آیا وثیقه گذار ضامن است؟

ضامن شخص یا شرکتی است که یک قرارداد سه طرفه را تأیید می کند تا تضمین کند، طرف اول (بدهکار اصلی) به وعده های خود به طرف دوم عمل می کند و در صورت عدم رعایت آن توسط طرف اول مسئولیت می پذیرد و در این خصوص وعده می دهد. در صورت نکول و زمانی که ضامن باید وارد عمل شود، ضامن باید مبلغ مندرج در قرارداد را برای طرف دوم جبران کند. بنابراین می توان گفت که وثیقه گذار ضامن است.

آیا وثیقه گذار ضامن است؟

قرارداد سه جانبه (قرارداد سه جانبه)

هر ضمانت در اصل یک ضمانت نامه سه طرفه است. سه طرف عبارتند از ضامن، طلبکار و مدیون نسبت به طلبکار که مدیون اصلی نامیده می شود. این ارتباط را می توان به صورت رابطه سه جانبه بین بدهکار، طلبکار و ضامن نشان داد. معامله ای که بین دو طرف منعقد می شود لزوماً نیاز به ضامن ندارد.

اما اگر یکی از دو طرف ابتدا خدماتی را ارائه کند، مثلا وام می دهد، آپارتمان اجاره می کند و … و از شخص ثالث برای تامین ثمن مطالبه می کند، معمولاً نیاز به ضامن است. این باید ابتدا توسط شریک قراردادی که می‌خواهد با ضمانت تضمین شود، پذیرفته شود، بنابراین هر کسی نمی‌تواند به عنوان ضامن عمل کند، این درحالی است که وثیقه گذار ضامن است. طرف های مختلفی وجود دارند که می توانند به عنوان ضامن عمل کنند.

افراد خصوصی و همچنین مشاغلی که این را به عنوان خدمات ارائه می دهند. می توانید از خدمات اجاره وثیقه یا اجاره سند در گروه حقوقی سون بهره مند شوید.

تضمین های شخصی

در مورد ضمانت نامه خصوصی، معمولاً یک شخص خصوصی برای یکی دیگر از افراد نزدیک به خود مانند یکی از اعضای خانواده بدهکار ضمانت می گیرد. هر کس در این شرایط چنین تعهدی را پذیرفت، باید قبل از امضای ضمانت نامه، از دامنه اظهار قصد خود یعنی حقوق و تکالیف ضامن خود به طور کامل مطلع شود و همچنین باید از وضعیت مالی بدهکار اصلی مطلع شود.

از آنجایی که وثیقه گذار ضامن است، به خصوص در خانواده ها، بدون در نظر گرفتن عواقب قانونی ناشی از آن، به راحتی می توان برای فرزندان، خواهر و برادر یا والدین خود ضمانت کرد. در بدترین حالت، این می تواند منجر به مشکلات مالی غیرمنتظره و اختلافات خانوادگی شود.

گارانتی نامحدود شخصی

  1. این شکل از ضمانت شخصی به این معنی است که ضامن موافقت می کند که وام دهنده می تواند کل مبلغ قرض داده شده را به اضافه هزینه های قانونی از ضامن درخواست کند. بنابراین، اگر شخصی نتواند اجاره خود را پرداخت کند، ضامن او باید به جهت آنکه وثیقه گذار ضامن است ، تمام اجاره بها و همچنین هزینه های متحمل شده را که مستاجر پرداخت نکرده است، بپردازد.

آیا وثیقه گذار ضامن است؟
آیا وثیقه گذار ضامن است؟

ضمانت شخصی محدود

به جای ضمانت نامحدود شخصی، گزینه ای برای ارائه ضمانت شخصی محدود وجود دارد. اینها معمولاً در زمینه های تجاری استفاده می شوند. ضامن و وام دهنده مقدار معینی را تعیین می کنند که می تواند توسط وام دهنده وصول شود، مثلاً در صورتی که طرف اول نتواند وامی را بازپرداخت کند.

در راستای آن که وثیقه گذار ضامن است و برای اینکه وام دهنده پول خود را از دست ندهد، ضمانت محدود اغلب شامل ضمانت مشترک با سایر طرف ها می شود. در اینجا توجه به اینکه ضامن چند ضمانت نامه را امضا می کند یا تضامنی مهم است. با چندین ضمانت، هر یک از طرفین در قرارداد ضمانت مشترک، درصدی از تعهد را خواهند داشت که قبل از امضا تعیین می شود.

این بدان معنی است که یک ضامن از بدترین سناریو کاملاً آگاه خواهد بود و در صورت بروز مشکل چقدر باید بپردازد. از سوی دیگر، ضمانت تضامنی چندان مشخص نیست، زیرا ممکن است هر یک از طرفین ضمانت نامه مجبور به پرداخت کامل وجه باشد.

وام دهنده می تواند آنچه را که قرض داده است به طور کامل پس بگیرد و می تواند با مطالبه کل مبلغ از هر یک از ضامنانی که ضمانتنامه تضامنی را امضا می کند، این کار را انجام دهد. این موضوع گزینه ای است که برای اکثر وام دهندگان جذاب است و ضمانت کننده باید در نظر داشته باشد زیرا وثیقه گذار ضامن است.

اشتراک گذاری در facebook
Facebook
اشتراک گذاری در whatsapp
WhatsApp
اشتراک گذاری در email
Email
اشتراک گذاری در telegram
Telegram
اشتراک گذاری در twitter
Twitter
اشتراک گذاری در tumblr
Tumblr
اجاره سند در کرج
مقالات
اجاره سند در کرج

گاهی اوقات ممکن است به افرادی که توسط دادگاه ها قرار وثیقه داده می شود، حتی توسط دادگاه عالی، باید روزها منتظر بمانند تا مقامات

ادامه مطلب »

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.