تفاوت حقوق عمومی و حقوق خصوصی

حقوق عمومی اصطلاحی در علم حقوق است که یکی از گروه های عمده در رشته حقوق به غیر از حقوق مدنی است. در این میان حقوق خصوصی رشته حقوقی است که دامنه کمی دارد. تقسیم بندی حوزه قانون به شدت بر روابط و تعامل بین دولت و شهروندان تأثیر می گذارد، از جمله موارد مربوط به منافع عمومی. در این جا به طور مختصر و واضح در مورد تفاوت حقوق عمومی و خصوصی توضیح داده خواهد شد.

تفاوت حقوق عمومی و خصوصی

قانون عمومی

الف- حقوق عمومی

حقوق عمومی قانونی است که روابط بین شهروندان در کشورهای خاصی را در ارتباط با دولت و نهادهای آن تنظیم می کند. حقوق عمومی در سطح جهانی تعریف می شود زیرا منافع عمومی را تنظیم می کند، به این معنی که روابط بین شهروندان و دولت و منافع عمومی شهروندان را تنظیم می کند. چهار نوع حقوق عمومی وجود دارد:

قانون کیفری

حقوق جزا قانونی است که به تخلفات یا جرایمی که مربوط به مصالح عمومی است تنظیم می کند.

قانون اساسی

قانون اساسی قانونی است که کلیه امور مربوط به دولت را تنظیم می کند، از جمله، وجود مبنایی برای تأسیس دولت، تشکیل نهادهای دولتی، تشکیل ساختارهای نهادی، رابطه حقوق و تعهدات در قانون و غیره که تفاوت حقوق عمومی و خصوصی را نشان می دهد.

قانون اداری

قانون اداری دولتی قانونی است که تعدادی از رویه ها را برای انجام وظایف مانند حقوق و تعهدات نهادهای دولتی تنظیم می کند.

قانون بین المللی

این قانون به 2 شکل به شرح زیر تقسیم می شود:

حقوق عمومی بین المللی

این یک قانون تنظیم کننده روابط یک کشور با کشور دیگر است که مربوط به روابط بین الملل است.

حقوق مدنی بین المللی

این قانونی است که روابط بین اتباع یک کشور با اتباع کشور دیگر را تنظیم می کند که به روابط بین المللی مربوط می شود.

ب- حقوق خصوصی

حقوق خصوصی قانونی است که روابط بین یک فرد و فرد دیگر را تنظیم می کند که بر منافع فردی تمرکز دارد. قانون مدنی قانونی است که در حقوق خصوصی گنجانده شده است که روابط بین یک فرد و دیگری را تنظیم می کند. در این جا شباهت ها و تفاوت حقوق عمومی و خصوصی بیان شده است.

شباهت حقوق خصوصی و عمومی

حقوق عمومی و حقوق خصوصی شباهت هایی دارند که مربوط به تحریم های قانونی است که معمولاً در مورد هر تخلفی از قانون اعمال می شود.

تفاوت بین آنها

علاوه بر شباهت، البته تفاوت هایی نیز بین این دو وجود دارد. در اینجا جدولی در مورد تفاوت بین این دو وجود دارد که شامل ضوابط حقوق عمومی حقوق خصوصی، رابطه حقوقی عمودی، یک طرفه بین دولت و فرد مستقل، افقی بین افراد و هنجار طبیعت اجباری و غیر اجباری می شود.

همچنین، اجرای قانون عمومی توسط دولت و قوانین خصوصی توسط افراد و همچنین دولت (غیرفعال) اجرا می شود. دعوی برای متخلفان تعقیب توسط دادستان این ادعا توسط شاکی ارائه شده است. در بیان تفاوت حقوق عمومی و خصوصی، حقوق خصوصی قوانین، خط مشی ها و قوانین حقوقی را که بر روابط و تعاملات بین افراد، مؤسسات یا بین افراد و نهادهای خصوصی حاکم است، مطالعه می کند.

 به عبارت دیگر، حقوق خصوصی بر کلیه تعاملاتی که مستقیماً به دولت مربوط نمی شود، نظارت می کند. حقوق مدنی شاخه ای از حقوق خصوصی است که به بررسی قوانین حقوقی حاکم بر تعاملات و اختلافات بین افراد یک جامعه می پردازد. این شامل امور جنایی، نظامی یا مذهبی نمی شود. قانون مدنی به حوادث، قراردادها، وصیت ها، اموال، صدمات شخصی و سایر مسائل حقوقی مشابه می پردازد.

علاوه بر قانون مدنی، شاخه های حقوق خصوصی دیگری نیز وجود دارد که شامل حقوق خانواده، حقوق قراردادها، حقوق تجارت، قانون شکایت، حقوق مالکیت، حقوق جبران خسارت و غیره است. قانون مدنی شامل خیانت در اموال و امانت، مذاکرات تجاری و میانجیگری، قانون قراردادهای تطبیقی، قانون برابری تطبیقی، حقوق بشر، تضاد قوانین، اصول قانون اساسی اتحادیه اروپا، قانون مالی، قانون ورشکستگی، قانون مالکیت فکری و غیره است. در این موارد، به خوبی تفاوت حقوق عمومی و خصوصی خود را نشان می دهد.

تفاوت حقوق عمومی و خصوصی
تفاوت حقوق عمومی و خصوصی
تفاوت حقوق عمومی و خصوصی

چگونه قانون مردم را قادر به شکوفایی می کند؟

افراد ممکن است خودشان تصمیم بگیرند که قرارداد ببندند، اموال خود را قبل یا بعد از مرگ دفع کنند، تشکیل خانواده بدهند، برای رفتار غیرقانونی دیگران مطالبه غرامت کنند، یا از هر یک از این موارد خودداری کنند. حقوق خصوصی افراد را قادر می سازد تا زندگی ای را که برایشان ارزش قائل هستند انجام دهند

تفاوت حقوق عمومی و خصوصی در بسیاری از مواقع مورد بررسی بوده است. اما امروزه تخصص افراطی منجر به وضعیتی شده است که در آن به نظر می رسد قانون خانواده تا حد زیادی با قانون شکنجه ارتباطی ندارد و حتی حقوق قراردادها و مالکیت اغلب توسط متخصصانی که احتمالاً در محدوده امن زیر مجموعه خود باقی می مانند، رسیدگی می شود.

این امر نیاز به بازنگری در مورد مشترکات قرارداد، جرم، اموال، خانواده و قانون جانشینی را برانگیخت حقوق خصوصی افراد را قادر می سازد تا زندگی ای را که برایشان ارزش قائل هستند انجام دهند. برای تحقق این امر، باید استقلال فردی را با ملاحظات متقابلی مانند عدالت توزیعی و حمایت از احزاب ضعیف تر متعادل کند.

اهداف فردی در حقوق خصوصی

بنابراین، در هسته حقوق خصوصی ارزشی نهفته است که جامعه می خواهد برای افراد در تعقیب اهداف فردی خود بدون نیاز به مجوز از سوی افراد دیگر یا دولت قائل شود. حقوق خصوصی به افراد این امکان را می دهد که روابط حقوقی خود را با دیگران به انتخاب خود شکل دهند، مشروط بر اینکه این انتخاب به شیوه ای معنادار انجام شود. اهمیت دادن به تفاوت حقوق عمومی و خصوصی ، می تواند در این خصوص کمک باشد.

در حالی که منافع عمومی به طور فعال توسط دولت حمایت می شود که اختیارات ویژه ای برای امکان پذیر ساختن این امر دریافت کرده است، منافع خصوصی تنها در صورتی ایجاد و حفظ می شود که افراد خصوصی بخواهند این کار را انجام دهند. برای مثال از هر پنج شاخه اصلی حقوق خصوصی، حقوق خصوصی مردم را در نگهداری یا انتقال اموال خود تسهیل می کند.

در انعقاد قرارداد در مورد هر چیزی که یک شخص می‌خواهد (از خرید ساده در سوپرمارکت گرفته تا استخدام و بیمه) یا خودداری از انجام آن، دخیل است. در مطالبه غرامت برای رفتار غیرقانونی افراد دیگر، در تصمیم گیری برای ازدواج، طلاق و بچه دار شدن یا نداشتن و بالاخره در تصرف در مال بعد از فوت یا تمسک به قواعد پیش‌فرض جانشینی ورود می یابد.

از این نظر و بررسی تفاوت حقوق عمومی و خصوصی ، حقوق خصوصی ستون فقرات جامعه مدنی را تشکیل می دهد. این به مردم اجازه می دهد تا در مسائل اقتصادی، کار، اوقات فراغت و خانواده شکوفا شوند یا تصمیم عمدی برای انجام ندادن آن اتخاذ کنند.

 بنابراین نگاه کردن به حقوق خصوصی به عنوان دنبال کردن این هدف در ایجاد یک استدلال منسجم کمک زیادی کرده است. در صورتی که به دلیلی، از سوی دادگاه متهم شناخته شده اید، می توانید برای آزادی تا زمان محاکمه از اجاره سند استفاده کنید. با اجاره وثیقه می توانید تا شروع محاکمه، به جامعه بازگردید و اسناد دفاعیه خود را آماده کنید.

اشتراک گذاری در facebook
Facebook
اشتراک گذاری در whatsapp
WhatsApp
اشتراک گذاری در email
Email
اشتراک گذاری در telegram
Telegram
اشتراک گذاری در twitter
Twitter
اشتراک گذاری در tumblr
Tumblr
وکیل خوب پرونده کیفری
مقالات
وکیل خوب پرونده کیفری

وکیل خوب پرونده کیفری که به عنوان وکیل مدافع جنایی نیز شناخته می شود، از افرادی که به ارتکاب جرم متهم شده اند دفاع می

ادامه مطلب »
سند اجاره ای در شهریار
مقالات
سند اجاره ای در شهریار

اکثر افرادی که متهم به جرم هستند وثیقه می گیرند، یعنی تا زمان رسیدگی به دادگاه آزاد می شوند. دریافت وثیقه برای افرادی که متهم

ادامه مطلب »
وثیقه خروج از کشور
مقالات
وثیقه خروج از کشور

جرایم به دو بخش جرم قابل وثیقه و جرم غیر قابل وثیقه تقسیم می‌شوند. به نوع جرایمی که در آن به متهم وثیقه اعطا می

ادامه مطلب »

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.