آیا متهم حق انتخاب نوع وثیقه را دارد؟

وثیقه نوعی مجازات نیست. ضمن آنکه میزان وثیقه تعیین شده، نشان دهنده بی گناهی یا گناهکار بودن متهم نیز نمی باشد، بلکه صرفاً نشان دهنده حضور او در دادگاه است. با این حال، شدت جرم ممکن است در تعیین اینکه آیا متهم در دادگاه حاضر می شود یا خیر، نقش داشته باشد. اما آیا متهم حق انتخاب نوع وثیقه را دارد؟

حق انتخاب نوع وثیقه

چه کسی وثیقه تعیین می کند؟

قاضی، کفالت وثیقه را تعیین می کند. فردی که در زمان تعطیلی دادگاه ها دستگیر می شود، می تواند تا زمانی که دادگاه باز شود، درخواست آزادی کند. پلیس با یک قاضی وثیقه تماس می‌گیرد تا مشخص کند که آیا متهم می ‌تواند چه با شناسایی شخصی یا با وثیقه نقدی آزاد شود.

قاضی کفالت یک افسر عمومی است که اختیارات محدودی برای آزادی افراد در بازداشت دارد. پس از بررسی حقایق بازداشت، قاضی وثیقه تصمیم می‌گیرد که آیا متهم در تاریخ مقرر در دادگاه حاضر می‌شود یا خیر. تنها وظیفه قاضی کفالت تعیین وثیقه است. این وظیفه قاضی وثیقه نیست که مشخص کند متهم مجرم است یا نه. اما حق انتخاب نوع وثیقه می تواند با متهم باشد؟

انواع وثیقه چیست؟

قاضی وثیقه سوابق متهم را بررسی می کند و تصمیم می گیرد که آیا متهم باید قبل از تاریخ تعیین شده دادگاه از زندان آزاد شود یا خیر. فردی که دستگیر شده است یا می تواند با تشخیص شخصی آزاد شود یا باید وثیقه نقدی بپردازد. شناخت شخصی بدان معناست که دادگاه متهم را با قول خود برای حضور در روز و ساعت مقرر در دادگاه از زندان آزاد می کند.

اگر قاضی وثیقه، در یابد که ممکن است متهم در تاریخ مقرر دادگاه خود در دادگاه حاضر نشود، می تواند تعیین کند که آیا وثیقه نقدی احتمال حضور متهم در دادگاه را در آینده افزایش می دهد یا خیر. اما حق انتخاب نوع وثیقه با متهم است.

هر پرونده قضایی منحصر به فرد است. اینکه آیا دادگاه متهم را به قید وثیقه شخصی یا وثیقه نقدی آزاد می کند یا نه به عوامل بسیاری بستگی دارد. در برخی موارد، دادگاه می تواند به جای وثیقه یا به عنوان شرط آزادی، متهم را به شرکت در برنامه خدمات پیش از محاکمه محکوم کند.

کلانتری که حضانت متهمی را که به قید وثیقه در اختیار دارد می تواند به دادگاه، کمیسر مشروط، دادستان، متهم و وکیل متهم توصیه کتبی مبنی بر بهره مندی متهم از برنامه خدمات پیش از محاکمه بدهد. دادگاه ممکن است جلسه ای را برای تصمیم گیری تعیین کند. اگر دستور صادر شده باشد، باید با رضایت متهم انجام شود.

حق انتخاب نوع وثیقه
حق انتخاب نوع وثیقه
حق انتخاب نوع وثیقه

عوامل تعیین کننده برای تعیین وثیقه چیست؟

هر وثیقه به موقعیت منحصر به فرد بستگی دارد. هنگام تعیین وثیقه، قاضی کفالت نوع جرمی را که متهم به ارتکاب آن متهم شده و مجازات احتمالی آن جرم را در نظر می گیرد  که در بسیاری از شرایط، حق انتخاب نوع وثیقه نیز به متهم داده می شود. قاضی کفالت همچنین تصمیم خواهد گرفت که آیا متهم دارای سوابق کیفری، دارای سابقه نکول یا خطر فرار را دارد.

قاضی کفالت همچنین بررسی خواهد کرد که آیا آزادی متهم به جامعه و یا قربانی آسیب می رساند، یا در آزادی مشروط است یا پرونده های مفتوح دیگری دارد، همچنین اهل منطقه است یا خانواده ای در آن منطقه دارد و در نهایت، آیا متهم شغل دارد. همه این عوامل علاوه بر تصمیم گیری در مورد اینکه آیا متهم در تاریخ دادگاه خود به دادگاه می آید یا خیر، در نظر گرفته می شود.

در صورت تعیین وثیقه نقدی چه اتفاقی می افتد؟

متهم یا ضامن وی، با حق انتخاب نوع وثیقه ، باید تمام مبلغ را نقداً به قاضی کفالت قبل از آزادی از زندان بپردازد. ضامن شخصی است که وثیقه را از طرف متهم می پردازد که معمولاً یکی از اعضای خانواده یا دوست متهم می باشد. معمولاً متهم با یکی از اعضای خانواده یا دوستان خود تماس می گیرد تا از آنها بخواهد که وثیقه را از طرف او واریز کنند.

قاضی آن وثیقه را به دادگاه می سپارد و دادگاه وثیقه را تا پایان پرونده نگه می دارد. اگر متهم در جلسه دادگاه حاضر نشود، قاضی ممکن است حکم به ضبط وثیقه بدهد، به این معنی که متهم حق خود را برای بازپس گیری وثیقه در پایان پرونده از دست می دهد.

مراحل ارائه وثیقه

وقتی پلیس کسی (متهم) را دستگیر می کند، او را به زندان می برد. در صورتی که دادستان  تصمیم به عدم طرح اتهام کند، متهم آزاد می شود. این در حالی است که متهم با حق انتخاب نوع وثیقه و یا بر اساس قولی که در تاریخ بعدی برای محاکمه در دادگاه حاضر می شود، آزاد می گردد. اگر هر یک از اینها اتفاق افتاد، دادستان منطقه یا پلیس به متهم می گویند که چه زمانی برای محاکمه به دادگاه مراجعه کند.

چگونه یک پرونده شروع می شود؟

معمولاً پلیس شخصی را بر اساس شواهد دستگیر می کند و گزارش می نویسد. این گزارش وقایع منتهی به دستگیری یا استناد را خلاصه می کند و اسامی شاهدان و سایر اطلاعات مرتبط را ارائه می دهد. متهمان معمولاً حق دریافت نسخه ای از گزارش دستگیری را ندارند، اما وکلای آنها این حق را دارند. دلیل این امر حفظ هویت شاهدان است. این یکی دیگر از دلایل مهم این است که متهمی که متهم به جنحه یا جنایت است، حتی با وجود حق انتخاب نوع وثیقه ، وکیلی برای وکالت داشته باشد.

دادستان پس از آن تصمیم می گیرد که آیا اتهامات را مطرح کند و در صورت مثبت بودن، چه اتهاماتی را مطرح نماید. دادستان تصمیم می گیرد که جرم را به عنوان جنایت یا جنحه معرفی کند. ایشان می تواند در مورد تمام جرایمی که پلیس متهم را به خاطر آنها دستگیر کرده است، اتهامات وارده را مطرح کند یا می تواند تصمیم به طرح اتهامات کمتر یا بیشتر از آنچه در گزارش دستگیری درج شده است، باشد.

از آنجایی که متهمان حق محاکمه سریع و حق انتخاب نوع وثیقه را دارند، دادستان معمولاً باید ظرف 48 ساعت پس از دستگیری، زمانی که متهم در بازداشت است، اتهامات خود را مطرح کند. آخر هفته ها، تعطیلات دادگاه و روزهای تعطیل اجباری دادگاه در 48 ساعت حساب نمی شود.

 همچنین، مهلت محاکمه بستگی به این دارد که چه زمانی از روز بازداشت شده اید، بنابراین با یک وکیل صحبت کنید تا دقیقاً بدانید که مهلت دادستان برای طرح اتهام دقیقاً چه زمانی است. در صورتی که به اجاره سند جهت ارائه به دادگاه نیاز دارید، می توانید از خدمات گروه سون بهره مند شوید.

اشتراک گذاری در facebook
Facebook
اشتراک گذاری در whatsapp
WhatsApp
اشتراک گذاری در email
Email
اشتراک گذاری در telegram
Telegram
اشتراک گذاری در twitter
Twitter
اشتراک گذاری در tumblr
Tumblr
اجاره سند در کرج
مقالات
اجاره سند در کرج

گاهی اوقات ممکن است به افرادی که توسط دادگاه ها قرار وثیقه داده می شود، حتی توسط دادگاه عالی، باید روزها منتظر بمانند تا مقامات

ادامه مطلب »

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.