وام مسکن چیست؟

وام مسکن به طور معمول، جهت خریداری کردن یا تعمیرات و سرویس خانه، زمین یا دیگر املاک و مستغلات مورد استفاده قرار می گیرد. وام گیرنده، موافقت می کند که در طول زمان به وام دهنده پرداخت کند، معمولاً در یک سری پرداخت های منظم که به اصل و بهره تقسیم می شود. سپس ملک به عنوان وثیقه برای تضمین وام عمل می کند.

وام مسکن

شرایط وام مسکن

وام گیرنده، بایستی به واسطه وام دهنده، درخواست خود را برای وام ارائه کند و حداقل امتیاز اعتبار را داشته و پیش پرداخت لازم را بپردازد. درخواست‌ وام های مسکن قبل از اینکه به مرحله بسته شدن برسند، یک فرآیند پذیره‌نویسی دقیق را طی می‌کنند. انواع وام مسکن بر اساس نیازهای وام گیرنده متفاوت است، مانند وام های معمولی و با نرخ ثابت.

نحوه کار وام مسکن

افراد و مشاغل از وام مسکن برای خرید ملک استفاده می کنند بدون اینکه کل قیمت خرید را از قبل پرداخت کنند. وام گیرنده وام را به اضافه بهره در طول چند سال مشخص بازپرداخت می کند تا زمانی که ملک را به صورت رایگان و خالص در اختیار داشته باشد.

اکثر وام های مسکن سنتی کاملاً مستهلک می شوند. این بدان معنی است که مبلغ پرداخت معمولی ثابت می ماند، اما نسبت های متفاوتی از اصل در مقابل بهره در طول عمر وام با هر پرداخت پرداخت می شود. شرایط معمول وام مسکن برای 30 یا 15 سال است.

رهن چیست؟

رهن نیز به عنوان حق مالکیت یا ادعای مالکیت شناخته می شود. اگر وام گیرنده پرداخت وام مسکن را متوقف کند، وام دهنده می تواند ملک را سلب کند. به عنوان مثال، یک خریدار خانه مسکونی، خانه خود را به وام دهنده خود گرو می گذارد، که پس از آن ادعایی در مورد ملک دارد.

در صورتی که خریدار تعهد مالی خود را نپذیرد، این امر منافع وام دهنده در ملک را تضمین می کند. در صورت سلب مالکیت، وام دهنده ممکن است ساکنان را بیرون کند، ملک را بفروشد و از پول حاصل از فروش برای پرداخت بدهی رهنی استفاده کند.

وام مسکن
وام مسکن
وام مسکن

فرآیند وام مسکن

وام گیرندگان بالقوه فرآیند را با درخواست به یک یا چند وام دهنده وام مسکن آغاز می کنند. وام دهنده مدرکی می خواهد که نشان دهد وام گیرنده توانایی بازپرداخت وام را دارد. این ممکن است شامل صورت‌حساب‌های بانکی و سرمایه‌گذاری، اظهارنامه‌های مالیاتی اخیر و گواهی اشتغال فعلی باشد. وام دهنده معمولاً یک بررسی اعتباری نیز انجام می دهد.

در صورت تایید درخواست، وام دهنده به وام گیرنده وام تا سقف معین و با نرخ بهره خاص ارائه می دهد. خریداران خانه می توانند پس از انتخاب ملکی برای خرید یا زمانی که هنوز در حال خرید آن هستند، برای وام مسکن درخواست دهند، فرآیندی که به عنوان پیش تایید شناخته می شود.

تایید قبلی برای وام های مسکن می‌تواند به خریداران در بازار مسکن تنگ دست پیدا کند زیرا فروشندگان می‌دانند که پول لازم برای پشتیبان‌گیری از پیشنهاد خود را دارند. هنگامی که یک خریدار و فروشنده در مورد شرایط معامله خود به توافق برسند، آنها یا نمایندگان آنها در آنچه که بسته شدن نامیده می شود ملاقات می کنند.

این زمانی است که وام گیرنده پیش پرداخت خود را به وام دهنده می پردازد. فروشنده مالکیت ملک را به خریدار منتقل می کند و مبلغ مورد توافق را دریافت می کند و خریدار اسناد رهنی باقی مانده را امضا می کند. وام دهنده ممکن است برای شروع وام (گاهی اوقات به صورت امتیاز) در زمان بسته شدن کارمزد وام مسکن دریافت کند.

گزینه های دریافت وام

صدها گزینه برای دریافت وام مسکن وجود دارد. می توانید از طریق بانک، وام دهنده خاص وام مسکن، کارگزار وام مسکن، وام دریافت کنید. مهم نیست کدام گزینه را انتخاب می کنید، نرخ ها را در انواع مختلف مقایسه کنید تا مطمئن شوید که بهترین معامله را دریافت می کنید.

انواع وام مسکن

وام مسکن انواع مختلفی دارد. رایج ترین انواع وام های مسکن 30 ساله و 15 ساله با نرخ ثابت است. برخی از شرایط وام مسکن تا پنج سال است. طولانی شدن پرداخت‌ها در طول سال‌های بیشتر ممکن است پرداخت ماهانه را کاهش دهد، اما میزان کل سودی را که وام‌گیرنده در طول عمر وام مسکن پرداخت می‌کند، نیز افزایش می‌دهد. موارد زیر تنها چند نمونه از محبوب ترین انواع وام های رهنی در دسترس وام گیرندگان است.

وام مسکن با نرخ ثابت

نوع استاندارد وام های مسکن با نرخ ثابت است. با وام نرخ ثابت، نرخ بهره برای کل مدت وام ثابت می ماند، همانطور که پرداخت ماهانه وام گیرنده به وام های مسکن نیز باقی می ماند. به وام با نرخ ثابت، وام سنتی نیز گفته می شود.

وام مسکن با نرخ قابل تنظیم

با وام مسکن با نرخ قابل تنظیم، نرخ بهره برای یک دوره اولیه ثابت است، پس از آن می تواند به طور دوره ای بر اساس نرخ های بهره رایج تغییر کند. نرخ بهره اولیه اغلب نرخی کمتر از نرخ بازار است، که می تواند وام مسکن را در کوتاه مدت مقرون به صرفه تر کند، اما در صورت افزایش قابل ملاحظه نرخ، احتمالاً در بلندمدت مقرون به صرفه تر خواهد بود.

این نوع از وام ها معمولاً محدودیت ها یا سقف هایی برای افزایش نرخ بهره در هر بار تعدیل و در کل در طول عمر وام دارند.  وام مسکن با نرخ قابل تنظیم 5/1 یک وام تنظیم شده است که یک نرخ بهره ثابت را برای پنج سال اول حفظ می کند، سپس هر سال پس از آن تعدیل می کند.

وام فقط با بهره

انواع دیگر وام‌های مسکن کمتر رایج، مانند وام‌های مسکن تنها با بهره و ARM‌های گزینه پرداخت، می‌توانند شامل برنامه‌های بازپرداخت پیچیده باشند و به بهترین وجه توسط وام‌گیرندگان استفاده می‌شوند. این نوع وام ها ممکن است دارای یک پرداخت بزرگ در انتهای مدت زمان مقرر باشند. این نکته را نیز باید اشاره کنیم که در صورت نیاز به اجاره سند یا اجاره وثیقه ، می توانید از خدمات گروه سون بهره مند شوید.

اشتراک گذاری در facebook
Facebook
اشتراک گذاری در whatsapp
WhatsApp
اشتراک گذاری در email
Email
اشتراک گذاری در telegram
Telegram
اشتراک گذاری در twitter
Twitter
اشتراک گذاری در tumblr
Tumblr
وکیل خوب پرونده کیفری
مقالات
وکیل خوب پرونده کیفری

وکیل خوب پرونده کیفری که به عنوان وکیل مدافع جنایی نیز شناخته می شود، از افرادی که به ارتکاب جرم متهم شده اند دفاع می

ادامه مطلب »
سند اجاره ای در شهریار
مقالات
سند اجاره ای در شهریار

اکثر افرادی که متهم به جرم هستند وثیقه می گیرند، یعنی تا زمان رسیدگی به دادگاه آزاد می شوند. دریافت وثیقه برای افرادی که متهم

ادامه مطلب »
وثیقه خروج از کشور
مقالات
وثیقه خروج از کشور

جرایم به دو بخش جرم قابل وثیقه و جرم غیر قابل وثیقه تقسیم می‌شوند. به نوع جرایمی که در آن به متهم وثیقه اعطا می

ادامه مطلب »

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.