چگونگی صدور قرار وثیقه کیفری

در خصوص چگونگی صدور قرار وثیقه کیفری باید گفت که متهم پس از دستگیری در برابر دادگاه قرار می گیرد. در این مرحله، قاضی، مبلغی را برای وثیقه تعیین می کند. قرار وثیقه برای اطمینان از حضور متهم در دادگاه تعیین شده است. اگر مظنون وثیقه را بپردازد یا از خدمات یک شرکت برای اجاره وثیقه استفاده کند، به زندان نمی رود.

چگونگی صدور قرار وثیقه کیفری

تعیین قرار وثیقه

میزان وثیقه بستگی به مواردی از جمله اینکه جنایت چقدر جدی بوده، چقدر پرونده قوی است، آیا متهم سابقه کیفری دارد یا خیر و اینکه آیا مظنون ممکن است تصمیم به فرار از پلیس بگیرد یا خیر بستگی دارد. در موارد مربوط به قتل درجه یک و دو که به طور بالقوه محکوم به حبس ابد است، وثیقه وجود ندارد.

 هنگامی که متهم در جلسات دادگاه حاضر می شود، وجه وثیقه برگردانده می شود. در صورت عدم حضور متهم، دادگاه پول را نگه می دارد و قرار بازداشت صادر می کند. در بیشتر موارد در چگونگی صدور قرار وثیقه کیفری ، به ویژه مواردی که مربوط به جرایم آسیب شخصی است، اداره پلیسی که دستگیری می کند باید با شما تماس بگیرد و وضعیت دستگیری و وثیقه مجرم را به شما اطلاع دهد.

اگر از اداره پلیس خبری ندارید، برای اطلاع از وضعیت دستگیری و وثیقه مجرم با پلیس تماس بگیرید. اگر هنگام برقراری تماس، نام مجرمان و شماره حادثه پلیس را داشته باشید، مفید خواهد بود.

چه عواملی تعیین کننده وثیقه است؟

بر اساس قانون، وثیقه ممکن است برای اکثر جنحه ها تعیین نشود. جنایات خشونت آمیز، در چگونگی صدور قرار وثیقه کیفری وثیقه را شامل می شود. در چگونگی صدور قرار وثیقه کیفری ، قرار است وثیقه فقط در مواردی تعیین شود که دادگاه تصمیم بگیرد که تنها راه برای اطمینان از مراجعه شخص به دادگاه این است که شخص را ملزم به پرداخت پول از طرف او یا قول به پرداخت پول در صورت عدم مراجعه شخص به دادگاه کند.

ایده این است که اگر مردم یا عزیزانشان برای آنکه احتمال دارد پول خود را از دست بدهند به دادگاه بازخواهند گشت. مطالعات نشان دهنده آن است که قرار وثیقه نمی تواند تاثیر چندانی در حضور متهمان در دادگاه داشته باشد. اما این نکته در بسیاری از مواقع در مراجع قضایی نادیده گرفته می شود.

در چگونگی صدور قرار وثیقه کیفری ، لازم است که دادگاه  مبنی بر این که میزان پول تعیین شده در توان پرداخت متهم و خانواده وی است، تصمیم گیری کند. اما این الزام گاهی از سوی دادگاه مورد توجه قرار نمی گیرد. بدین ترتیب نداشتن توان مالی برای پرداخت وثیقه می تواند برای بسیاری از افراد گران تمام شود. البته که می توان با اجاره سند این مساله را تا حدی رفع نمود.

چگونه وثیقه بگذارم؟

معمولاً ممکن است وثیقه نقدی به صورت آنلاین در دادگاه پرداخت شود. این سرویس در چگونگی صدور قرار وثیقه کیفری تنها زمانی در دسترس است که دادگاه وثیقه را تعیین کند و فقط در روزهایی قابل استفاده است که متهم تاریخ دادگاه ندارد. پس از وارد کردن نام شخص به صفحه ای هدایت می شوید که دکمه وثیقه پرداخت در پایین آن وجود دارد. مطمئن شوید که برای شخص مناسبی، وثیقه می پردازید.

چگونگی صدور قرار وثیقه کیفری
چگونگی صدور قرار وثیقه کیفری
چگونگی صدور قرار وثیقه کیفری

پرداخت وثیقه با پول نقد یا کارت اعتباری

در زمانی که قاضی در دادگاه، قرار وثیقه را تعیین می کند، اگر هم شخص وثیقه دهنده و هم متهم در دادگاه باشند، می توان وثیقه نقدی یا کارت اعتباری را در دادگاه قرار داد. با پرداخت وثیقه می توان از به زندان رفتن متهم جلوگیری کرد. در چگونگی صدور قرار وثیقه کیفری اگر تصمیم دارید در روز حضور در دادگاه آینده وثیقه خود را پرداخت کنید، می توانید تا زمان حضور متهم در دادگاه، وثیقه را به شکل پرداخت با کارت اعتباری یا پول نقد پرداخت نمایید. این کار معمولا نزد منشی دادگاه انجام شده و یا به شماره حساب اعلام شده واریز می شود.

اوراق قرضه تا حدی تضمین شده

شخص پرداخت کننده وثیقه لازم است که به دادگاه و دقیقا در شعبه ای که پرونده در حال رسیدگی است، و مدارک لازم را تحویل داده و فرم های مربوطه را تکمیل نماید. بهتر است از قبل با وکیل متهم تماس بگیرید تا به او اطلاع دهید که قصد پرداخت آن را دارید.

آنها معمولاً می توانند در چگونگی صدور قرار وثیقه کیفری موثر بوده و مدارک لازم را برای تکمیل و توضیح سؤالاتی که قاضی ممکن است بپرسد ارائه دهند. اگر قاضی تصمیم به تأیید وثیقه بگیرد، آن را امضا می کند و متهم آزاد می شود. می توانید برای اجاره سند از طریق گروه حقوقی سون اقدام کنید.

اشتراک گذاری در facebook
Facebook
اشتراک گذاری در whatsapp
WhatsApp
اشتراک گذاری در email
Email
اشتراک گذاری در telegram
Telegram
اشتراک گذاری در twitter
Twitter
اشتراک گذاری در tumblr
Tumblr
اجاره سند در کرج
مقالات
اجاره سند در کرج

گاهی اوقات ممکن است به افرادی که توسط دادگاه ها قرار وثیقه داده می شود، حتی توسط دادگاه عالی، باید روزها منتظر بمانند تا مقامات

ادامه مطلب »

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.