شرایط تامین قرار وثیقه کیفری برای آزادی متهم

برای فرد متهم و خانواده وی، حضور در دادگاه ، امری بسیار استرس زا خواهد بود. از سویی دیگر، همراه با چالش ها و ناراحتی های ناشی از دستگیری، مطالبه مبلغی غیرمنتظره نیز پیش روی متهم و خانواده وی است تا این امکان را فراهم کند تا پیش از حضور در دادگاه، به زندان نرود. اما تامین وثیقه کیفری برای آزادی متهم چه شرایطی دارد؟

وثیقه می تواند به کاهش برخی از استرس های مرتبط با این فرآیند کمک کند. اجاره وثیقه برای تضمین آزادی متهمان در بین جلسات دادگاه استفاده می شود. دانستن گزینه وثیقه برای جلوگیری از رفتن عزیزانتان به پشت میله‌های زندان در مواقعی که نیازی به این کار ندارند، مهم است و از پرداخت هزینه نیز در امان خواهید بود. در واقع، وثیقه می تواند به شما یا یکی از عزیزانتان کمک کند تا سریعا از زندان خارج شوید.

تامین وثیقه کیفری برای آزادی متهم

اجاره وثیقه چیست؟

با بازداشت یک مظنون، لازم است که برای جلسه دادگاه خود را آماده سازد. این احتمال وجود دارد که با پرداخت مبلغی که دادگاه تعیین می کند، بتواند آزاد شود که به طور معمول، پیش از تاریخ جلسه محاکمه و پس از دستگیری متهم صورت می گیرد.

پس از حضور متهم در دادگاه، پول به دست طرفی که آن را پرداخت کرده، بازگردانده می شود. این عمل و هزینه آزادی، که می تواند در موقعیت های مختلف، متفاوت باشد، وثیقه نامیده می شود که هنگام دستگیری، تامین وثیقه کیفری برای آزادی متهم نیاز است.

برخی از شرکت ها، پولی را به عنوان ضمانت می دهند تا متهم در دادگاه در تاریخ بعدی دادگاه حاضر شود. بانک ها و سایر مؤسسات وام به ندرت، مبلغی را برای وثیقه ارائه می کنند. با این حال، این شرکت ها، در حال انجام این ریسک و مسئولیت خاص برای کمک به متهم هستند. دوستان و خانواده متهم معمولاً با یک ضامن وثیقه در ارتباط هستند تا تنها چند ساعت پس از تعیین وثیقه، متهم را آزاد کنند.

اوراق وثیقه

وثیقه در سراسر جهان رایج نیست. اما در کشورمان، می توانید این کمک را پیدا کنید و برای تامین وثیقه کیفری برای آزادی متهم اقدام نمایید.  نحوه عملکرد وثیقه و میزان وثیقه تعیین شده توسط دادگاه در پرونده و منطقه ای که متهم دستگیر می شود، تعیین خواهد شد.

برخی از کشورها فهرست هایی را تنظیم کرده اند که قاضی برای تعیین میزان صحیح وثیقه برای نوع جرم ارتکابی از آنها کار می کند. این در حالی است که بسیاری از کشورها مطابق با قوانین تعیین شده، به قاضی این امکان را می دهند که مبلغ را بر اساس خطر فرار پیش بینی شده متهم و ترکیبی از عوامل دیگر تعیین کند.

چه کسی حق وثیقه دارد؟

هر شخصی که به جرم غیر سرمایه ای متهم شده باشد، به طور کلی مستحق وثیقه است. کشورهای مختلف قوانین متفاوتی دارند که برای نگه داشتن متهمان جرایم خشونت آمیز تا زمان جلسه دادگاه و جهت تامین وثیقه کیفری برای آزادی متهم در صورتی که خطر فرار یا خطر مزاحمت برای عموم تلقی شوند، اعمال می گردد. با این حال، برای هر کس دیگری که متهم به جرم است، وثیقه باید تعیین شود و انکار شدنی نیست. این فقط مقداری است که متفاوت خواهد بود. نمایندگان ضمانت نامه می توانند منابع مالی مورد نیاز برای پرداخت سریع وثیقه را فراهم کنند.

اوراق وثیقه چگونه کار می کند؟

  1. پس از دستگیری یک فرد، تاریخ رسیدگی و مبلغ تعیین شده برای وثیقه به او داده می شود. اکنون این بر عهده آنها و دوستان ویا خانواده آنهاست که هزینه آزادی خود را در فاصله زمانی بین بازداشت و دادگاه بپردازند. ضامن وثیقه می تواند به عنوان شخص ثالث برای کمک در اینجا وارد عمل شود و برای اجاره وثیقه یا اجاره سند اقدام نماید تا به سادگی تامین وثیقه کیفری برای آزادی متهم صورت گیرد.

    هنگامی که وثیقه توسط ضامن وثیقه گذاشته شد، باید اطمینان حاصل شود که متهم در تمام جلسات دادگاه ضروری حاضر می شود. اگر متهم از وثیقه صرف نظر کند، قانون به دنبال متهم رفته و برای دستگیری وی، اقدام خواهد کرد. معمولاً مهلتی وجود دارد که در آن متهم می تواند به دادگاه بازگردانده شود و وجه وثیقه مجدداً به ضامن تحویل گردد.

    در صورتی که متهم از وثیقه صرف نظر کند و برنگردد، وجهی که توسط ضامن وثیقه گذاشته شده، توسط دادگاه اخذ خواهد شد. وثیقه ای که به عنوان تضمین این ضمانت نامه عمل می کند، توسط شرکت، از دوست یا خانواده که برای متهم اقدام می کند، تحویل گرفته خواهد شد. به همین دلیل بسیار مهم است که متهم پس از تامین وثیقه کیفری برای آزادی متهم در دادگاه حاضر شود و همه با هم کار کنند تا مطمئن شوند که مراحل قانونی لازم را دنبال می کنند.

تامین وثیقه کیفری برای آزادی متهم
تامین وثیقه کیفری برای آزادی متهم

وثیقه های متفاوت

ساده ترین نوع پرداخت، متهم کل مبلغ وثیقه را به صورت نقدی به دادگاه می پردازد، گاهی اوقات در صورت پذیرش توسط دادگاه خاص، با چک یا کارت اعتباری نیز انجام می شود. اگر متهم به یک جنایت متهم شده باشد، باید وثیقه برای آزادی ارسال شود.

معمولاً برای این نوع وثیقه ها هزینه بالاتر و وثیقه اضافی مورد نیاز است. این جرایم شامل کلاهبرداری، آدم ربایی، سرقت از بانک و جرایم ناشی از خشم و غیره است. در برخی از موارد، تامین وثیقه کیفری برای آزادی متهم به صورت ارائه ملک است که در صورت عدم حضور متهم در دادگاه، ملک را توقیف می کنند. می توان در این مرحله، برای اجاره سند اقدام نمود.

در برخی از موارد، اگر متهم خطری برای جامعه یا خطر فرار نداشته باشد و یا به ارتکاب جرایم جزئی متهم هستند، آزادی بدون وثیقه صادر می شود. شما می توانید از مشاوره گروه حقوقی سون بهره مند شده و برای اجاره سند و پیگیری روند پرونده خود یا عزیزانتان، از ایشان راهنمایی های لازم را دریافت کنید.

اشتراک گذاری در facebook
Facebook
اشتراک گذاری در whatsapp
WhatsApp
اشتراک گذاری در email
Email
اشتراک گذاری در telegram
Telegram
اشتراک گذاری در twitter
Twitter
اشتراک گذاری در tumblr
Tumblr

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.