شرایط سند اجاره ای برای وثیقه

وثیقه مجموعه ای از محدودیت هایی است که بر مظنون اعمال می شود تا اطمینان حاصل شود که آنها از تحقیقات پلیس در روند دادگاه پیروی می کنند. آزادی مشروط مظنون با وعده حضور در اداره پلیس یا دادگاه است. دادگاه یا پلیس می توانند علیه مظنون یا متهم قرار وثیقه صادر کنند. شرایط سند اجاره ای برای وثیقه می تواند اشکال مختلفی داشته باشد و به هر مورد بستگی دارد.

شرایط سند اجاره ای برای وثیقه

قبل از ارائه وثیقه

یک مظنون قبل از متهم شدن به جرم می تواند با وثیقه توسط پلیس آزاد شود اما در حالی که مظنون باقی می ماند. وثیقه پیش از اتهام به این معنی است که فرد قانوناً موظف است در تاریخ و ساعت مشخصی به کلانتری مراجعه کند. اگر این کار را نکند، می توان او را دستگیر کرد.

آزادی یک فرد با وثیقه پیش از اتهام باید «ضروری و متناسب» باشد. این اصطلاحات تعریف نشده اند و می توانند به طور گسترده توسط پلیس تفسیر شوند، اما باید دلایلی ارائه کرد که چرا آنها را ضروری و متناسب می دانند. شرایط سند اجاره ای برای وثیقه معمولاً زمانی مشخص می شود که پلیس مدارک کافی نداشته باشد و قبل از اینکه بداند می تواند مظنون را متهم کند یا نه نیاز به جمع آوری اطلاعات بیشتری دارد.

این به پلیس اجازه می دهد تا به تحقیقات خود ادامه دهد و در عین حال مظنون را قادر می سازد به زندگی خود ادامه دهد. در صورتی که پلیس پرونده را برای تصمیم گیری در مورد اتهام به دادسرا ارجاع داده باشد، ممکن است یک مظنون نیز با وثیقه پیش از اتهام قرار گیرد. با این حال، پلیس می تواند شرایط خاصی را برای وثیقه تعیین کند.

شرایط کفالت

  • اگر مظنونی قبل از تفهیم اتهام به قید وثیقه آزاد شود، پلیس ممکن است کاری را که می تواند انجام دهد محدود کند. به عنوان مثال، اگر فردی به دلیل تجاوز تحت بازجویی قرار می گیرد، پلیس ممکن است محدودیت هایی را اعمال کند که مانع از مداخله او با قربانی شود. این در شرایط سند اجاره ای برای وثیقه نیز موثر است.

    به همین ترتیب، اگر تحقیقات شامل جرایم علیه کودکان باشد، مظنون ممکن است از تنها ماندن با کودکان زیر 18 سال یا ورود به شعاع مشخصی از مدارس و مهدکودک ها منع شود. مثال دیگر، بررسی سرقت های مکرر در یک مرکز خرید است. ممکن است مظنون از ورود به این منطقه منع شود. در صورت نقض چنین شرایطی، پلیس قدرت دستگیری مظنون را دارد.

محدودیت های زمانی

محدودیت 28 روزه برای وثیقه پیش از اتهام وجود دارد. این بدان معناست که پلیس 28 روز فرصت دارد تا قبل از تفهیم اتهام یا آزادی مظنون، تحقیق کند. در برخی شرایط، این دوره 28 روزه توسط یک افسر ارشد پلیس حداکثر تا 3 ماه قابل تمدید است. تمدیدهای بیشتر باید توسط دادگاه قاضی تأیید شود.

بعد از تفهیم اتهام

وقتی پلیس مظنون را متهم کرد دو گزینه برای شرایط سند اجاره ای برای وثیقه دارد:

  • مظنون را در بازداشتگاه نگه دارد.
  • مظنون را با وثیقه با یا بدون قید و شرط آزاد کنید.

در وهله اول، مظنون تا زمانی که در اولین جلسه به دادگاه عالی رسیدگی شود، در زندان نگهداری می شود. همه پرونده های جنایی از دادگاه عالی شروع می شود. در مرحله دوم، اگر مظنون به قید وثیقه آزاد شود، لازم است برای اولین حضور خود در تاریخ و ساعت معین در دادگاه عمومی حاضر شوند.

باز هم ممکن است شرایطی برای وثیقه در نظر گرفته شود. در صورت نقض این شرایط، پلیس می تواند فرد را دستگیر کند. ظرف مدت 24 ساعت، شخص برای تشخیص اینکه آیا شرایط وثیقه نقض شده است یا خیر، در دادگاه عالی حضور می یابد.

شرایط سند اجاره ای برای وثیقه
شرایط سند اجاره ای برای وثیقه
شرایط سند اجاره ای برای وثیقه

وثیقه دادگاه

پس از حضور در دادگاه، پس از متهم شدن به یک جرم، دادگاه می تواند تصمیم بگیرد که آیا برای یک متهم قرار وثیقه صادر می کند یا اینکه آیا او باید در بازداشت پلیس بازگردانده شود. این برای زمان بین جلسات دادگاه است. شرایط سند اجاره ای برای وثیقه می تواند در این وضعیت، چاره ساز باشد.

یک فرض قانونی وجود دارد که هر زمان که پرونده ای به تعویق می افتد، برای متهم وثیقه بین جلسات دادگاه صادر می شود. با این حال، این فرض ممکن است همیشه اعمال نشود. به عنوان مثال، اگر متهم به جرم سنگینی مانند قتل عمد یا تجاوز به عنف متهم شود، ممکن است فرض وثیقه در مورد آنها اعمال نشود.

این فرض همچنین ممکن است در مورد متهمان اعمال نشود که دلایل قابل توجهی برای این باور وجود داشته باشد که متهم در صورت لزوم در ایستگاه پلیس یا دادگاه حاضر نمی شود، مرتکب جرم دیگری می شود یا در صورت آزادی به قید وثیقه در کار شهود دخالت نمی کند.

وثیقه بدون قید و شرط

این فرض وجود دارد که همه متهمان حق وثیقه بدون قید و شرط دارند. وثیقه بدون قید و شرط تنها در صورتی باید اعطا شود که دادگاه هیچ خطری مبنی بر اینکه متهم ممکن است دوباره مرتکب جرم شود، فرار کند یا با قربانیان/شاهدان مداخله کند، وجود ندارد.

وثیقه مشروط

اگر اعتقاد بر این باشد که دلایل قابل توجهی برای انجام این کار وجود دارد، مانند احتمال ارتکاب مجدد، دادگاه ممکن است به یک متهم با شرایط خاصی وثیقه بدهد. این شرایط برای اطمینان از اینکه متهم در حین وثیقه کاری را طبق دستور دادگاه انجام می دهد یا انجام نمی دهد اجرا می شود.

شرایط می تواند شامل موارد زیر باشد:

  • گزارش به ایستگاه پلیس
  • برچسب زدن های الکترونیکی
  • ضمانت نامه (کسی که در صورت عدم حضور متهم در جلسه بعدی، پرداخت وجه را به دادگاه تضمین می کند).
  • محل سکونت (به متهم نیاز دارد که در یک آدرس مشخص اقامت کند).
  • محدودیت برای ورود به یک منطقه یا محله مشخص

خدمات گروه سون

اگر سؤالی در مورد شرایط سند اجاره ای برای وثیقه قبل از اتهام پلیس یا پس از حضور در دادگاه دارید، می توانید از خدمات گروه سون بهره مند شوید. آنها ضمن ارائه مشاوره در این خصوص، اجاره سند کارشناسی شده را طی یک قرارداد مشخص، ارائه می کنند تا بتوانید با خیالی آسوده برای آزادی خود یا عزیزانتان اقدام کنید.

اشتراک گذاری در facebook
Facebook
اشتراک گذاری در whatsapp
WhatsApp
اشتراک گذاری در email
Email
اشتراک گذاری در telegram
Telegram
اشتراک گذاری در twitter
Twitter
اشتراک گذاری در tumblr
Tumblr
اجاره سند در کرج
مقالات
اجاره سند در کرج

گاهی اوقات ممکن است به افرادی که توسط دادگاه ها قرار وثیقه داده می شود، حتی توسط دادگاه عالی، باید روزها منتظر بمانند تا مقامات

ادامه مطلب »

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.