نحوه استفاده از سند اجاره ای

وثیقه مقدار پول یا سندی است که متهمان باید برای آزادی از بازداشت تا زمان محاکمه ارائه کنند. اما باید گفت که وثیقه جریمه نبوده و قرار نیست به عنوان مجازات استفاده شود. هدف از وثیقه، صرفاً این است که اطمینان حاصل شود که متهمان برای محاکمه و تمام جلسات مقدماتی که باید در آن حضور داشته باشند، حاضر شوند. پس از پایان محاکمه، وثیقه به متهمان بازگردانده می شود. گروه حقوقی سون، نحوه استفاده از سند اجاره ای و اقدامات لازم در خصوص اجاره سند و اجاره وثیقه را به شما توضیح خواهند داد.

نحوه استفاده از سند اجاره ای

تعیین وثیقه

قاضی با سنجیدن بسیاری از عوامل، میزان وثیقه را تعیین می کند که شامل خطر فرار متهم، نوع جرم مورد ادعا، خطرناک بودن متهمان و ایمنی جامعه که گاهی اوقات قرار وثیقه مشروط به رفتار خاصی از متهم است. مثلاً اینکه او با قربانی ادعایی تماس نداشته باشد.

قاضی ممکن است متهمان را به تشخیص خود و بدون پرداخت پول، با این قول که در تمام جلسات و محاکمه حضور خواهند داشت، آزاد کند. این معمولاً در صورتی انجام می شود که متهمان شغل ثابتی داشته باشند، ریشه در جامعه داشته  یا سایر شرایط شخصی که نشان دهنده عدم فرار آنها باشد. در صورتی که نیاز به آشنایی با نحوه استفاده از سند اجاره ای جهت آزادی یکی از عزیزانتان از زندان دارید، می توانید با گروه سون در ارتباط باشید.

 

در اکثر مواقع، متهمانی که نمی توانند مبلغ وثیقه خود را تعیین کنند، ممکن است از طریق یک ضمانت نامه برای آزادی خود ترتیبی را ارائه دهند. در ازای پرداخت درصدی از کل وثیقه توسط متهم که معمولاً 10 درصد است، انجام می شود. در صورتی که متهم برای حضور در دادگاه حضور نداشته باشد، وثیقه‌گذار بقیه مبلغ را به دادگاه تضمین می‌کند.

در بسیاری از حوزه‌های قضایی، افراد وثیقه گذار در حال منسوخ شدن هستند، زیرا دادگاه‌ ها متهمان را با پرداخت 10 درصد وثیقه به دادگاه آزاد می‌ کنند. این در حالی است که می تواند برای شرایط متهمان، متفاوت بوده و به اجاره سند نیاز داشته باشند. متهم می تواند با آشنایی در خصوص نحوه استفاده از سند اجاره ای ، برای آزادی خود، اقدامات لازم را انجام دهد.

ارائه سند اجاره ای

وثیقه و سند اجاره ای معمولاً به این روند ارائه می شود. هنگامی که متهم دستگیر شده و به زندان برده شده است، انگشت نگاری انجام شده و مورد رسیدگی قرار می گیرد. در عرض 24 تا 48 ساعت، به یک جلسه استماع اولیه که به عنوان محاکمه شناخته می شود، اعزام می شود.

در آنجا قاضی به طور رسمی اتهامات علیه متهم را مطرح می کند و فرد به بی گناهی یا گناهکاری خود اعتراف خواهد کرد. سپس قاضی قرار وثیقه می دهد و مبلغ را تعیین می کند. در اینجا گروه حقوقی سون می تواند نحوه استفاده از سند اجاره ای را به شما توضیح دهد.

از سویی دیگر، ممکن است قاضی، متهم را به تشخیص خود بدون هزینه آزاد کند. یا آنکه به کل، وثیقه را رد نماید. اگر متهم به دلیل ماهیت جرم ادعایی، خطر فرار یا خطری برای جامعه تلقی شود، معمولاً وثیقه رد می شود. توصیه می شود در این خصوص، مشاوره یک وکیل مجرب را در نظر بگیرید.

دریافت وثیقه اجاره ای

اگر وثیقه بگیرید، سه انتخاب دارید. مبلغ را به طور کامل پرداخت کنید و از زندان خارج شوید. بدون توجه به نتیجه، پس از پایان دوره محاکمه، پول را پس خواهید گرفت. در صورتی که مبلغی پرداخت نکرده و برای وثیقه نیز اقدامی نکنید، شما به زندان برمی‌گردید و منتظر محاکمه خواهید بود.

در صورتی که نحوه استفاده از سند اجاره ای می دانید و قرار وثیقه را ارائه کنید، از زندان خارج می شوید. در این مورد، شما بخشی از مبلغ را به یک نماینده خصوصی که معمولاً 10 درصد است، پرداخت خواهید کرد که می تواند سند ملک، جواهرات و دیگر دارایی ها بر اساس میزان وثیقه باشد.

در این میان، شرکت های ضمانت نامه کل مبلغ را به دادگاه تضمین می کنند. توجه داشته باشید که هزینه ای که برای وثیقه می پردازید قابل استرداد نیست، حتی اگر اتهامات شما حذف شود.

شرایط سند ملکی برای ضمانت در دادگاه
شرایط سند ملکی برای ضمانت در دادگاه
شرایط سند ملکی برای ضمانت در دادگاه

مسائل عدم ارائه وثیقه

هنگامی که متهمان به دلیل عدم توانایی پرداخت وثیقه در زندان هستند، مسائلی را به دوش می کشند که یکی از آن ها مسائل مالی است که بر خود و خانواده تحمیل می شود. این بار مالی به شدت بر دوش زنان کم درآمد، مادران و یا همسران آنها خواهد بود که تا پیش از محاکمه با آن مواجه هستند. از همین روست که آشنایی با نحوه استفاده از سند اجاره ای می تواند آسودگی خاطر بیشتری را برای اینگونه افراد ایجاد کند.

تعداد فزاینده ای از تحقیقات نشان می دهد که زندانی شدن قبل از محاکمه منجر به نتایج بدتری می شود. زمانی که متهمان نمی توانند وثیقه بگذارند، احتمال اعتراف به گناه آنها بیشتر است و معامله هایی که به آنها پیشنهاد می شود شدیدتر خواهد بود. کسانی که نمی توانند وثیقه بپردازند نیز کمتر در محاکمه بی گناه شناخته می شوند و مجازات طولانی تری دریافت می کنند.

مطالعات در خصوص ضرورت وثیقه

تحقیقات همچنین نشان می‌دهد که الزام افراد به پرداخت وثیقه و عدم آگاهی از نحوه استفاده از سند اجاره ای می‌ تواند منجر به رفتار مجرمانه ‌تر شود. مطالعه‌ای بر روی بازداشت‌ شدگان پیش از محاکمه که به اتهام جنحه نگهداری می‌شدند، نشان داد که متهمانی که در زندان مانده‌اند، بیشتر از دیگران، مرتکب جرم دیگری می‌ شوند. زندانی شدن به دلیل ناتوانی در پرداخت وثیقه نیز با نرخ بالاتر تکرار جرم، از دست دادن شغل و استرس عاطفی و مالی برای خانواده ها مرتبط است.

شاید جای تعجب نباشد که سیستم وثیقه نقدی با بی عدالتی مشخص شده است. در دهه گذشته، حوزه ‌هایی که به دنبال کاهش استفاده از وثیقه و بازداشت موقت هستند، به ابزارهای ارزیابی خطر روی آورده‌اند تا به آنها این امکان را بدهند که بتوانند پیش‌بینی نمایند که متهم چقدر احتمال دارد که جرم دیگری مرتکب شود یا در جلسات دادگاه حاضر شود. این در حالی است که با آشنایی با نحوه استفاده از سند اجاره ای می توانند بسیاری از مشکلات را مرتفع کنند.

این الگوریتم‌ های ویژه که توسط ترکیبی از حوزه ‌های قضایی، سازمان‌های غیرانتفاعی و مؤسسات دانشگاهی توسعه و پیاده‌سازی شده ‌اند، از عواملی مانند سن، سطح تحصیلات، سابقه بازداشت و آدرس منزل برای اختصاص امتیاز به متهمان استفاده می‌کنند.

ابزارهای ارزیابی ریسک به‌ عنوان راهی برای خودکارسازی یک سیستم محدود به منابع و حذف تعصبات انسانی به بازار عرضه می ‌شوند. اما منتقدان می‌گویند که می‌ توانند نابرابری‌ه ای موجود را تشدید کنند، به ‌ویژه در مورد افرادی که بیماری ‌های روانی را تجربه می‌کنند. برای دریافت اطلاعات جامع تر در خصوص نحوه استفاده از سند اجاره ای ، با کارشناسان گروه حقوقی سون در ارتباط باشید.

اشتراک گذاری در facebook
Facebook
اشتراک گذاری در whatsapp
WhatsApp
اشتراک گذاری در email
Email
اشتراک گذاری در telegram
Telegram
اشتراک گذاری در twitter
Twitter
اشتراک گذاری در tumblr
Tumblr
اجاره سند در کرج
مقالات
اجاره سند در کرج

گاهی اوقات ممکن است به افرادی که توسط دادگاه ها قرار وثیقه داده می شود، حتی توسط دادگاه عالی، باید روزها منتظر بمانند تا مقامات

ادامه مطلب »

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.