آزادی وثیقه و مراحل آن

وثیقه با آزادی متهم در ازای پولی عمل می کند که دادگاه تا پایان تمام مراحل و محاکمه های پیرامون متهم نگه می دارد. دادگاه امیدوار است که متهم برای بازپس گیری وثیقه در جلسات دادگاه خود حاضر شود. در بسیاری از موارد، محاکمه‌ ها می‌توانند هفته‌ ها یا ماه‌ ها پس از دستگیری اولیه آغاز شوند و اگر وثیقه نبود، بسیاری از افراد که ممکن است برخی از آنها بی‌گناه باشند، باید تا آغاز محاکمه‌ هایشان در زندان منتظر بمانند. در اینجا در خصوص اجاره سند و آزادی وثیقه توضیحاتی را ارائه خواهیم کرد. می توانید راهنمایی های لازم را از گروه حقوقی سون دریافت کنید.

آزادی وثیقه

گذاشتن وثیقه

گذاشتن وثیقه، می تواند یک مشکل مالی ایجاد کند، زیرا در بسیاری از موارد، فرد متهم قادر به پرداخت آن نخواهد بود. همه کسانی که به قید وثیقه آزاد می شوند در نهایت تبرئه نمی شوند، بنابراین برای جلوگیری از آزادی مظنونان خطرناک، چندین محافظ در قانون وثیقه و آزادی وثیقه تعبیه شده است.

هنگامی که شخصی دستگیر می شود، ابتدا او را به ایستگاه پلیس می برند تا رزرو شود. هنگامی که یک مظنون رزرو یا پردازش می شود، یک افسر پلیس اطلاعات مربوط به مظنون و جنایت ادعایی را ثبت می کند. افسر پلیس یک بررسی سوابق جنایی انجام می دهد، اثر انگشت و عکس مظنون را می گیرد و هر گونه اموال شخصی را ضبط و موجودی می کند که پس از آزادی مظنون، مراحل آزادی وثیقه نیز صورت می گیرد.

 مظنون همچنین بررسی می شود که آیا او مست است یا خیر و معمولاً مجاز به برقراری تماس تلفنی است. در نهایت، یک افسر مظنون را در یک سلول زندان قرار می دهد، معمولاً با دیگر مظنونانی که اخیراً به آنها محکوم شده است. برای جرایم کمتر جدی، ممکن است مظنون اجازه داشته باشد بلافاصله پس از رزرو وثیقه، وثیقه بگذارد.

در غیر این صورت، مظنون باید منتظر باشد (معمولاً کمتر از 48 ساعت) برای جلسه وثیقه که در آن قاضی تعیین می کند که آیا متهم واجد شرایط وثیقه است و به چه قیمتی باید برای وثیقه اقدام کند. این در نهایت منجر به آزادی وثیقه خواهد شد.

میزان وثیقه

  • میزان وثیقه بستگی به شدت جرم دارد اما به تشخیص قاضی نیز می باشد. برخی از حوزه های قضایی دارای برنامه وثیقه هستند که مبلغ استانداردی برای وثیقه را توصیه می کنند. در تعیین وثیقه، قاضی ممکن است این مبلغ را در نظر بگیرد، اما سوابق کیفری متهم، سابقه حضور وی در دادگاه های گذشته، روابط با جامعه، خواه مظنون خطر برای دیگران و هرگونه نگرانی دیگری که ممکن است توسط وکیل متهم مطرح شود و مراحل آزادی وثیقه طی گردد.

انواع وثیقه

پنج نوع مختلف وثیقه وجود دارد، اگرچه برخی از آنها کمتر از بقیه استفاده می شوند.

وثیقه نقدی:

وثیقه نقدی به این معناست که متهم کل وثیقه را نقداً بپردازد. گاهی دادگاه چک یا حتی کارت اعتباری را می پذیرد.

ضمانت نامه:

ضمانت نامه، می تواند برای هر مقدار وثیقه استفاده شود، اما به ویژه زمانی مفید است که متهم توانایی پرداخت وثیقه خود را نداشته باشد. این نوع وثیقه اغلب شامل تماس یکی از دوستان یا خویشاوندان متهم با یک مامور وثیقه است که به عنوان اجاره وثیقه نیز شناخته می شود و پس از آن، برای آزادی وثیقه اقدام می گردد.

اجاره وثیقه:

وکیل وثیقه، توسط شرکت های حقوقی معرفی می شود که در صورت عدم حضور متهم در دادگاه، ارزش کامل وثیقه را بپردازد. در مقابل، نماینده وثیقه از موکل خود 10 درصد حق العملکاری دریافت می کند و نوعی وثیقه (یعنی مالکیت خانه، ماشین یا قایق، یا جواهرات یا لوازم الکترونیکی) ارائه می نماید.

با مشارکت دوست یا خویشاوند، نماینده وثیقه امیدوار است که متهم احساس کند مجبور است در دادگاه حاضر شود، زیرا این دوست یا خویشاوند احتمالاً حق بیمه نماینده وثیقه را می‌پردازد و وثیقه در خط دارد. ضمانت نامه عامل وثیقه نیز در خطر است و اگر متهم در دادگاه حاضر نشود که به عنوان وثیقه پرش شناخته می شود، این نماینده است که مسئول پرداخت کل وثیقه است.

اگر متهم از تاریخ دادگاه غافل شود، نماینده وثیقه و حتی خانواده یا دوستان متهم، تمام تلاش خود را خواهند کرد تا بتوانند متهم را برگردانده و برای آزادی وثیقه اقدام کنند. در برخی موارد، افسر به هیچ وجه مظنونی را رزرو نمی کند، اما در عوض استنادی صادر می کند که می گوید متهم باید در دادگاه حاضر شود.

در حالی که این فرآیند نسبت به بردن یک مظنون به ایستگاه پلیس و انجام مراحل رزرو رسمی کمتر است، به افسر دستگیر کننده اجازه می دهد تا بر دستگیری مجرمان جدی تری تمرکز کند.

 

آزادی وثیقه
آزادی وثیقه
آزادی وثیقه

انتشار با شناسایی شخصی:

یک قاضی همچنین ممکن است به تشخیص خود مظنون را آزاد کند و اقدامات لازم برای آزادی وثیقه را ایجاد نماید. به این معنی که او مسئول حضور در تاریخ دادگاه است و نیازی به پرداخت وثیقه ندارد. شناسایی شخصی معمولاً تنها زمانی مجاز است که اتهام مربوط به یک جنایت نسبتاً جزئی و غیرخشونت آمیز باشد و اگر متهم خطری برای شخص دیگری یا خطر فرار تلقی نشود، به این معنی که بسیار بعید است که شخص فرار کند و به جای خود ظاهر نشود.

اوراق قرضه اموال:

گاهی اوقات متهم می تواند مقداری اموال را برای عمل به عنوان ضمانت فراهم کند. در این موارد، دادگاه به میزان وثیقه، حق رهن (در اصل یک ادعای حقوقی) بر ملک می گیرد. در صورت عدم حضور متهم در جلسات، دادگاه می تواند برای بازپس گیری وثیقه ضبط شده، ملک را توقیف کند که شرایط آزادی وثیقه نیز از بین خواهد رفت.

اگر از طرف یکی از دوستان یا خویشاوندان از یک گروه حقوقی برای اجاره وثیقه اقدام می کنید، نماینده شما باید برای سؤالات و کمک در دسترس شما باشد. به احتمال زیاد این گونه خواهد بود. زیرا آنان علاقه مند به اطمینان از حضور مشتریانشان در تاریخ دادگاه هستند تا بتوانند برای آزادی وثیقه اقدام کنند.

 از نظر فنی متهم در بازداشت است و مسئولیت او بر عهده وثیقه گذار است. یک دفتر حقوقی مناسب می تواند در این خصوص شما را یاری کند. گروه حقوقی سون ، با کادری مجرب و کارشناسان خبره، در خصوص اجاره سند و آزادی وثیقه در خدمت شما خواهد بود.

اشتراک گذاری در facebook
Facebook
اشتراک گذاری در whatsapp
WhatsApp
اشتراک گذاری در email
Email
اشتراک گذاری در telegram
Telegram
اشتراک گذاری در twitter
Twitter
اشتراک گذاری در tumblr
Tumblr

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.