خانه است. اگر مالک خانه پرداخت وام مسکن را برای حداقل 120 روز متوقف کند، خدمات دهنده وام می تواند مراحل قانونی را آغاز کند که می تواند منجر به تصرف خانه توسط وام دهنده در نهایت از طریق توقیف شود. پس از انتقال ملک به وام دهنده، می توان آن را فروخت تا اصل باقی مانده وام را بازپرداخت کند.

یک خانه همچنین ممکن است به عنوان وثیقه در وام مسکن باشد. در این صورت مبلغ وام از حقوق صاحبان سهام تجاوز نخواهد کرد. وام های دارای وثیقه نیز عاملی در معاملات حاشیه هستند. یک سرمایه گذار برای خرید سهام از یک کارگزار پول قرض می کند و از مانده حساب کارگزاری سرمایه گذار به عنوان یکی از انواع کاربرد وثیقه استفاده می کند.

وام تعداد سهامی را که سرمایه گذار می تواند بخرد افزایش می دهد، بنابراین در صورت افزایش ارزش سهام، سود بالقوه را چند برابر می کند. اما خطرات نیز چند برابر است. در صورت کاهش ارزش سهام، کارگزار پرداخت مابه التفاوت را مطالبه می کند. در آن صورت، اگر وام گیرنده نتواند ضرر را پوشش دهد، حساب به عنوان وثیقه عمل می کند.

اجاره سند با گروه سون

در صورتی که برای اهداف متعددی همچون آزادی از زندان، اخذ وام و یا خروج از کشور، به کاربرد وثیقه نیاز دارید، می توانید از خدمات اجاره سند گروه سون بهره مند شوید. این گروه حرفه ای، اسناد معتبر و کارشناسی شده را در اختیار شما قرار می دهند که دارای هزینه بسیار مناسبی است. سند اجاره ای که گروه سون ارائه می کند، دارای اعتبار و اصالت کامل است و شما با خیالی آسوده می توانید از آن استفاده کنید.

اشتراک گذاری در facebook
Facebook
اشتراک گذاری در whatsapp
WhatsApp
اشتراک گذاری در email
Email
اشتراک گذاری در telegram
Telegram
اشتراک گذاری در twitter
Twitter
اشتراک گذاری در tumblr
Tumblr
اجاره سند در کرج
مقالات
اجاره سند در کرج

گاهی اوقات ممکن است به افرادی که توسط دادگاه ها قرار وثیقه داده می شود، حتی توسط دادگاه عالی، باید روزها منتظر بمانند تا مقامات

ادامه مطلب »

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.