مراحل آزاد شدن متهم با قرار وثیقه

اگرچه متهمان تا زمانی که مجرمیتشان ثابت نشود بی گناه فرض می شوند، قضات دادگاه های جنایی به انگیزه ای نیاز دارند تا اطمینان حاصل کنند که متهم واقعاً برای شرکت در تمام جلسات دادگاه ضروری حاضر می شود. وثیقه همان انگیزه است. در اینجا، مراحل آزاد شدن متهم با قرار وثیقه و رویه‌های رسیدگی به وثیقه آورده شده است.

مراحل آزاد شدن متهم با قرار وثیقه

وثیقه چیست؟

از جمله عواملی که قضات هنگام تعیین وثیقه در نظر می‌گیرند، میزان و نوع وثیقه برای یک پرونده مناسب است و شرایط ویژه برای متهمان با وثیقه را شامل می شود. تعیین وثیقه یکی از اولین مراحل در پرونده کیفری است. این در جلسه رسیدگی یا در اولین حضور در برابر قاضی رخ می دهد. با پیشرفت پرونده، بسته به شرایط ممکن است وثیقه تعدیل شود.

قرار وثیقه عبارت است از آزادی مشروط متهم در ازای دریافت وجهی که در دادگاه تا زمان رسیدگی به پرونده نگهداری می شود که دارای مراحل آزاد شدن متهم با قرار وثیقه می باشد. در صورتی که متهم در دادگاه خود حاضر نشود، پول توسط دادگاه حفظ می شود.

وثیقه می تواند به صورت نقدی توسط متهمان یا خانواده یا دوستان آنها پرداخت شود. گاهی اوقات می تواند ضمانت نامه ای باشد که از ضامن وثیقه گرفته می شود. این می تواند به شکل یک وثیقه ملکی باشد. یعنی توقیف منزل یا اموال دیگر متهم که در مراحل آزاد شدن متهم با قرار وثیقه نیاز است.

شروط لازم برای دریافت قرار وثیقه از متهم

سه شرط استانداردی که متهم باید برای هر قرار وثیقه داشته باشد عبارتند از حضور در دادگاه در زمان و مکان مشخص شده در ضمانت نامه، خودداری از هرگونه فعالیت مجرمانه و برای اینکه دادگاه صادرکننده ضمانت نامه را از تغییراتی که باید به آن رسیدگی کند، مطلع نگه دارد.

مراحل آزاد شدن متهم با قرار وثیقه

روند آزاد شدن متهم با قرار وثیقه

شاید در بسیاری از مواقع، تنها راه رهایی از زندان، پرداخت وثیقه باشد. اما قبل از آزادی، یک متهم باید فرآیند و مراحل آزاد شدن متهم با قرار وثیقه را تکمیل کند. پس از تکمیل، متهم می تواند طبق برنامه، قرار وثیقه بگذارد و آزاد شود. یا اینکه متهم منتظر محاکمه باشد که در آن میزان وثیقه توسط قاضی قابل تغییر است.

در برخی موارد، برای آزادی نیازی به وثیقه نیست. با این حال، معمولاً دادگاه قبل از آزادی به پرداخت وثیقه نیاز دارد. هر متهمی که آزاد می شود باید موافقت کند که برای محاکمه و تاریخ های برنامه ریزی شده دادگاه بازگردد و همچنین در انتظار محاکمه از شرایط خاصی پیروی کند.

متهمانی که مرتکب جرم بزرگی شده اند یا خطر فرار بالایی دارند، ممکن است از وثیقه محروم شوند. یعنی این متهمان پس از دستگیری و قبل از محاکمه آزاد نخواهند شد.

آیا برای رهایی از زندان، به وکیل نیاز است؟

برای تودیع وثیقه یا مراحل آزاد شدن متهم با قرار وثیقه نیازی به وکیل نیست. با این حال، فردی که متهم به جرمی است که منجر به حبس می شود، حق برخورداری از وکیل را دارد. متهمی که در مورد مسائل مربوط به جرم ادعایی مورد بازجویی قرار می گیرد، می تواند تقاضای حضور وکیل کند.

در این مواقع، اگر متهم توان پرداخت وکیل را نداشته باشد، دادگاه برای او وکیل تعیین می کند. مزیت حفظ وکیل در زمان بازداشت این است که وکیل ممکن است بتواند وثیقه را کاهش داده یا اتهامات را تغییر دهد که منجر به وثیقه کمتر می شود.

بنابراین، مراحل آزاد شدن متهم با قرار وثیقه بشرح ذیل است.

هنگامی که متهم دستگیر می شود، متهم را به کلانتری منتقل کرده و برای بررسی جرم با او گفتگو می شود. پس از آن، ممکن است به متهم گزینه پرداخت وثیقه بر اساس جدول جرایم رایج پیشنهاد شود. در صورت قبول این گزینه و پرداخت وثیقه، متهم آزاد می شود.

اگر به متهم فرصتی برای پرداخت وثیقه برنامه‌ ریزی‌شده ارائه نشود یا تصمیمی به پرداخت نداشته باشد، متهم باید در زندان تا یک جلسه دادگاه منتظر بماند. در محاکمه، متهم ممکن است ادعای خود را مطرح کند و قاضی وثیقه تعیین کند. بدین ترتیب در مراحل آزاد شدن متهم با قرار وثیقه متهم می تواند در آن زمان وثیقه را پرداخت کند.

مراحل آزاد شدن متهم با قرار وثیقه

وثیقه برای آزادی متهم

وثیقه تضمینی است که متهم نزد دادگاه می گذارد. پرداخت دو کار را انجام می دهد. به متهم حداقل تا تاریخ محاکمه، آزادی می دهد و یا آنکه متهم را از رفتن به محل محاکمه رها می کند. در صورت عدم حضور متهم طبق برنامه، پول یا مال ضبط شده و متهم مجدداً دستگیر می شود.

اما چه کسی قرار وثیقه را تعیین می کند؟ قاضی بر اساس عواملی مانند شدت جرم، سابقه کیفری و وضعیت مالی متهم، قرار وثیقه را تعیین می کند. هدف از قرار وثیقه مجازات متهم نیست. برای مثال، برای بی احتیاطی در رانندگی، پلیس گاهی اوقات از برنامه های وثیقه از پیش تعیین شده در مراحل آزاد شدن متهم با قرار وثیقه استفاده می کند.

در این موارد، متهم می‌تواند پس از پرداخت مبلغ برنامه‌ریزی شده از ایستگاه پلیس خارج شود. به این توالی، گاهی اوقات گرفتن و رها کردن گفته می‌شود. مزیت پرداخت مبلغ تعیین شده این است که متهم مجبور نیست منتظر تعیین وثیقه توسط قاضی باشد. اشکال این است که اگر متهم منتظر باشد تا برای مبلغ کمتری استدلال کند، قاضی ممکن است وثیقه کمتر از برنامه تعیین نماید.

آیا متهم همیشه باید وثیقه بپردازد؟

گاهی اوقات، در مراحل آزاد شدن متهم با قرار وثیقه ، قاضی پس از در نظر گرفتن عواملی مانند شدت جرم، فقدان سابقه کیفری و روابط خانوادگی و اجتماعی متهم، اجازه می‌دهد که متهم بدون قرار وثیقه آزاد شود.

مراحل آزاد شدن متهم با قرار وثیقه

آیا پرداخت وثیقه برای شخص دیگری خطری دارد؟

این را باید در نظر داشت، در صورتی که متهم در تاریخ مقرر یا جلسه محاکمه حاضر نشود، وثیقه ضبط می شود و هر آنچه پرداخت شده مشمول ضبط می شود و به مالکیت دادگاه در می آید. در صورت استفاده از خدمات وثیقه، هزینه ها و خطرات مالی بیشتری وجود دارد. از همین روست که می بایست با یک کارشناس آگاه در این زمینه مشورت کرده و برای مراحل آزاد شدن متهم با قرار وثیقه اطلاعات کافی را کسب کنید.

اجاره سند

اشتراک گذاری در facebook
Facebook
اشتراک گذاری در whatsapp
WhatsApp
اشتراک گذاری در email
Email
اشتراک گذاری در telegram
Telegram
اشتراک گذاری در twitter
Twitter
اشتراک گذاری در tumblr
Tumblr

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.