چرا باید سند اجاره ای برای دادگاه بگیریم؟

اگر شما متهم به یک جرم جنایی هستید و به یک جرم کیفری متهم شده اید، ممکن است آزاد شده و پلیس به شما بگوید چه زمانی و کجا برای اولین حضور خود در دادگاه مراجعه کنید. این تاریخ محاکمه نیست. ممکن است قبل از حل موضوع چندین بار در دادگاه حضور داشته باشید. یا ممکن است بازداشت شوید که حق دارید در اسرع وقت به دادگاه وثیقه ارائه کنید. در صورتی که امکان پرداخت وثیقه نقدی و ارائه سند ملکی را ندارید، می توانید از سند اجاره ای برای دادگاه استفاده کنید. در این خصوص، گروه سون ، شما را یاری می کنند.

سند اجاره ای برای دادگاه

حضور در دادگاه

اگر دستور حضور در دادگاه به شما داده شود، باید در تاریخ و ساعتی که در اوراقی که به شما داده شده است حضور داشته باشید. شما باید 30 دقیقه قبل از حضور برنامه ریزی شده در دادگاه حاضر شوید. همانطور که پرونده در سیستم پیش می رود. بسته به نوع اتهامات، ممکن است از شما خواسته شود در جلسه مقدماتی شرکت کنید که برای تصمیم گیری در مورد اینکه آیا دادگاه شواهد کافی برای محاکمه دارد یا خیر. پس از جلسه مقدماتی متهم می تواند:

 • مرخص شود (پرونده ادامه ندارد).
 • ممکن است به محاکمه دستور داده شود
 • اگر موضوع به دادگاه کشیده شود، احتمالاً شاهد باید دوباره شهادت دهد.

پرونده جوانان در دادگاه

اگر بین 12 تا 17 سال سن دارید و پلیس فکر می کند که مرتکب یک جرم جنایی شده اید، به پرونده شما تحت قانون عدالت کیفری جوانان رسیدگی می شود. در این حالت نیز می توانید از سند اجاره ای برای دادگاه استفاده کنید. این بدان معنی است که شما می توانید:

 • اخطار یا هشدار رسمی از پلیس دریافت کنید
 • به یک برنامه اجتماعی ارجاع داده شوید
 • متهم به ارتکاب جرم شود و به دادگاه ارسال شوید

خدمات اجتماعی، برنامه ها و خدماتی را برای جوانانی که مرتکب تخلف شده اند یا در خطر نقض قانون قرار دارند، ارائه می کند. اگر به کمک حقوقی نیاز دارید، می توانید با دادگستری تماس بگیرید که مشاوره حقوقی رایگان و محرمانه برای جوانان ارائه می دهد.

درخواست وکیل برای رسیدگی

اگر جهت سند اجاره ای برای دادگاه ، وکیل ندارید، باید با دفتر وکیل دادگستری منطقه ای که از شما اتهام گرفته شده است تماس بگیرید تا اطلاعاتی درباره پرونده خود از جمله فرم بررسی اتهام بزرگسالان دریافت کنید. شما باید مشخصات خود را ارائه دهید که شامل نام کامل و تاریخ تولد، اتهام ها و شماره وقوع پلیس در اوراق آزادی شما، آدرس ایمیل، آدرس پستی و شماره تلفن می شود.

اگر نمی توانید برای کل پرونده خود وکیل استخدام کنید، می توانید وکیلی را استخدام کنید که مایل به ارائه مشاوره اولیه به شما باشد یا فقط در مراحل خاص پرونده شما به شما کمک کند. از سویی دیگر، اگر از شما خواسته شود به عنوان شاهد به دادگاه بروید، سندی به نام احضاریه دریافت خواهید کرد که به شما می گوید چه زمانی و کجا باید به دادگاه مراجعه کنید و یا چه زمانی برای  سند اجاره ای برای دادگاه اقدام نمایید.

اگر به عنوان شاهد احضار شده اید، ممکن است سندی دریافت کنید که از شما می خواهد در جلسه استماع حضور داشته باشید و اسناد و موارد خاصی را ارائه دهید. به این سند احضاریه نیز می گویند. شما باید 30 دقیقه قبل از حضور برنامه ریزی شده در دادگاه حاضر شوید.

سند اجاره ای برای دادگاه
سند اجاره ای برای دادگاه
سند اجاره ای برای دادگاه

ضمانت متهم

ضامن کسی است که به عنوان ناظر متهم در جامعه عمل می کند، در حالی که موضوع متهم در دادگاه است. ضامن باید موافقت کند که مسئولیت متهم را در زمان حضور در اجتماع بپذیرد. ضامن ها وظیفه دارند اطمینان حاصل کنند که متهم به موقع به دادگاه می آید و از هر یک از شرایط قرار وثیقه و سند اجاره ای برای دادگاه تبعیت می کند.

اگر به عنوان ضامن پذیرفته شوید، باید اسناد را امضا کنید و با تعهد یا واریز مبلغ مشخصی موافقت کنید. در برخی موارد، فرد متهم نیز باید به دادگاه پول بدهد. وجوهی که توسط متهم یا شما به نمایندگی از متهم واریز شده است، پس از پایان پرونده و رعایت شرایط وثیقه مسترد می شود.

قبول وجه یا بازپرداخت در قبال ضمانت نامه خلاف قانون است.ضامن بودن یک تعهد جدی است. قبل از پذیرش این مسئولیت، باید مشاوره حقوقی مستقل دریافت کنید تا مطمئن شوید که تعهد را درک می کنید. اگر مطمئن نیستید که می توانید بر فرد متهم در جامعه نظارت کنید، با ضامن شدن از طریق ارائه سند اجاره ای برای دادگاه موافقت نکنید.

همچنین، اگر متهم از شرایط ویا ضوابط حکم دادگاه پیروی نکند، ممکن است مجبور شوید مبلغ مورد توافقی را که تعهد کرده اید یا واریز کرده اید بپردازید. مسئولیت ضامن تا پایان کامل پرونده ادامه دارد که ممکن است زمان زیادی ببرد.

قاضی صلح با نگاه کردن به موارد زیر تصمیم می گیرد که آیا شما برای ضامن مناسب هستید یا خیر:

 • تمکن مالی
 • شخصیت شخصی
 • سوابق کیفری
 • توانایی نظارت

ممکن است قبل از اینکه بتوانید با ارائه سند اجاره ای برای دادگاه ضامن شوید، مجبور شوید در دادگاه مدرک بدهید و در مورد صلاحیت‌های خود پاسخگو باشید.

پایان دادن به تعهدات خود به عنوان ضمانت

اگر به این نتیجه رسیدید که دیگر نمی‌خواهید یا قادر به نظارت بر فرد متهم نیستید، می‌توانید:

 • متهم را به دادگاه بیاورید و به عنوان وثیقه درخواست کنید که از وظایف و مسئولیت های خود خلاص شوید.
 • به دادگاه مراجعه کنید و کتباً درخواست کنید تا به عنوان ضمانت از وظایف و مسئولیت های خود خارج شوید.

اگر فکر می کنید که فرد متهم تهدیدی برای امنیت شماست، سعی نکنید خودتان او را به دادگاه بکشانید. پس از صدور حکم قضایی مبنی بر رهایی شما به عنوان ضامن، پلیس مسئول دستگیری فرد متهم خواهد بود. اگر متهم از دستور دادگاه اطاعت نکند، در صورت عدم حضور متهم در دادگاه یا نقض سایر موارد قرار کفالت:

 • متهم ممکن است به جرم دیگری متهم شوند.
 • ممکن است مجبور شوید پولی را که به عنوان وثیقه تعهد داده اید را به صورت سند اجاره ای برای دادگاه بپردازید.

جلسه ای برنامه ریزی می شود تا به شما این فرصت را بدهد که توضیح دهید چگونه می توانید پول خود را از دست بدهید. زمان و مکان جلسه حداقل 10 روز قبل به شما و متهم داده می شود. در جلسه، قاضی ممکن است به شما دستور دهد که تمام، بخشی یا هیچ یک از پولی را که تعهد کرده اید یا سپرده اید، بپردازید. ممکن است اقدامات قانونی بیشتری علیه شما برای وصول مبلغ بدهی انجام شود. در خصوص اجاره سند یا اجاره وثیقه ، راهنمایی های لازم را از گروه سون دریافت کنید.

اشتراک گذاری در facebook
Facebook
اشتراک گذاری در whatsapp
WhatsApp
اشتراک گذاری در email
Email
اشتراک گذاری در telegram
Telegram
اشتراک گذاری در twitter
Twitter
اشتراک گذاری در tumblr
Tumblr
اجاره سند در کرج
مقالات
اجاره سند در کرج

گاهی اوقات ممکن است به افرادی که توسط دادگاه ها قرار وثیقه داده می شود، حتی توسط دادگاه عالی، باید روزها منتظر بمانند تا مقامات

ادامه مطلب »

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.