نحوه اجرای قرار وثیقه

اگر شما دستگیر و متهم به یک جرم شوید، تا زمانی که جرم شما ثابت نشود، بی گناه محسوب می شوید. بنابراین، در صورت تعهد کتبی به حضور در دادگاه، می توانید تا تاریخ دادگاه از بازداشت آزاد شوید که به این وثیقه گفته می شود. نحوه اجرای قرار وثیقه بدین گونه است که احتمال دارد مجبور شوید به عنوان بخشی از وثیقه خود پول یا سند معتبری بدهید. شما می توانید در صورت لزوم، از خدمات اجاره سند گروه سون بهره مند شوید.

نحوه اجرای قرار وثیقه

قرار وثیقه

دادگاه می تواند وثیقه را رد کند، اگر معتقد باشد که شما در حین وثیقه احتمال دارد مرتکب جرم شوید. اگر برای محاکمه در دادگاه کیفری ویژه فرستاده شوید، نمی توانید وثیقه بگیرید مگر اینکه مدیر دادسرا اجازه دهد. اگر دستگیر و متهم به جرمی شوید، در اسرع وقت به دادگاه منطقه معرفی خواهید شد. این امکان را دارید تا درخواست آزادی با ارائه سند را به عنوان وثیقه، ارائه کنید.

ضامن ها یا وثیقه ها

 • در نحوه اجرای قرار وثیقه، ممکن است دادگاه، تعهد شما برای حضور در دادگاه را نپذیرد. ممکن است تصمیم بگیرد که برای تضمین ظاهر شما به یک ضامن مستقل نیاز دارد. ضامن مستقل شخصی است که خود را مسئول حضور شما در دادگاه می کند. آنها قول می دهند در صورت عدم حضور شما طبق توافق، مبلغی را به دادگاه بپردازند.

انواع وثیقه

هنگامی که شما را دستگیر می کنند و به ایستگاه پلیس می آورند، مسئول ایستگاه ممکن است تصمیم بگیرد که شما را با وثیقه، یا بدون ضمانت، آزاد کند. آنها تصمیم خواهند گرفت که میزان پول برای وثیقه چه خواهد بود. برای حضور در دادگاه منطقه در تاریخ مشخصی باید وثیقه امضا کنید. اگر حکم دادگاه برای بازداشت شما وجود داشته باشد، نمی توانند شما را به قید وثیقه آزاد کنند.

وثیقه دادگاه منطقه

در نحوه اجرای قرار وثیقه، اگر دستگیر و بازداشت شوید، در اسرع وقت به دادگاه منطقه آورده می شوید. در دادگاه منطقه، نماینده قانونی شما می تواند از قاضی درخواست کند تا شما به قید وثیقه آزاد شوید. قاضی می تواند تصمیم بگیرد که شما را در حبس نگه دارد یا اگر با وثیقه یا بدون وثیقه وارد قرار وثیقه شوید، شما را آزاد کند. میزان وجهی که در وثیقه تعیین شده توسط قاضی تعیین می شود.

اگر به شما قرار وثیقه داده شود، شما یا ضامن تان باید حداقل یک سوم مبلغی که در وثیقه وعده داده شده است را به دادگاه بپردازید. مدیر دادسرا در صورتی که از تصمیم برای اعطای وثیقه یا شرایط وثیقه شما ناراضی باشد می تواند به دادگاه عالی اعتراض کند. اگر دادگاه منطقه با وثیقه مخالفت کند، شما در بازداشت قرار خواهید گرفت. شما می توانید از این تصمیم به دادگاه عالی شکایت کنید.

نحوه اجرای قرار وثیقه
نحوه اجرای قرار وثیقه
نحوه اجرای قرار وثیقه

وثیقه دادگاه عالی

اگر شما متهم به موارد مشخصی باشید، نحوه اجرای قرار وثیقه، دادگاه منطقه نمی تواند به شما وثیقه بدهد. از جمله این موارد می توان به قتل، خیانت و توطئه برای قتل اشاره نمود. در این موارد، شما یا نماینده قانونی شما باید برای وثیقه به دادگاه عالی مراجعه کنید.

دادگاه منطقه هنگام تصمیم گیری در مورد اعطای وثیقه به شما عوامل زیر را در نظر می گیرد:

 1. این که آیا احتمال فرار دارید.
 2. جدی بودن جرم
 3. حکم محتمل در صورت محکومیت
 4. قدرت شواهد علیه شما
 5. این که آیا احتمال دارد در حین وثیقه مرتکب جرم شدید شوید.
 6. این که آیا احتمال دارد با شواهد مداخله کنید.
 7. این که آیا قبلاً وثیقه را نقض کرده اید.
 8. شخصیت و سابقه کیفری قبلی شما
 9. شرایط شما (چه خانواده، شغل، خانه داشته باشید)
 10. این که آیا شما ریشه در حوزه قضایی دارید، به عنوان مثال، دارایی، خانواده، شغل
 11. این که آیا مایل به رعایت شرایط خاصی هستید، برای مثال اگر پاسپورت خود را تحویل دهید.

افرادی که نمی توانند ضامن یا وثیقه باشند.

در نحوه اجرای قرار وثیقه دادگاه باید شایستگی فردی را که به عنوان ضامن پیشنهاد می شود بررسی کند و دادگاه می تواند مدارکی در مورد منابع مالی شخص، شخصیت و محکومیت های قبلی وی دریافت کند. در صورتی که مشخص باشد نمی توانند مبلغی را که در وثیقه تعیین شده در صورت نقض آن پرداخت کنند، رد می شوند.

افراد زیر به عنوان وثیقه پذیرفته نمی شوند:

 • وکیل متهم
 • افراد زیر 18 سال
 • افراد در بازداشت
 • افرادی با محکومیت قبلی
 • افرادی که اخیراً به دستور دادگاه ورشکست شده اند

امتناع از وثیقه

اگر درخواست وثیقه توسط فردی که متهم به یک جرم جدی است، ارائه شود، در نحوه اجرای قرار وثیقه دادگاه می تواند درخواست را رد کند. دلایل امتناع در قانون ذکر شده است. دادگاه می تواند در صورتی که برای جلوگیری از ارتکاب جرم شدید در زمانی که وثیقه است، درخواست را رد کند. دادگاه هنگام تصمیم گیری در مورد امتناع وثیقه موارد زیر را در نظر می گیرد:

 • شواهد یا مدارک در مورد ماهیت و شدت جرم
 • شدت مجازات جرم
 • قوت پرونده علیه متهم
 • چشم انداز یک محاکمه با سرعت معقول
 • مخالفت دادستان کل کشور

محکومیت‌های قبلی متهم، در صورت وجود، از جمله محکومیت‌هایی که مورد تجدیدنظر قرار می‌گیرند (اینها محکومیت‌هایی هستند که تعیین یا پس گرفته نشده‌اند) یا هر جرائمی که متهم به آن متهم شده و در انتظار محاکمه است.

تمدید درخواست وثیقه

نحوه اجرای قرار وثیقه بدین گونه است که اگر درخواست وثیقه رد شود، اما پس از گذشت 4 ماه دادگاه شما هنوز شروع نشده است، می توانید دوباره برای وثیقه اقدام کنید. اگر طبق توافق در دادگاه حاضر نشوید، حکم بازداشت شما صادر خواهد شد. این بدان معناست که به پلیس دستور داده شده است که شما را دستگیر کرده و به دادگاه بکشانند. شما پولی را که خود یا ضامن مستقلتان با پرداخت وثیقه موافقت کرده اید از دست خواهید داد.

شکستن قرار وثیقه جرم است. این جرم حداکثر مجازات جریمه 12 ماه حبس را در پی دارد. هنگامی که یک بار قرار وثیقه خود را شکستید، دیگر در آینده به شما وثیقه داده نخواهد شد.

در نحوه اجرای قرار وثیقه مشخص شده است که اگر دلیل منطقی برای از دست دادن تاریخ دادگاه خود دارید، می توانید این موضوع را به دادگاه ارائه دهید. دلایل احتمالی ممکن است شامل بیماری، اورژانس خانوادگی یا مرگ خانواده باشد. این به دادگاه بستگی دارد که آیا عذر شما را بپذیرند. در این خصوص، می توانید راهنمایی های لازم را از یک وکیل مجرب دریافت کنید. همچنین، برای سند اجاره ای، از خدمات گروه سون، بهره مند شوید.

اشتراک گذاری در facebook
Facebook
اشتراک گذاری در whatsapp
WhatsApp
اشتراک گذاری در email
Email
اشتراک گذاری در telegram
Telegram
اشتراک گذاری در twitter
Twitter
اشتراک گذاری در tumblr
Tumblr
اجاره سند در کرج
مقالات
اجاره سند در کرج

گاهی اوقات ممکن است به افرادی که توسط دادگاه ها قرار وثیقه داده می شود، حتی توسط دادگاه عالی، باید روزها منتظر بمانند تا مقامات

ادامه مطلب »

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.