مدت زمان آزادی با وثیقه چقدر است؟

وثیقه آزاد شدن از دادگاه یا بازداشت پلیس به شرطی است که در صورت لزوم در جلسه دادگاه حاضر شوید. وثیقه معمولاً با شرایطی اعطا می شود که باید معقول باشد. برای مثال، شرایط وثیقه ممکن است شامل قرار گرفتن تحت مقررات منع رفت و آمد، الزام شما به گزارش به ایستگاه پلیس، زندگی در یک آدرس خاص یا عدم مصرف مواد مخدر یا الکل باشد. اما مدت زمان آزادی با وثیقه، می تواند بر اساس جرم اتفاق افتاده، متفاوت باشد.

مدت زمان آزادی با وثیقه

شرایط و ضوابط قرار وثیقه

اگر به جرمی متهم شده باشید، طبق قوانین حقوقی حق دارید به قید وثیقه با شرایط و ضوابط معقول آزاد شوید، مگر اینکه دلیل موجهی برای ادامه بازداشت شما وجود داشته باشد. قانون وثیقه قوانین خاصی را در مورد اعطای وثیقه یا رد وثیقه تعیین می کند و این قوانین در این بخش در زیر توضیح داده شده است.

وثیقه پلیس

 • پس از اینکه به دلیل جرمی دستگیر شدید، پلیس باید تصمیم بگیرد که آیا شما را آزاد کند یا در بازداشتگاه پلیس در حالی که منتظر است شما را به دادگاه معرفی کند. اعطای وثیقه پلیس به این معنی است که پلیس شما را با شرایطی آزاد می‌کند، از جمله اینکه در صورت لزوم به دادگاه بیایید. مدت زمان آزادی با وثیقه را دادگاه مشخص می کند.

چه زمانی پلیس وثیقه صادر می کند؟

تصمیم برای اعطای وثیقه پلیس به عهده پلیس است. هیچ کس حق ندارد وثیقه پلیس دریافت کند. پلیس اعطای وثیقه را در شرایطی که شما متهم به یک جرم هستند و بدون حکم قضایی دستگیر شده اید، صادر می کند. شخصی که توسط پلیس دستگیر و به ارتکاب جرم متهم شده است باید در اسرع وقت به دادگاه معرفی شود.

چه زمانی نمی توانم وثیقه ارائه کنم؟

اگر متهم به موارد زیر شده باشید، پلیس نمی تواند به شما وثیقه بدهد:

 1. برخی از جرایم جنسی یا خشونت آمیز مشخص شده یا اگر قبلاً به یکی از آن جرایم محکوم شده باشید.
 2. جرمی با مجازات سه سال یا بیشتر حبس، در صورتی که این اتفاق در زمانی رخ داده باشد که شما به قید وثیقه آزاد بوده اید و همچنین قبلا در زندان سپری کرده اید. مدت زمان آزادی با وثیقه در این شرایط مشخص نیست.
 3. جرمی با مجازات سه سال یا بیشتر حبس، اگر قبلاً در 14 بار یا بیشتر به حبس محکوم شده باشید و همچنین قبلاً در حین وثیقه یا در حین بازداشت (در انتظار تاریخ دادگاه) به جرمی محکوم شده باشید.
 4. خرید و فروش مواد مخدر.
 5. اگر شما به جرمی جدی متهم شده باشید، اگر جایی برای زندگی ندارید و بدون آدرس محل سکونت
 6. به دلیل رعایت نکردن شرایط وثیقه («نقض وثیقه») دستگیر شده باشید، بعید است که پلیس وثیقه صادر کند. .

همچنین، فردی که به دلیل نقض یک فرمان حمایتی تحت قانون خشونت خانوادگی دستگیر شده است، باید به مدت 24 ساعت پس از دستگیری در بازداشت پلیس نگه داشته شود. در این مدت، آنها نمی توانند وثیقه پلیس بگیرند مدت زمان آزادی با وثیقه مشخص نمی شود.

در مواردی که شما متهم به جرایم خشونت خانوادگی هستید، پلیس ممکن است شرایطی را که به طور منطقی برای محافظت از قربانی و هر کسی که با قربانی زندگی می کند ضروری است، وضع کند. پلیس در تصمیم گیری برای اعطای وثیقه چه عواملی را در نظر می گیرد؟

عواملی که پلیس در تصمیم گیری برای اعطای وثیقه در نظر می گیرد باید همان عواملی باشد که مطابق با نظر دادگاه باشد.

مدت زمان آزادی با وثیقه
مدت زمان آزادی با وثیقه
مدت زمان آزادی با وثیقه

اگر وثیقه پلیس اعطا شود، چه اتفاقی می افتد؟

اگر به شما وثیقه اعطا شد، باید وثیقه وثیقه امضا کنید که شرایط وثیقه را مشخص می کند. سپس از بازداشت پلیس آزاد می شوید و باید شرایطی را که برای وثیقه خود در نظر گرفته شده است رعایت کنید. پلیس عموماً همان قدرتی را دارد که دادگاه ها برای اعمال شرایط وثیقه دارند. اما مدت زمان آزادی با وثیقه تنها با دادگاه است.

اگر به من وثیقه پلیس اعطا نشود چه اتفاقی می افتد؟

 • در این شرایط، شما در بازداشتگاه پلیس نگه داشته خواهید شد. این بدان معناست که پلیس شما را به سلول یا زندان می برد و تا زمان حضور بعدی در دادگاه در آنجا نگه می دارد. اما وثیقه پلیس چه زمانی تمام می شود؟ وثیقه پلیس با حضور شما در دادگاه منقضی می شود. اگر قرار نیست در روز اول دادگاه، به پرونده شما رسیدگی شود، وکیل شما می تواند برای رسیدگی به وثیقه دادگاه درخواست کند.

  اگر در زمان و مکان ذکر شده در اعلامیه وثیقه پلیس خود به دادگاه مراجعه نکنید، این یک جرم کیفری است، جدا از اتهامی که وثیقه شما به آن مربوط می شود. اگر مجرم شناخته شوید، می توانید تا سه ماه زندانی شوید یا تامبلغ مشخصی جریمه شوید. در قانون کفالت به این جرم «عدم پاسخگویی وثیقه» گفته می شود. این می تواند حتی بر مدت زمان آزادی با وثیقه نیز موثر باشد.

  اگر هر یک از سایر شرایط وثیقه خود را نقض کنید، مانند مقررات منع رفت و آمد یا گزارش منظم به پلیس، این خود یک جرم کیفری نیست، اما می تواند به این معنی باشد که دفعه بعد وثیقه دریافت نخواهید کرد. می ‌توان آن را در سوابق دادگاه یادداشت کرد و دفعه بعد که درخواست وثیقه می‌کنید، چه در پرونده فعلی و چه در مورد بعدی، می‌توان آن را در نظر گرفت.

  در صورتی که برای آزادی خود یا عزیزانتان به وثیقه نیاز دارید، می توانید از خدمات سند اجاره ای سون بهره مند شوید. شما با صرف هزینه ای اندک می توانید برای اجاره سند کارشناسی شده اقدام نمایید.

اشتراک گذاری در facebook
Facebook
اشتراک گذاری در whatsapp
WhatsApp
اشتراک گذاری در email
Email
اشتراک گذاری در telegram
Telegram
اشتراک گذاری در twitter
Twitter
اشتراک گذاری در tumblr
Tumblr
اجاره سند در کرج
مقالات
اجاره سند در کرج

گاهی اوقات ممکن است به افرادی که توسط دادگاه ها قرار وثیقه داده می شود، حتی توسط دادگاه عالی، باید روزها منتظر بمانند تا مقامات

ادامه مطلب »

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.