آزادی پیش از موعد از زندان چیست؟

قانون آزادی زودهنگام یک قانون جزایی است که به یک زندانی اجازه می دهد قبل از پایان دوره زندان خود آزاد شود. آزادی پیش از موعد از زندان گاهی اوقات به عنوان آزادی مشروط شناخته می شود. آزادی مشروط به صورت خودکار اعطا نمی شود. در عوض، یک زندانی باید برای آزادی مشروط اقدام کند. به طور معمول، یک هیئت آزادی مشروط، درخواست یک فرد را بررسی می کند. سپس تصمیم می گیرد که آیا آزادی زودهنگام مناسب است یا خیر.

آزادی پیش از موعد از زندان

چه کسانی واجد شرایط آزادی مشروط هستند؟

یک فرد، پس از آزادی زودهنگام، باید شرایط آزادی خود را رعایت کند. آزادی مشروط ممکن است تغییر یا لغو شود بسته به اینکه آیا آزاد شده مشروط شرایط آن را رعایت کرده باشد. همه زندانیان واجد شرایط آزادی مشروط نیستند.

یعنی همه زندانیان نمی توانند زودتر از زندان خارج شوند. زندانیان محکوم به حبس ابد بدون امکان آزادی مشروط واجد شرایط آزادی پیش از موعد از زندان نیستند. سایر زندانیان معمولاً ممکن است برای آزادی مشروط درخواست دهند. هیئت آزادی مشروط تصمیم می گیرد که آیا این درخواست ها را اجابت کند یا خیر.

معیارهای آزادی مشروط

 • هیئت های تشکیل شده برای آزادی مشروط باید معیارهای خاصی را در هنگام تصمیم گیری در مورد اعطای آزادی مشروط در نظر بگیرند. این احتمال وجود دارد که در صورت اعطای آزادی مشروط، فرد با موفقیت در جامعه ادغام شود.

  هیئت آزادی مشروط به بررسی این موضوع می پردازد که آیا آزادی زودهنگام ممکن است تهدیدی برای امنیت جامعه باشد یا خیر. هیئت آزادی مشروط همچنین بررسی می کند که آیا زندانی به حدی بازپروری شده است که بتواند عضوی سازنده در جامعه باشد یا خیر.

  زندانی در مدت حبس قوانین و مقررات زندان را رعایت کرده است. همچنین، جدی بودن جرمی که منجر به حبس شده است در آزادی پیش از موعد از زندان تاثیرگذار است. احتمال آزادی مشروط برای جرایم درجه یک نسبت به سایر جرایم کمتر خواهد بود. احتمال آزادی مشروط برای جرایم خشونت آمیز مانند آدم ربایی، حمله، تجاوز جنسی، سرقت و قتل کمتر از سایر جرایم است.

  همچنین مهم است که آیا قاضی صادرکننده حکم توصیه به آزادی مشروط کرده است یا خیر. مشخصات زندانی از جمله سن و سابقه کیفری قبلی در نظر گرفته شده و این که آیا زندانی از ارتکاب جرم پشیمان شده است یا خیر در نظر گرفته می شود

چه کسی می تواند آزادی پیش از موعد یا "آزادی مشروط" را از زندان اعطا کند؟

یک زندانی با ارائه درخواست برای آزادی زودهنگام درخواست آزادی مشروط می کند. این درخواست به عنوان سندی مطرح است که نشان می دهد چرا حق آزادی مشروط را دارد. یک زندانی ممکن است بر اساس شرایط خاص درخواست آزادی پیش از موعد از زندان دهد.

این شرایط شامل بیماری لاعلاج، کهولت سن و رفتار خوب است. در این طرح، زندانی اظهار می دارد که به دلیل یک یا چند مورد از این معیارها، واجد شرایط آزادی زودهنگام تحت برنامه “آزادی دلسوزانه” هستند. آزادی پیش از موعد توسط هیئت آزادی مشروط اعطا می شود. هیئت آزادی مشروط به عواملی مانند شدت جرم، پشیمانی متهم، میزان بازپروری متهم و وجود شرایط «آزادی مشفقانه» توجه می‌کند.

در پرونده‌های آزادی مشروط، هیئت آزادی مشروط تصمیم می‌گیرد که آیا آزادی را صادر کند یا خیر. اگر زندانی بخواهد نسبت به تصمیم منفی هیئت آزادی مشروط اعتراض کند، زندانی می تواند از طریق نهاد مربوطه، که ممکن است هیئت آزادی مشروط باشد، درخواست تجدید نظر کند. روند تجدید نظر در پرونده های مختلف، متفاوت است.

چه عواملی توسط هیئت آزادی مشروط در نظر گرفته می شود؟

هیئت آزادی پیش از موعد از زندان شواهد مختلفی را در نظر می گیرد. سلامت جسمی و روانی یک زندانی همیشه مورد توجه است. هیئت های آزادی مشروط نیز گزارش ها، توصیه ها و اظهارات برخی مقامات را بررسی می کنند. این شواهد که مورد بررسی قرار می گیرد عبارتند از:

 • مشاهدات، یادداشت ها و گزارش های مسئولان زندان در مورد رفتار و پیشرفت زندانیان؛
 • گزارش های پزشکی و شهادت های کارشناسی در مورد وضعیت سلامت زندانی؛
 • اظهارات مجرم (درخواست مجرمان در مورد اینکه چرا باید آزادی مشروط اعطا شود)؛ و
 • اظهارات خانواده قربانی و قربانی در مورد اینکه آیا آزادی مشروط باید اعطا شود یا نه.
آزادی پیش از موعد از زندان
آزادی پیش از موعد از زندان
آزادی پیش از موعد از زندان

آزادی مشروط چگونه کنترل و محدود می شود؟

اگر آزادی پیش از موعد از زندان اعطا شود، سپس نظارت و محدود می شود. اقدامات محدود کننده، اقداماتی هستند که آزادی حرکت آزاد شده را محدود می کنند. این اقدامات ممکن است شامل مقررات منع رفت و آمد باشد که متهمان را ملزم می کند در زمان های خاص در محل سکونت خود حضور داشته باشند.

ممکن است از برخی افراد خواسته شود که همیشه در محل اقامت خود باشند. ممکن است استثنائاتی اعطا شود که به متهمان اجازه می‌دهد به مکان‌ها و رویدادهای خاص مانند شغل خود و برای قرار ملاقات با پزشک و وکیل رفت و آمد کنند.

اقدامات نظارتی تضمین می کند که زندانیانی که آزادی مشروط آنها شامل حبس در خانه یا منطقه جغرافیایی خاص می شود، به خارج از محدوده خود نروند. این اقدامات آزادی پیش از موعد از زندان می تواند شامل موارد زیر باشد:

 • نظارت بر GPS از طریق استفاده از دستبند مچ پا یا دستگاه مشابه
 • نظارت بر فرکانس رادیویی (RD)
 • فناوری تشخیص صدا

این اقدامات می تواند مکان متهم را ردیابی کند. اقدامات تأیید می کند که متهمی که به یک افسر آزادی مشروط گزارش می دهد، همان کسی است که ادعا می کند. سایر اقدامات نظارتی در مورد زندانیانی که از جرایم مواد مخدر یا الکل آزاد شده اند، اعمال می شود. این زندانیان ممکن است تحت آزمایشات تصادفی دارو و آزمایش تنفس قرار گیرند.

آیا متهمی که مشروط شده است را می توان به زندان بازگرداند؟

اگر متهم یک یا چند شرط آزادی پیش از موعد از زندان را رعایت نکند، شرایط آزادی مشروط را نقض کرده است. نقض آزادی مشروط ممکن است منجر به خاتمه آزادی مشروط و بازگشت متهم به زندان شود. نقض آزادی مشروط ممکن است زمانی رخ دهد که یک متهم در حین آزادی مشروط مرتکب جرایم خاصی شود یا در صورت لزوم با افسر آزادی مشروط خود ملاقات نکند.

 نقض آزادی مشروط همچنین ممکن است زمانی رخ دهد که متهم در آزمایش مواد مخدر یا الکل مردود شود، یا نتواند جریمه یا جبران خسارت قربانیان را برای ضررهای مالی خود بپردازد.

رفتار خوب موثر در آزادی مشروط

بسیاری از مردم بر این باورند که «رفتار خوب» به خودی خود مستلزم تشکیل هیئت آزادی مشروط است تا یک متهم را قبل از پایان دوره محکومیتش از زندان آزاد کند. این باور نادرست است. هیچ «حق» آزادی پیش از موعد از زندان وجود ندارد.

آزادی مشروط یک امتیاز است نه یک حق. این امتیاز باید با رعایت معیارهای ذکر شده در بالا به دست آید. یکی، اما تنها یکی از این معیارها، رعایت قوانین و مقررات انضباطی زندان است. در واقع، عدم رعایت قوانین و مقررات انضباطی می تواند زندانی را در معرض از دست دادن امتیازات، مانند حقوق فعالیت های تفریحی قرار دهد.

 در موارد شدید نقض قوانین انضباطی، متهم ممکن است از سایر بخش‌های جمعیت زندان جدا شود. در شدیدترین موارد، متهم ممکن است در سلول انفرادی قرار گیرد. در حالی که ممکن است یک زندانی برای رفتار خوب «روزهای مرخصی» دریافت کند، یک زندانی فقط بر اساس آن رفتار خوب حق آزادی را ندارد. توصیه می شود برای آزادی پیش از موعد از زندان، با یک وکیل مشورت کنید. همچنین برای اجاره سند می توانید از خدمات گروه سون بهره مند شوید.

 

اشتراک گذاری در facebook
Facebook
اشتراک گذاری در whatsapp
WhatsApp
اشتراک گذاری در email
Email
اشتراک گذاری در telegram
Telegram
اشتراک گذاری در twitter
Twitter
اشتراک گذاری در tumblr
Tumblr
اجاره سند در کرج
مقالات
اجاره سند در کرج

گاهی اوقات ممکن است به افرادی که توسط دادگاه ها قرار وثیقه داده می شود، حتی توسط دادگاه عالی، باید روزها منتظر بمانند تا مقامات

ادامه مطلب »

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.