تفاوت دادگاه کیفری و مدنی

هنگامی که جرائمی همچون سرقت، حمله، تجاوز به عنف، قتل و دیگر موارد از این دست صورت می گیرد، قوانین جزایی اجرا می شود. پس از دستگیری فردی و متهم شدن به جرم، آن شخص به دادگاه کیفری می رود. قانون مدنی تقریباً به تمام اختلافات دیگر اشاره دارد. در بیان تفاوت دادگاه کیفری و مدنی باید گفت که اینها قوانینی هستند که زمانی اعمال می شوند که شخصی از شخص دیگر، شکایت کند.

این می تواند یک پرونده مسکن مانند تخلیه یا توقیف، یک پرونده خانوادگی مانند طلاق یا حضانت، مشکلات مصرف کننده مانند بدهی یا ورشکستگی، یا زمانی که شخصی برای دریافت پول به دلیل آسیب به دارایی یا آسیب شخصی شکایت کند. همه این پرونده ها به دادگاه مدنی می رود.

قضات دادگاه های کیفری و مدنی دارای اختیارات متفاوتی هستند. قضات دادگاه کیفری می توانند با فرستادن شما به زندان، شما را به دلیل نقض قانون مجازات کنند. قضات دادگاه مدنی می توانند شما را به پرداخت پول یا جریمه محکوم کنند یا در مورد خانواده یا خانه تان تصمیم بگیرند.

تفاوت دادگاه کیفری و مدنی

پرونده های مدنی در مقابل پرونده های کیفری

پرونده های مدنی معمولاً شامل اختلافات خصوصی بین افراد یا سازمان ها می شود. پرونده های جنایی شامل عملی می شود که برای کل جامعه مضر تلقی می شود. از این رو، این موارد جرایمی علیه دولت یا صلاحیت تعقیب تلقی می شوند. در حالی که تفاوت دادگاه کیفری و مدنی وجود دارد، برخی از موارد متقاطع وجود دارد.

درک تفاوت ها و شباهت ها هنگام بررسی پرونده های مدنی در مقابل پرونده های جنایی، که در بخش های زیر خلاصه شده اند، مهم است.

پرونده های مدنی

دعوای مدنی زمانی شروع می‌شود که شخص یا نهادی (مانند شرکت یا دولت) که شاکی نامیده می‌شود، ادعا کند که شخص یا نهاد دیگری در انجام وظیفه قانونی که به شاکی مدعی است، کوتاهی کرده است. هم از شاکی و هم خوانده به عنوان «طرفین» یا «دعوا» یاد می شود.

در تفاوت دادگاه کیفری و مدنی ، شاکی ممکن است از دادگاه بخواهد که به خوانده بگوید به وظیفه خود عمل کند یا خسارت وارده را جبران کند یا هر دو را شامل شود. وظایف قانونی شامل احترام به حقوقی است که بر اساس قانون اساسی تعیین شده است.

به عنوان مثال، اگر یک کارخانه چوب قراردادی برای فروش مقدار مشخصی چوب به یک نجار به قیمت توافقی منعقد کند و سپس چوب را تحویل ندهد و نجار را مجبور کند که آن را از جای دیگری با قیمت بالاتر بخرد، نجار ممکن است از آن شکایت کند.

الوارسازی برای پرداخت هزینه های اضافی ناشی از عدم تحویل کارخانه چوب، محکوم است که به این هزینه ها خسارت می گویند.

در تفاوت دادگاه کیفری و مدنی افراد و شرکت‌ها نیز می‌توانند با ادعای نقض قوانین یا حقوق اساسی، شکایت مدنی را در دادگاه مدنی مطرح کنند. به عنوان مثال، دولت فدرال می تواند از یک بیمارستان به دلیل دریافت بیش از حد صورتحساب که نقض قانون است، شکایت کند. یک فرد می تواند از یک اداره پلیس محلی به دلیل نقض حقوق قانونی خود شکایت کند.

پرونده های جنائی

متهم به جرمی ،عموماً در یک اتهام رسمی به نام کیفرخواست (برای جنایات یا جرایم سنگین) یا اطلاعات (برای جنایات) متهم می شود. دولت به نمایندگی از مردم، در صورتی که شخص به جرم متهم شود، پرونده را از طریق دادستانی پیگیری می کند. دفتر دادستانی جرایم دولتی را تحت تعقیب قرار می دهد.

در تفاوت دادگاه کیفری و مدنی باید گفت که این مسئولیت قربانی نیست که پرونده جنایی را مطرح کند. به عنوان مثال، در یک پرونده آدم ربایی، دولت، آدم ربا را تحت پیگرد قانونی قرار می دهد و قربانی در این اقدام شرکت نمی کند. در برخی پرونده های جنایی ممکن است قربانی خاصی وجود نداشته باشد.

برای مثال، دولت‌ افرادی را که به نقض قوانین رانندگی در حالت مستی متهم شده‌اند، دستگیر و محاکمه می‌کنند، زیرا جامعه آن را جرمی جدی می‌داند که می‌تواند منجر به آسیب به دیگران شود. هنگامی که دادگاه تشخیص دهد که فردی مرتکب جرم شده است، آن شخص مجازات خواهد شد.

 این حکم ممکن است حکمی برای پرداخت جریمه نقدی یا جبران خسارت به قربانی، حبس یا نظارت در جامعه یا ترکیبی از این سه چیز باشد که در تفاوت دادگاه کیفری و مدنی خود را نشان می دهد.

تفاوت دادگاه کیفری و مدنی
تفاوت دادگاه کیفری و مدنی
تفاوت دادگاه کیفری و مدنی

اختلافات رسیدگی به پرونده

همانطور که پیش از این نیز اشاره شد، پرونده های مدنی شامل اختلافات بین طرف های خصوصی است، در حالی که پرونده های جنایی اقداماتی علیه شهر یا دولت در نظر گرفته می شود. اما برخی از اعمال ممکن است منجر به دعاوی مدنی و اتهامات کیفری شود. به عنوان مثال، ممکن است شخصی به دلیل ارتکاب جرم عمدی حمله و یا ارتکاب جرم مورد شکایت قرار گیرد، اما همچنین ممکن است دستگیر و به جرم های ضرب و جرح ویا حمله نیز متهم شود.

همچنین، مواقعی وجود دارد که یک عمل مجرمانه ممکن است جای خود را به مسئولیت مدنی بدهد، مانند زمانی که شخصی به قتل متهم می شود و همچنین برای جرم غیرقانونی شکایت می کند که معمولاً پس از تکمیل فرآیند دادرسی کیفری انجام می شود.

در بررسی تفاوت دادگاه کیفری و مدنی و همانطور که در مثال حمله و ضرب و جرح بالا، اتهامات جنایی با جریمه نقدی، زندان و سایر مجازات ها تعیین می شود، در حالی که دعوا بر بازیابی پول برای جبران خسارت قربانی یا خانواده قربانی متمرکز است.

 

دریافت کمک حقوقی

اگر شما به جرمی متهم شده اید، به خصوص اگر منجر به از دست دادن آزادی شود ، باید فوراً به دنبال یک مشاور با تجربه باشید. برای سایر موارد یا برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد تفاوت بین پرونده های مدنی و پرونده های جنایی، امروز با یک وکیل دعاوی و تجدیدنظر در منطقه خود تماس بگیرید. می توانید برای دریافت سند اجاره ای اقدام کرده و قرارداد مربوط به اجاره سند را با گروه سون تنظیم نمایید.

در دادگاه کیفری، دولت علیه شخصی به دلیل ارتکاب جرم پرونده تشکیل می دهد. متهم به ارتکاب جرم متهم نامیده می شود. دولت باید ثابت کند که متهم فراتر از شک معقول مجرم است، که استاندارد بسیار بالایی است. اگر متهم مجرم شناخته شود، ممکن است به زندان برود.

بر اساس تفاوت دادگاه کیفری و مدنی و قوانین مشخص شده، اگر به جرمی متهم شده باشید که ممکن است منجر به حبس شود، قاضی باید یک وکیل با حقوق دولتی به نام وکیل مدافع عمومی یا وکیل کمک حقوقی را برای نمایندگی شما در دادگاه تعیین کند. برای دریافت وکیل مدافع عمومی، باید به قاضی بگویید که نمی توانید وکیل استخدام کنید.

هر دادگاه، قوانین متفاوتی در مورد میزان پایین بودن درآمد شما برای واجد شرایط بودن برای وکیل مدافع عمومی دارد. قاضی ممکن است از شما بخواهد که فرمی را پر کنید که در آن فهرستی از مالکیت و میزان درآمد شما ذکر شده است. همچنین ممکن است لازم باشد کپی هایی از فیش حقوقی خود را برای اثبات میزان درآمد خود ارائه دهید.

اگر در محل زندگی شما وکیل عمومی وجود نداشته باشد، قاضی می تواند وکیل دیگری را برای وکالت رایگان شما تعیین کند. اطلاع از تفاوت دادگاه کیفری و مدنی را از کارشناسان ما سوال کنید.

در دادگاه مدنی چه اتفاقی می افتد؟

در دادگاه مدنی، یک نفر به دلیل اختلاف یا مشکلی که بین آنها وجود دارد، علیه دیگری اقامه دعوی می کند. یک شرکت تجاری یا نمایندگی نیز می تواند در دادگاه مدنی شکایت کند یا در دادگاه مدنی شکایت کند. اگر کسی پرونده ای را در دادگاه مدنی ببازد، ممکن است آن شخص به پرداخت پول به طرف مقابل یا بازگرداندن اموال محکوم شود، اما به دلیل از دست دادن پرونده خود، به زندان نمی افتد. بررسی تفاوت دادگاه کیفری و مدنی می تواند به شما کمک کند تا با آگاهی بیشتر، به پرونده خود رسیدگی کنید.

اشتراک گذاری در facebook
Facebook
اشتراک گذاری در whatsapp
WhatsApp
اشتراک گذاری در email
Email
اشتراک گذاری در telegram
Telegram
اشتراک گذاری در twitter
Twitter
اشتراک گذاری در tumblr
Tumblr
اجاره سند در کرج
مقالات
اجاره سند در کرج

گاهی اوقات ممکن است به افرادی که توسط دادگاه ها قرار وثیقه داده می شود، حتی توسط دادگاه عالی، باید روزها منتظر بمانند تا مقامات

ادامه مطلب »

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.