اگر وثیقه گذار فوت کند، چه می شود؟

فوت ضامن واقعاً از نظر بانک یا از نظر رویه های رایج، مسئولیت او را برطرف نمی کند. ضامن، عملاً مسئول بازپرداخت مبلغی است که وام گیرنده بدهکار است. در نتیجه، وارث قانونی، ضامن هم دارایی ها و هم بدهی ها را دریافت می کند. در صورت لزوم، بانک قدرت قانونی برای توقیف اموال را خواهد داشت. مسئولیت ضامن در این شرایط، به وراث منتقل می شود.

مسئولیت ضامن

مسئول پرداخت

وراث قانونی ضامن، مسئول پرداخت مبلغی هستند که پس از فوت آنها به عنوان ضمانت نامه بوده است. وظیفه وراث قانونی برای بازپرداخت ضمانت نامه محدود به مبلغ ضمانت نامه یا ارزش تحصیل شده توسط وراث قانونی ضامن متوفی است. وراث قانونی در صورت عدم دریافت دارایی از ضامن متوفی، نسبت به حساب معوقه قرض الحسنه مسئولیتی ندارند. حالا می دانید اگر ضامن فوت کند چه اتفاقی می افتد.

ضامن وام چه وظایفی دارد؟

 • اگر وام گیرنده به تعهدات وام خود عمل نکند، مسئولیت ضامن است که مبلغ را پرداخت کند. ضامن با ارائه دارایی های خود به عنوان تضمین، وام را تضمین می کند. به طور مشابه، اصطلاح “ضامن” به شخصی اطلاق می شود که هویت فردی را که درخواست وام دارد، تأیید می کند.

  ضامن، بر خلاف یک امضاکننده مشترک، حق هیچ گونه سودی در وثیقه ای که وام گیرنده خریداری می کند، ندارد. در صورت عدم بازپرداخت وام توسط وام گیرنده، ضمانت نامه مسئول پرداخت کامل بدهی است. اگر ضامن نیز در پرداخت نکول کند، ضامن می تواند مسئول باشد. به این ترتیب متوجه خواهید شد که در صورت فوت یک ضامن وام، برای مسئولیت ضامن چه اتفاقی می افتد.

رابطه ضامن و ضمان چیست؟

ضمانت، همانطور که از نام آن پیداست، یک تعهد قانونی برای پوشش تعهدات طرف دیگر است. معمولاً یک سهامدار، مدیر یا شرکت گروه دارای دارایی به عنوان ضامن عمل می کند. معمولاً شرکت ضامن بدهکار است. ضمانت نامه می تواند تعهدی برای پرداخت بدهی های شرکت یا اطمینان از اجرای تعهدات خود در قبال وام دهنده باشد.

نحوه انصراف از ضامن بودن:

ممکن است به دلایل مختلفی مانند لزوم گرفتن وام به تنهایی از ضامن شدن منصرف شوید. با این حال، مگر اینکه وام گیرنده یک ضامن جدید به دست آورد یا تضمین بیشتری ارائه کند، یک بانک ممکن است به ضامن اجازه خروج را ندهد. بانک حق دارد حتی در صورت اضافه شدن ضامن جدید، جابجایی مسئولیت ضامن را ممنوع کند. همچنین می توانید نامه برداشت ضامن را به بانک بنویسید.

مسئولیت ضامن
مسئولیت ضامن
مسئولیت ضامن

ضمانت نامه بانکی چیست؟

ضمانت نامه بانکی اساساً تضمینی برای یک سازمان تجاری از طرف یک وام دهنده، به طور کلی یک بانک یا سایر شرکت های مالی است. این تضمین می کند که اگر شما به عنوان وام گیرنده موفق به پرداخت مبلغ نشوید، سازمان صادر کننده برای پوشش تمام هزینه ها وارد می شود. این تجهیزات بیشتر در محدوده منطقه محلی مورد استفاده قرار می گیرد.

مزایای ضمانت نامه بانکی

 • هزینه ها و خطرات مرتبط با یک عملیات تجاری با ضمانت نامه بانکی کاهش می یابد.
 • به دلیل ریسک پایین، فروشنده/ذینفعان را تشویق می کند تا سازمان خود را با شرایط اعتباری بسازند.
 • ضمانت‌ها معمولاً با نرخ معقولی توسط بانک‌ها دریافت می‌شوند که حتی به نفع کسب‌وکارهای کوچک است.
 • هنگامی که بانک ها قابلیت مالی یک شرکت را بررسی و تأیید می کنند، اعتبار کسب می کند که منجر به فرصت های تجاری بیشتر می شود.
 • ضمانت نامه به همراه مسئولیت ضامن معمولا فقط به کمی کاغذبازی نیاز دارد و به سرعت توسط بانک ها تایید می شود.

معایب ضمانت نامه

 • بانک ها هنگام ارزیابی وضعیت مالی یک شرکت می توانند بسیار سخت گیر باشند. این باعث می شود که این روش زمان بر و چالش برانگیز باشد.
 • شرکت‌های زیان‌ده به دلیل الزامات سخت‌گیرانه بانک‌ها، تامین ضمانت‌نامه بانکی را با مشکل مواجه می‌کنند.
 • بانک‌ها برای تکمیل برخی از تضمین‌هایی که نیاز به عملیات مهم یا پرخطر دارند، به دنبال تضمین وثیقه خواهند بود. مسئولیت ضامن را باید در این شرایط در نظر داشت.

شرایط ضمانت نامه بانکی

اگر سابقه اعتباری قوی دارید، می توانید برای وام درخواست دهید. یک شرکت می تواند از ضمانت نامه در بانک خود یا هر بانک دیگری که خدمات مشابه ارائه می دهد استفاده کند. قبل از صدور ضمانتنامه، بانک سابقه بانکی قبلی، اعتبار، ثبات، رتبه بندی CRISIL و CIBIL شما را بررسی می کند.

برای تأیید، بانک علاوه بر این به مدت ضمانتنامه، ارزش، اطلاعات ذینفع و ارز نیز نگاه خواهد کرد. در برخی شرایط، بانک ها ، مطابق با مسئولیت ضامن می خواهند که اوراق بهادار مطابق با مبلغ ضمانتنامه درخواستی را ارائه دهید. پس از برآورده شدن تمامی ضوابط، مسئولان بانکی مجوزهای لازم را برای پردازش صادر خواهند کرد.

نقش ضامن در وام مسکن چیست؟

وام دهندگان از وام گیرندگان می خواهند تا زمانی که مبلغ وام از حد مجاز مطابق با سیاست های وام دهنده فراتر رفت، از ضامن استفاده کنند.

 • اگر امتیاز اعتباری وام گیرنده ضعیف باشد، بانک برای بازپرداخت وام به ضامن نیاز دارد.
 • اگر وام گیرنده در گذشته برای بازپرداخت وام با مشکل مواجه بود، به ضامن نیاز است.
 • اگر قرض گیرنده در شرف بازنشستگی باشد، ضامن نیاز خواهد بود.
 • اگر وام گیرنده حداقل شرایط درآمد را نداشته باشد، مسئولیت ضامن نیاز دارد.

سند اجاره ای برای ضمانت

در صورتی که نیاز به سند اجاره ای جهت ضمانت دارید، می توانید از خدمات گروه سون بهره مند شوید. این گروه تخصصی، اجاره سند کارشناسی شده را جهت وام، دادگاه و دادسرا و پرونده های کیفری، ارائه می کند که با هزینه هایی مناسب بوده و در کمترین زمان، در اختیارتان قرار می گیرد.

اشتراک گذاری در facebook
Facebook
اشتراک گذاری در whatsapp
WhatsApp
اشتراک گذاری در email
Email
اشتراک گذاری در telegram
Telegram
اشتراک گذاری در twitter
Twitter
اشتراک گذاری در tumblr
Tumblr
اجاره سند در کرج
مقالات
اجاره سند در کرج

گاهی اوقات ممکن است به افرادی که توسط دادگاه ها قرار وثیقه داده می شود، حتی توسط دادگاه عالی، باید روزها منتظر بمانند تا مقامات

ادامه مطلب »

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.