جعل اسناد چیست؟

جعل اسناد ، جرمی است که در آن شخصی به قصد فریب چیزی را جعل می کند. انواع مختلفی از جعل وجود دارد، از جعل در اسناد ملکی تا آثار هنری، اما همه آنها طبق قانون به عنوان جرم تلقی می شوند. در برخی موارد جعل مجازات شدیدی دارد.

جعل اسناد

سابقه جعل اسناد

این تخلف سابقه بسیار طولانی دارد، اگرچه در قرن بیستم، زمانی که فرصت های متعددی برای جعل به وجود آمد، واقعاً شکوفا شد. با این حال، یونانیان باستان و رومیان هر دو هنر خود را با نام هایی غیر از نام خود امضا می کردند، به این امید که از یک نام بزرگ استفاده کنند و جعل کنندگان از زمان معرفی ارز، سکه ها و پول های کاغذی تقلبی را جعل می کردند.

برخی از موارد جعل اسناد باستانی به قدری خوب انجام شده است که امروزه در موزه‌ها به نمایش گذاشته می‌شوند و در موارد معدودی، آثار هنری دهه‌ها یا حتی قرن‌ها پس از دستیابی به موزه‌ها و گالری‌ها به عنوان جعلی آشکار نشده‌اند، که باعث شرمساری شد.

جعل امضا در چک

یکی از انواع جعل، امضای نام شخص دیگری در چک است. شستشوی چک نوعی جعل چک است که زمانی اتفاق می‌افتد که تمام اطلاعات مرکب شده از چک پاک شود. در جعل آثار هنری، شخصی یک اثر هنری می سازد که به منظور تقلید از سبک یک هنرمند مشهور است و سپس آن اثر را با نام هنرمند امضا می کند. هنرمندان مرده قربانیان رایج جعل هستند، زیرا آنها زنده نیستند تا درباره منشأ یک اثر شهادت دهند.

 برخی از جاعلان هنر بسیار باهوش هستند و از تکنیک‌های مختلفی استفاده می‌کنند تا تشخیص جعلی را دشوار کنند. مورخان هنر به نوبه خود از تعدادی تکنیک برای بررسی هنر استفاده می کنند به این امید که جعلیات را از آثار هنری واقعی پاک کنند.

جعل اسناد نیز در بسیاری از نقاط جهان یک تلاش پرسود است. جاعلان می توانند شناسنامه ها، گواهی های مالکیت و سایر اسناد را برای مصارف مختلف تولید کنند. در برخی موارد، اسناد جعلی برای مقاصد خوش‌خیم، مانند ورود به مؤسسه‌ای با محدودیت سنی استفاده می‌شود.

در موارد دیگر، نیت ممکن است شوم تر باشد، مانند سرقت هویت. اسناد رسمی به تعدادی از اقدامات احتیاطی ضد جعل مانند جوهرها و کاغذهای خاص برای چالش برانگیزتر ساختن جعل نیاز دارند. تغییر در چک به گونه ای که ظاهراً به مبلغ زیادی نوشته شده باشد جعل محسوب می شود.

جعل اسناد
جعل اسناد
جعل اسناد

تبعات جعل در اسناد مالی

جعل یک مسئله بزرگ در دنیای مالی است. هنگامی که جاعلان واقعاً ارز می سازند، این به عنوان جعل شناخته می شود. اما آنها همچنین می توانند چک های جعلی و سایر اسناد مالی را امضا کنند که باعث هرج و مرج زیادی می شود، حتی اگر جرم فاش شود.

بررسی اسناد مشکوک و سایر موادی که ممکن است جعلی باشد، مورد بحث است. افرادی که این شاخه خاص از هنرهای پزشکی قانونی را مطالعه می کنند ممکن است در نوع خاصی از جعل اسناد تخصص داشته باشند. متخصصان می‌توانند روی چیزهایی مانند نقاشی‌های قرون وسطایی، ارز یا اسناد مالکیت، با استفاده از تجهیزات، مهارت‌ها و تکنیک‌های مختلف برای کشف جعل‌ها تمرکز کنند.

عناصر جعل چیست؟

جعل عموماً به ساخت، تغییر، استفاده یا داشتن نوشته یا سند جعلی برای ارتکاب کلاهبرداری اشاره دارد. این شامل تقلید از یک شی با ارزش است که به قصد فریب استفاده می شود. جعل می تواند به اشکال مختلفی مانند جعل قراردادها یا امضای نام شخص دیگری در چک رخ دهد. اما برای محکومیت شخصی به جعل، دادسرا باید چندین عنصر را ثابت کند.

عناصر جعل اسناد به شرح زیر است:

  • نوشتن غلط
  • تغییر یا ساخت سند
  • قصد کلاهبرداری

غلط نویسی:

برای اینکه نوشته ای مبنای اتهامات جعل قرار گیرد، نوشته مورد نظر باید هم اهمیت حقوقی داشته باشد و هم نادرست باشد. سند باید دارای نوعی اهمیت قانونی باشد تا بر حقوق افراد تأثیر بگذارد. نوشته هایی که صرفاً اهمیت اجتماعی دارند، عموماً نمی توانند موضوع جعل باشند. علاوه بر این، نوشته باید نادرست در نظر گرفته شود. صرفاً درج عبارات نادرست در نوشته معمولاً برای برآورده کردن این شرط کافی نیست، اگر آن تعبیرهای نادرست معنای اساسی نوشته را تغییر ندهد.

تغییر یا ساخت سند:

اگر مطالب بر حق قانونی تأثیر بگذارد، تغییر یک نوشته موجود ممکن است جعل اسناد تلقی شود. به عنوان مثال، جعل امضای شخص دیگری بر روی یک سند یک تغییر اساسی است زیرا هویت شخصی که سند را امضا کرده است را به اشتباه نشان می دهد که ممکن است عواقب قانونی جدی داشته باشد.

قصد کلاهبرداری:

متهم باید از سند به قصد فریب یا کلاهبرداری شخص یا نهادی استفاده کرده باشد. این عنصر بسیار مهم است زیرا از مسئولیت کیفری کسانی که ناآگاهانه اسناد جعلی را در اختیار دارند یا امضا کرده اند، جلوگیری می کند.

چه نوع اسنادی مشمول قوانین جعل هستند؟

همانطور که در بالا گفته شد، تنها اسنادی که دارای اهمیت قانونی هستند تحت قوانین جعل اسناد در نظر گرفته می شوند. یکی از رایج ترین اسناد جعلی چک شخصی است. سایر اسناد متداول جعلی شامل اسناد، اسناد شرکتی، مهر دادگاه و سوابق است.

جعل در درجه اول در صورتی اتفاق می‌افتد که «قصد فریب یا آسیب رساندن داشته باشد، او به دروغ وسیله‌ای را بسازد، تکمیل کند، تأیید کند، تغییر دهد یا به زبان بیاورد که هست یا به نظر می‌رسد، یا در صورت تکمیل، تبدیل یا نمایندگی می‌شود.

جعل اسناد درجه یک به طور خاص برای «یک انتشار پول، تمبر، اوراق بهادار، یا سایر ابزارهای با ارزش صادر شده توسط یک سازمان دولتی» یا «یک انتشار سهام، اوراق قرضه، اسکناس‌های بانکی یا سایر اسنادی است که نشان دهنده منافع یا ادعاهایی علیه شرکت یا سازمان دیگر یا دارایی آن است.»

در صورتی که متهم به جرم کیفری هستید و نیاز به ارائه سند اجاره ای در دادگاه دارید، می توانید از خدمات اجاره سند گروه سون بهره مند شوید. در این خصوص، راهنمایی های لازم را به شما خواهند داد.

اشتراک گذاری در facebook
Facebook
اشتراک گذاری در whatsapp
WhatsApp
اشتراک گذاری در email
Email
اشتراک گذاری در telegram
Telegram
اشتراک گذاری در twitter
Twitter
اشتراک گذاری در tumblr
Tumblr
وکیل خوب پرونده کیفری
مقالات
وکیل خوب پرونده کیفری

وکیل خوب پرونده کیفری که به عنوان وکیل مدافع جنایی نیز شناخته می شود، از افرادی که به ارتکاب جرم متهم شده اند دفاع می

ادامه مطلب »
سند اجاره ای در شهریار
مقالات
سند اجاره ای در شهریار

اکثر افرادی که متهم به جرم هستند وثیقه می گیرند، یعنی تا زمان رسیدگی به دادگاه آزاد می شوند. دریافت وثیقه برای افرادی که متهم

ادامه مطلب »
وثیقه خروج از کشور
مقالات
وثیقه خروج از کشور

جرایم به دو بخش جرم قابل وثیقه و جرم غیر قابل وثیقه تقسیم می‌شوند. به نوع جرایمی که در آن به متهم وثیقه اعطا می

ادامه مطلب »

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.