نحوه تعیین وثیقه در دادگاه و دادسرا

اگر شما دستگیر و زندانی شده باشید، قاضی معمولاً در اولین حضور مظنون در دادگاه پس از دستگیری شما، مبلغ وثیقه تعیین می کند. این ظاهر یا می تواند جلسه وثیقه یا محاکمه باشد. قضات معمولاً هنگام تعیین وثیقه از رویه استاندارد در رابطه با جرم ادعایی مظنون پیروی می کنند. با این حال، آنها می توانند وثیقه استاندارد را بر اساس شرایط مورد خاص افزایش، کاهش یا چشم پوشی کنند. نحوه تعیین وثیقه در دادگاه و دادسرا، می تواند کاملا با تصمیم گیری قاضی باشد.

نحوه تعیین وثیقه در دادگاه و دادسرا

سند اجاره ای به عنوان وثیقه

علاوه بر این، برای تنظیم وثیقه نیازی به حضور وکیل ندارید، اگرچه ما آن را توصیه می کنیم. مظنونان می توانند شخصاً وثیقه بگذارند یا با فروشنده اوراق وثیقه تماس بگیرند و قرار وثیقه را تنظیم کنند. دوستان و خانواده همچنین می توانند با مراجعه به زندان یا دادگاه وثیقه را به دادگاه بسپارند. ضمن آنکه می توان برای سند اجاره ای اقدام کرد تا زندانی که توان مالی ندارد، تا جلسه محاکمه، آزاد شود.

قضات چگونه وثیقه را تعیین می کنند؟

  • برای فرد دستگیر شده، قرار وثیقه معمولاً بر اساس شدت جرم متهم تعیین می شود. جنایات مستلزم دریافت وثیقه بسیار بالاتر از جرم جنحه ای هستند. عوامل دیگری که تعیین کننده وثیقه است، سوابق کیفری گذشته متهم، وضعیت شغلی و اینکه آیا متهم با بستگان و جامعه ارتباط نزدیک دارد یا خیر. تعیین وثیقه در دادگاه و دادسرا، توسط قاضی مشخص و اجرایی می شود.

    در برخی موارد، قاضی به طور کلی وثیقه را رد می کند. این می تواند اتفاق بیفتد اگر مرجع قضایی دیگری حکمی را برای متهم صادر کرده باشد، قاضی احتمالاً مظنون را به اندازه کافی در بازداشت نگه می دارد تا حوزه قضایی دیگر اتهام خود را پیگیری کند. علاوه بر این، اگر قاضی معتقد باشد که مظنون احتمال دارد از وثیقه صرف نظر کرده و فرار کند، ممکن است وثیقه رد شود.

برنامه های وثیقه

در اکثر پرونده ها، متهمان می‌توانند قبل از جلسه وثیقه یا محاکمه به پلیس وثیقه بگذارند. اکثر زندان‌ ها برنامه‌های وثیقه گذاشته‌اند، که خلاصه‌ای از وثیقه‌های استاندارد را برای جرائم رایج ارائه می‌کند. این به متهم دستگیر شده اجازه می دهد تا بلافاصله با پرداخت مبلغ وثیقه از پیش تعیین شده آزاد شود. بسته به جرمی که واقع شده، برنامه وثیقه می تواند به شدت تغییر کند. تعیین وثیقه در دادگاه و دادسرا، در جلسه قرار وثیقه انجام می شود.

جرایم معمولاً پنج تا ده برابر بیشتر از وثیقه تعیین شده برای جنحه است. هر چه جرم ارتکابی خطرناک تر باشد، مبلغ دلار برای وثیقه بالاتر است. باید بیان کرد که برنامه های وثیقه زندان معمولاً انعطاف ناپذیر است. پلیس وثیقه غیر از مبلغی که در جدول رسمی وثیقه ذکر شده است را قبول نخواهد کرد.

با این حال، قضات می توانند وثیقه استاندارد را افزایش یا کاهش دهند، یا به طور کلی از وثیقه چشم پوشی کنند و بر اساس شرایط یک پرونده فردی، بر اساس «شناسایی خود» یا O.R. متهم را آزاد کنند.

نحوه تعیین وثیقه در دادگاه و دادسرا
نحوه تعیین وثیقه در دادگاه و دادسرا
نحوه تعیین وثیقه در دادگاه و دادسرا

عواملی که بر میزان وثیقه تأثیر می گذارد.

علاوه بر شدت جرم متهم، میزان وثیقه معمولاً به عواملی مانند سابقه کیفری گذشته متهم، شاغل بودن متهم و داشتن روابط نزدیک با بستگان و جامعه بستگی دارد. تعیین وثیقه در دادگاه و دادسرا بر اساس این عوامل خواهد بود.

در سال‌های اخیر، دادگاه‌ها شروع به استفاده از ریاضیات برای تصمیم‌گیری درباره آزادی پیش از محاکمه کرده‌اند. در این حوزه‌ها، اطلاعات منتخب در مورد متهم وارد برنامه می‌شود و امتیاز یا توصیه‌ای صادر می‌شود. این الگوریتم‌های وثیقه، که عواملی مانند سن و سابقه کیفری را در نظر می‌گیرند، قرار است خطر ارتکاب جرم دیگری یا عدم حضور متهم در دادگاه را ارزیابی کنند.

قضات ممکن است در برخی شرایط قانوناً وثیقه را به طور کلی رد کنند. به عنوان مثال، اگر مرجع قضایی دیگری حکمی را برای متهم صادر کرده باشد، قاضی احتمالاً متهم را حداقل به اندازه‌ای در بازداشت نگه می‌دارد که حوزه قضایی دیگر بتواند اتهام خود را پیگیری کند. تعیین وثیقه در دادگاه و دادسرا به متهمان کمک می کند تا بتواند فرصتی داشته باشند و خود را از اتهام مبرا کنند.

برنامه وثیقه توسط پلیس

در بسیاری از پرونده ها، متهمان می‌توانند حتی قبل از اینکه برای جلسه وثیقه یا محاکمه به دادگاه آورده شوند، با پلیس وثیقه بگذارند. بسیاری از زندان ها برنامه وثیقه ای را ارسال کرده اند که میزان وثیقه را برای جرایم رایج مشخص می کند. متهم دستگیر شده می تواند بلافاصله پس از رزرو با پرداخت مبلغ وثیقه مندرج در جدول وثیقه زندان آزاد شود. برنامه وثیقه می تواند بسته به محل، نوع جرم و محل سکونت به طور قابل توجهی متفاوت باشد.

به عنوان یک قاعده کلی، وثیقه برای جرائمی که به عنوان جنایت طبقه بندی می شوند، پنج تا ده برابر وثیقه لازم برای جنحه است. هر چه جرم جدی تر و خطرناک تر باشد، احتمال وثیقه بیشتر است. به عنوان یک قاعده کلی، برنامه وثیقه زندان غیر قابل انعطاف است. پلیس وثیقه غیر از آنچه در برنامه تعیین شده است را نمی پذیرد. مظنونینی که می خواهند پول کمتری بپردازند باید نزد قاضی بروند. تعیین وثیقه در دادگاه و دادسرا تنها با نظر قاضی است.

به عنوان جایگزین یا علاوه بر برنامه وثیقه زندان، برخی از مناطق دارای قاضی وظیفه هستند. یک قاضی وظیفه برای رفع وثیقه تلفنی بدون نیاز به جلسه رسمی دادگاه در دسترس است. مانند برنامه وثیقه زندان، استفاده از قاضی وظیفه گزینه ای برای افراد دستگیر شده است که قبل از مراجعه به دادگاه مشتاق هستند از زندان آزاد شوند.

اقدامات پلیسی که بر میزان وثیقه تأثیر می گذارد.

متأسفانه برای بسیاری از مظنونان که می‌خواهند به سرعت از زندان آزاد شوند، پلیس تمایل دارد مظنونان را به دلیل جدی‌ترین اتهام جنایی دستگیر کند که احتمالاً می‌تواند با حقایقی که در اختیار آنها است تأیید شود. به عنوان مثال، پلیس ممکن است در اختیار داشتن مقداری مواد مخدر به عنوان دستگیری برای داشتن آن به قصد فروش تلقی کند.

حتی اگر چنین اتهامی تقریباً به طور قطع بعداً در پرونده به جنحه تقلیل یابد، از نظر برنامه وثیقه جرم محسوب می شود و بر اساس آن قرار وثیقه تعیین می شود. پس تعیین وثیقه در دادگاه و دادسرا، در صورتی که آن را منصفانه نمی دانید، می توانید با کمک یک وکیل مجرب، درخواست تجدید نظر خواهی کنید. همچنین، برای اجاره سند یا اجاره وثیقه، از خدمات گروه سون بهره مند شوید.

اشتراک گذاری در facebook
Facebook
اشتراک گذاری در whatsapp
WhatsApp
اشتراک گذاری در email
Email
اشتراک گذاری در telegram
Telegram
اشتراک گذاری در twitter
Twitter
اشتراک گذاری در tumblr
Tumblr
اجاره سند در کرج
مقالات
اجاره سند در کرج

گاهی اوقات ممکن است به افرادی که توسط دادگاه ها قرار وثیقه داده می شود، حتی توسط دادگاه عالی، باید روزها منتظر بمانند تا مقامات

ادامه مطلب »

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.