آزادی از ایستگاه پلیس با وثیقه

در ایستگاه پلیس، مظنون ممکن است به قید وثیقه نقدی، با یا بدون ضمانت، یا وثیقه شخصی (رایگان) یا شناسایی آزاد شود. دستورات دائمی نیروی انتظامی، از افسر مسئول کلانتری می خواهد که به عنوان یک قاعده کلی، هر فردی که به اتهام جزئی دستگیر شده است را با تامین وثیقه نقدی آزاد کند، مگر اینکه افسر دلایل خوبی برای این باور داشته باشد که فرد دستگیر شده، در صورت لزوم در دادگاه حاضر نمی شود. در صورتی که نیاز به آزادی از ایستگاه پلیس با وثیقه دارید، می توانید برای اجاره سند از سون اقدام نمایید.

آزادی از ایستگاه پلیس با وثیقه

آزادی متهم به قید وثیقه

در صورتی که فردی که به قید وثیقه آزاد شده است در دادگاه حاضر نشود، افسر کلانتری باید برای صدور قرار بازداشت از قاضی درخواست کند. در این مرحله، قاضی می ‌تواند یا حکم به ضبط وثیقه نقدی بدهد (اگر ثابت شود دلایل کافی وجود دارد که حکم توقیف را توجیه می‌کند)، یا در امانت دادگاه تا زمانی که متهم حاضر می شود.

لازم به ذکر است که دستورات عمومی پلیس این است که فردی که به قید وثیقه یا قرار وثیقه از بازداشت آزاد می شود فقط می تواند در تاریخ معینی در محضر قاضی حاضر شود و «در هیچ شرایطی زندانی آزاد نمی شود. در قید ضمانت باید در ایستگاه پلیس یا مکان دیگری حاضر شود.» در مواردی که متهم وثیقه را نقض کند، پلیس باید وثیقه را لغو کند، او را مجدداً دستگیر کرده، به کلانتری بیاورد و به دادگاه بکشاند.

تحلیل موقعیتی

 • در عمل، تصمیم گیری پلیس و آزادی از ایستگاه پلیس با وثیقه می تواند غیرقابل پیش بینی باشد:

  الف) اولاً، افسران پلیس گاهی وثیقه را با شرایط معقول، تطابق نمی دهند. در برخی موارد، افسران پلیس وثیقه افراد متهم را به عنوان نوعی مجازات رد می کنند. علاوه بر این، افسران پلیس معمولاً تصمیمات وثیقه خود را توضیح نمی دهند.

  (ب) ثانیاً، افسران پلیس فقط به افرادی که متهم به جرایم جزئی هستند وثیقه و قرار وثیقه اعطا می کنند و تصمیم گیری در مورد وثیقه در جرایم جدی را به دادگاه واگذار می کنند. در این صورت متهم باید ظرف 24 ساعت پس از دستگیری به دادگاه معرفی شود.

  بر این اساس، فردی که متهم به جرایم جدی مانند قتل یا سرقت با خشونت است، احتمالاً در سلول پلیس بازداشت می شود و تنها پس از ارائه در دادگاه می تواند شامل آزادی از ایستگاه پلیس با وثیقه باشد

  ج) ثالثاً، افسران پلیس تمایل دارند افرادی را که برخلاف بند 2 اصل 49 قانون اساسی مرتکب تخلفات کوچک شده اند، بازداشت کنند. افرادی که متهم به ارتکاب جرایمی از قبیل ایجاد اغتشاش، مستی و بی نظمی و داشتن مشروبات الکلی غیرمجاز هستند، در این دسته قرار می گیرند.

  (د) چهارم، بسیاری از متهمان قادر به پرداخت وثیقه نقدی به دلیل فقر نیستند. بنابراین چنین افرادی در ایستگاه پلیس بازداشت می شوند.

  (ه) پنجم، افسران پلیس معمولاً به افراد متهم اطلاع نمی دهند که آنها حق آزادی از ایستگاه پلیس با وثیقه را دارند و حتی در برخی موارد از آنها رشوه می گیرند.

  و) ششم، چون عموم مردم وثیقه را درک نمی کنند، گاهی پرداخت وثیقه نقدی را رشوه یا پرداخت جریمه می دانند و در نتیجه افسران پلیس را مفسد می دانند. در واقع، افسران پلیس اغلب برخی از متهمان را برای محافظت از خود بازداشت می‌کنند، بر این اساس که در صورت آزادی با وثیقه ممکن است آنها فرار کنند.

  4.3 اجراي وثيقه در جرائم ترافيكي با چالش هاي خاصي مواجه است. تصمیم گیری در اینجا خودسرانه به نظر می رسد و میزان وثیقه به تشخیص افسر راهنمایی و رانندگی بخش واگذار می شود. علاوه بر این، در حالی که پلیس نگران است که نرخ فرار بالا (یعنی عدم حضور در دادگاه پس از پرداخت وثیقه نقدی) وجود داشته باشد، عموم مردم روند رعایت الزام حضور در دادگاه را به ویژه در مواردی که جرایم انجام شده است، مجازاتی بی‌رویه می‌دانند.

دستورالعمل های خط مشی برای وثیقه

از موارد فوق، نیاز به تنظیم تصمیم گیری پلیس در رابطه با آزادی از ایستگاه پلیس با وثیقه احساس می شود. بنابراین، افسران پلیس باید هنگام تصمیم گیری در مورد وثیقه و وثیقه، اصول کلی مندرج در قسمت 3 فوق را در نظر بگیرند. به خصوص:

الف) افسران پلیس باید مظنونان را از دلایل دستگیری و جرم یا جرایمی که به خاطر آنها دستگیر شده اند مطلع کنند.

ب) افسران پلیس باید به مظنونان اطلاع دهند که آنها حق دارند به قید وثیقه با شرایط معقول آزاد شوند. همچنین مأموران پلیس باید به افراد دستگیر شده اطلاع دهند که با پرداخت وثیقه نقدی، حق صدور قبض رسمی را دارند.

ج) در اعطای وثیقه یا قرار وثیقه، افسر پلیس می‌تواند شرایطی را که برای جلوگیری از عدم تسلیم مظنون به بازداشت، ارتکاب جرم در حین وثیقه، مداخله با شهود، یا مانع تراشی در غیر این صورت ضروری است را به وثیقه یا وثیقه ضمیمه کند.

(د) در تعیین میزان وثیقه نقدی جهت آزادی از ایستگاه پلیس با وثیقه، افسران پلیس باید اطمینان حاصل کنند که این مبلغ به گونه ای باشد که حضور مظنون در محاکمه او را تضمین کند.

(ه) وثیقه نقدی باید معقول باشد.

و) افسران پلیس در تعیین اعطای وثیقه یا عدم اعطای وثیقه باید شرایطی را که در آن جنایت مورد نظر ارتکاب یافته، ایمنی و امنیت قربانیان و شرایط شخص متهم را در نظر بگیرند. به عنوان مثال، جرایمی که در حین حمل و نقل متهم انجام می شود. ممکن است افسران پلیس را ملزم به اعطای وثیقه نقدی کنند، زیرا ممکن است ردیابی مظنون در صورت عدم حضور در دادگاه دشوار باشد.

ز) یک افسر پلیس می‌تواند مظنون را در شرایطی که چنین اقدامی برای محافظت از مظنون ضروری است، تحت بازداشت محافظتی قرار دهد، برای مثال، در مواردی که نشان داده شود در صورت رهایی از بازداشت مظنون، جامعه ممکن است به مظنون آسیب برساند.

ح) هنگامی که مظنونی مرتکب جرم کوچکی شده است و افسر پلیس تشخیص می دهد که او خطر فرار ندارد، افسر پلیس باید به مظنون آزادی از ایستگاه پلیس با وثیقه به شکل رایگان بدهد. یعنی افسر پلیس با تشخیص خودش یا با ضمانت متهم را آزاد کند.

ط) افسران پلیس در مواردی که تصمیم به اعطای وثیقه گرفته اند، دلایل انکار وثیقه و شرایط مربوط به وثیقه را به مظنونان اطلاع دهند.

ی) افسران پلیس باید مظنونین را که کودکان یا افراد آسیب پذیر هستند، بر اساس تشخیصی که توسط والدین یا قیم یا سایر افراد مسئول، با یا بدون ضامن، به میزانی که بنا به نظر افسر می خواهد، آزاد کنند. حضور کودک یا فرد آسیب پذیر را تضمین کنید. در مورد مظنونینی که کودک هستند، افسران پلیس باید بهترین منافع کودک را در اتخاذ این تصمیمات در نظر بگیرند. برای دریافت سند اجاره ای می توانید از خدمات سون استفاده کنید. راهنمایی های لازم را از کارشناسان سون دریافت نمایید.

آزادی از ایستگاه پلیس با وثیقه
آزادی از ایستگاه پلیس با وثیقه
آزادی از ایستگاه پلیس با وثیقه
اشتراک گذاری در facebook
Facebook
اشتراک گذاری در whatsapp
WhatsApp
اشتراک گذاری در email
Email
اشتراک گذاری در telegram
Telegram
اشتراک گذاری در twitter
Twitter
اشتراک گذاری در tumblr
Tumblr
اجاره سند در کرج
مقالات
اجاره سند در کرج

گاهی اوقات ممکن است به افرادی که توسط دادگاه ها قرار وثیقه داده می شود، حتی توسط دادگاه عالی، باید روزها منتظر بمانند تا مقامات

ادامه مطلب »

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.