آزادی زندانی با وثیقه

اولین فکری که هنگام متهم شدن به یک جرم کیفری به ذهن خطور می کند، ترس از دستگیری است. فردی که با اتهامات جنایی روبرو می شود، در صورتی که جرم متهم ماهیت جدی داشته باشد (مانند تجاوز، قتل، تقلب و غیره) می تواند در هر زمانی به زندان بیفتد. تسکین فوری که یک فرد می تواند در موقعیتی مانند این بخواهد، وثیقه است. شما می توانید برای آزادی زندانی با وثیقه و اجاره وثیقه از طریق گروه حقوقی سون اقدام کنید.

آزادی زندانی با وثیقه

نقش وثیقه چیست؟

قانون حاکم بر وثیقه عادی و وثیقه پیش بینی شده تحت قانون آیین دادرسی کیفری مورد رسیدگی قرار گرفته است. توصیه می شود برای مسائل حقوقی خود در خصوص ارائه وثیقه و کاهش قرار وثیقه، با یک وکیل متخصص در ارتباط باشید.

 وثیقه به وجه نقد یا اموالی اطلاق می شود که شخص دستگیر شده برای اطمینان از اینکه هر زمان که لازم باشد در دادگاه حاضر می شود، ارائه می نماید. در صورتی که پس از صدور قرار وثیقه و عدم حضور شخص در جلسه دادگاه، دادگاه می تواند قرار وثیقه را حفظ کرده و قرار بازداشت شخص را صادر کند. به عبارت دیگر، آزادی زندانی با وثیقه یک تخفیف حقوقی است که ممکن است شخص برای گرفتن آزادی موقت تا صدور حکم قطعی در مورد او، مستحق آن باشد.

چگونه وثیقه منظم دریافت کنیم؟

متهم برای درخواست وثیقه، باید در دادگاه تقاضای وثیقه ارائه کند. سپس دادگاه احضاریه را برای طرف مقابل ارسال می کند و تاریخ رسیدگی را تعیین می کند. در تاریخ رسیدگی، دادگاه به استدلال های طرفین رسیدگی می کند و بر اساس واقعیات و شرایط پرونده برای آزادی زندانی با وثیقه تصمیم می گیرد.

وثیقه پیش بینی شده زمانی اعطا می شود که فردی در یک پرونده کیفری دستگیر شده باشد. در صورت وثیقه پیش بینی شده، بسته به شدت اتهامات، ممکن است فرد بتواند از دستگیری خودداری کند. یک شخص می تواند حتی قبل از اینکه اولین گزارش اطلاعاتی علیه او ثبت شود، برای وثیقه پیش بینی شده درخواست کند.

چگونه وثیقه پیش بینی شده دریافت کنیم؟

هنگامی که شخصی به دلیل یک جرم کیفری از بازداشت دستگیر شده است، می تواند با کمک یک وکیل خوب، درخواست آزادی زندانی با وثیقه کند. وکیل تقاضای قرار وثیقه را به همراه وکالت در دادگاهی که صلاحیت رسیدگی به موضوع کیفری خاص را دارد، تسلیم خواهد کرد.

سپس دادگاه در مورد درخواست وثیقه پیش بینی شده به مدعی العموم اطلاع داده و از او می خواهد در صورت نیاز، اعتراض خود را مطرح کند. پس از آن دادگاه، تاریخ رسیدگی را تعیین و پس از استماع ادله قطعی طرفین با توجه به واقعیات و اوضاع و احوال پرونده قضاوت خواهد کرد.

چقدر طول می کشد تا وثیقه بگیریم؟

ممکن است حدود یک هفته تا 15 روز طول بکشد تا دادگاه رسیدگی به درخواست وثیقه و آزادی زندانی با وثیقه را اعلام کند. با این حال، اینکه متقاضی وثیقه دریافت می کند یا نه، کاملاً به صلاحدید دادگاه بستگی دارد. دادگاه هنگام تصمیم گیری در مورد درخواست کفالت، عوامل مختلفی از جمله جرم متهم، شدت جرم، واقعیات و شرایط پرونده و غیره را در نظر می گیرد.

آزادی زندانی با وثیقه
آزادی زندانی با وثیقه
آزادی زندانی با وثیقه

اعتبار وثیقه پیش بینی شده

مدت اعتبار وثیقه پیش بینی شده به تشخیص دادگاه بستگی دارد. دادگاهی که قرار وثیقه را صادر می کند، معمولاً اعتبار وثیقه را در قرار مشخص می کند. اما در صورتی که اعتبار در دستور قید نشده باشد، تا صدور حکم نهایی در پرونده خواهد بود.

به طور کلی دادگاه برای مدت 30 روز وثیقه پیش بینی می کند و پس از مدت 30 روز باید برای آزادی زندانی با وثیقه به صورت عادی اقدام کرد. هر چند در صورت دستگیری متهم باید وثیقه پیش بینی شده خود را ارائه و در مدت مقرر وثیقه نیز برای قرار وثیقه عادی اقدام کند. پس از انقضای مهلت مقرر، متهم باید برای تمدید قرار وثیقه پیش بینی شده اقدام کند، در غیر این صورت تقاضای مجدد می شود.

هزینه وثیقه

هزینه وثیقه در یک پرونده جنایی به شدت پرونده درگیر بستگی دارد. این به طور کلی شامل هزینه های تحمیل شده توسط دادگاه برای ارائه وثیقه و حق الزحمه وکیل استخدام شده است. معمولاً در پرونده های کیفری با شدت کمتر، طبق رویه متعارف دادگاه، مبلغ استانداردی تعیین می شود که برای اعطای وثیقه باید در دادگاه ارائه شود. با این حال، دادگاه ممکن است این مبلغ را به صلاحدید خود، بسته به حقایق پرونده، تعیین کند.

چه زمانی می توان وثیقه را رد کرد؟

وثیقه در صورتی انکار نمی شود که جرمی که به آن متهم می شود، ماهیت کوچکی داشته باشد یا متهم مرتکب عادی نباشد. با این حال، آزادی زندانی با وثیقه در صورتی قابل رد است که دادگاه نظر داشته باشد که در صورت اعطای وثیقه به متهم، ممکن است سعی در دستکاری مدارک داشته باشد.

هرگاه متهم وثیقه در مدت قرار وثیقه، مرتکب جرم مشابه یا هر جرم شنیع شود یا زمانی که متهم به قید وثیقه متواری شد و رسیدگی به پرونده به تعویق افتاد، دادگاه به تشخیص خود، قرار وثیقه را رد می کند. وقتی ادعا می شود که فرد با وثیقه در حال ترساندن شاهد و مرتکب اعمال خشونت آمیز علیه پلیس است یا زمانی که متهم با قرار وثیقه مشکلات جدی نظم و امنیت در جامعه ایجاد می کند و به خطری برای زندگی آرام مردم تبدیل شده باشد، آزادی زندانی با وثیقه ممکن نمی شود.

ضمن آنکه وقتی مشخص شد که وقایع بعدی یک جرم غیرقابل وثیقه یا جرم سنگین‌تر را رقم می‌زند و به صلاحدید قضایی برای اعطای وثیقه به متهم اشتباه صورت گرفته است یا آنکه هنگامی که ثابت شد متهم از آزادی اعطا شده سوء استفاده کرده است، دلایل برای لغو قرار وثیقه کافی است.

چگونه یک وکیل می تواند به شما در گرفتن وثیقه کمک کند؟

متهم شدن به جرم اعم از بزرگ یا جزئی، امری جدی است. فردی که با اتهامات جنایی روبرو می شود، مجازات ها و عواقب شدیدی مانند زندان، داشتن سابقه کیفری و از دست دادن روابط و آینده شغلی و سایر موارد را در پی دارد. در حالی که برخی از مسائل حقوقی را می توان به تنهایی انجام داد، دستگیری جنایی از هر ماهیتی که باشد مستلزم مشاوره حقوقی یک وکیل مدافع کیفری واجد شرایط است که می تواند از حقوق شما محافظت کند و بهترین نتیجه ممکن را برای پرونده شما تضمین کند. شما می توانید برای پیگیری پرونده خود و کاهش قرار وثیقه و اقدامات لازم در خصوص اجاره سند و یا اجاره وثیقه ، از طریق گروه حقوقی سون اقدام کنید.

اشتراک گذاری در facebook
Facebook
اشتراک گذاری در whatsapp
WhatsApp
اشتراک گذاری در email
Email
اشتراک گذاری در telegram
Telegram
اشتراک گذاری در twitter
Twitter
اشتراک گذاری در tumblr
Tumblr

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.