تعیین میزان وثیقه با کیست؟

قضات معمولاً در اولین حضور مظنون پس از دستگیری در دادگاه، مبلغی برای وثیقه تعیین می‌ کنند که ممکن است ضمانتی تا جلسه رسیدگی یا محاکمه باشد. قضات معمولاً از رویه‌ های استاندارد تبعیت می‌کنند. با این حال، آنها می توانند هنگام تعیین میزان وثیقه ، میزان استاندارد را افزایش یا کاهش دهند، یا به طور کلی از وثیقه چشم پوشی کنند و بر اساس شرایط یک پرونده فردی یا بر اساس شناخت خود، متهم را آزاد نمایند. شما می توانید برای اجاره سند یا اجاره وثیقه با گروه حقوقی سون در ارتباط باشید.

تعیین میزان وثیقه

رهن سند چیست؟ اجاره سند یا وثیقه

متهمان برای تنظیم وثیقه و یا اجاره سند ، نیازی به وکیل ندارند. آنها می توانند شخصاً وثیقه نقدی بگذارند یا با شرکت هایی که وثیقه گذار هستند تماس بگیرند و ترتیب اجاره وثیقه را بدهند. ضمن آن که بستگان یا دوستان می توانند به زندان یا دادگاه بیایند و برای یک فرد دستگیر شده وثیقه نقدی بدهند.

چه عواملی بر میزان وثیقه تأثیر می گذارد؟

در زمان تعیین میزان وثیقه ، علاوه بر شدت جرم متهم، میزان وثیقه معمولاً به عواملی مانند سابقه کیفری گذشته متهم، شاغل بودن متهم و داشتن روابط نزدیک با بستگان و جامعه بستگی دارد. در سال های اخیر، دادگاه ها شروع به استفاده از آمارها برای تصمیم گیری در مورد آزادی پیش از محاکمه کرده اند.

در این حوزه ‌ها، اطلاعات متهم در نظر گرفته شده و توصیه ‌ای صادر می ‌شود. این اطلاعات وثیقه که عواملی مانند سن و سابقه کیفری را در نظر می‌گیرند، قرار است خطر ارتکاب جرم دیگری یا عدم حضور متهم در دادگاه را ارزیابی کرده و در تعیین میزان وثیقه موثر باشند.

قضات ممکن است در برخی شرایط، به صورت قانونی، وثیقه را به طور کلی رد کنند. به عنوان مثال، اگر مرجع قضایی دیگری حکمی (توقیف) متهم را صادر کرده باشد، قاضی متهم را حداقل به اندازه ‌ای در بازداشت نگه می‌دارد که حوزه قضایی دیگر بتواند اتهام خود را پیگیری کند. ضمن آنکه وثیقه ممکن است برای متهمی که احتمال دارد قبل از پایان پرونده از حوزه قضایی فرار کند، رد شود.

برنامه های وثیقه

در بسیاری از مناطق کشور، متهمان می ‌توانند حتی قبل از اینکه برای جلسه وثیقه یا محاکمه به دادگاه آورده شوند، نزد پلیس وثیقه بگذارند که تعیین میزان وثیقه نیز بر اساس جرم وقوع یافته، متغیر است. بسیاری از زندان ها، برنامه وثیقه ای را ارسال کرده اند که میزان وثیقه را برای جرایم رایج مشخص می کند.

متهم دستگیر شده می تواند بلافاصله پس از پرداخت وثیقه یا اجاره سند و ارائه به دادگاه، از زندان آزاد شود. برنامه وثیقه می تواند بسته به محل، نوع جرم و محل سکونت به طور قابل توجهی متفاوت باشد. به عنوان یک قاعده کلی، وثیقه برای جرائمی که به عنوان جنایت طبقه بندی می شوند، پنج تا ده برابر وثیقه لازم برای دیگر موارد است.

هر چه جرم جدی تر و خطرناک تر باشد، تعیین میزان وثیقه بیشتر است. به عنوان یک قاعده کلی، برنامه وثیقه زندان غیر قابل انعطاف است. پلیس وثیقه غیر از آنچه در برنامه تعیین شده است را نمی پذیرد. مظنونینی که می خواهند پول کمتری بپردازند، باید نزد قاضی بروند.

به عنوان جایگزین یا علاوه بر برنامه وثیقه زندان، برخی از مناطق دارای قاضی وظیفه هستند. یک قاضی وظیفه برای تعیین میزان وثیقه ، بدون نیاز به جلسه رسمی دادگاه در دسترس است. مانند برنامه وثیقه زندان، استفاده از قاضی وظیفه، گزینه ای برای افراد دستگیر شده است که قبل از مراجعه به دادگاه مشتاق هستند از زندان آزاد شوند.

اقدامات پلیسی تاثیرگذار بر میزان وثیقه

متأسفانه برای بسیاری از مظنونانی که می خواهند به سرعت از زندان آزاد شوند، پلیس تمایل دارد مظنونان را به دلیل جدی ترین اتهام جنایی دستگیر کند که احتمالاً می تواند با حقایقی که در اختیار دارد تأیید شود. به عنوان مثال، پلیس ممکن است در اختیار داشتن مقدار کمی مواد مخدر، آن را  با قصد فروش تلقی کند که در تعیین میزان وثیقه موثر است.

حتی اگر چنین اتهامی تقریباً به طور قطع بعداً در پرونده به جنحه تقلیل یابد، از نظر برنامه وثیقه جرم محسوب می شود و بر این اساس وثیقه تعیین خواهد شد.

تعیین میزان وثیقه
تعیین میزان وثیقه

مراحل تهیه و اجاره وثیقه

اگر در خصوص تعیین میزان وثیقه و مراحل اجاره وثیقه نیاز به مشورت دارید، با گروه حقوقی سون تماس بگیرید. ضمن که در خصوص مراحل تهیه وثیقه موارد ذیل را دنبال کنید.

مرحله 1: با یک شرکت ارائه وثیقه تماس بگیرید:

اگر یکی از عزیزانتان دستگیر شده و پول یا دارایی برای وثیقه ندارید، وقت آن است که با یک کارگزار وثیقه تماس بگیرید. اطلاعاتی که نیاز دارید شامل نام کامل فرد دستگیر شده، محل زندان، شماره گزارش آنها، اتهاماتی مطرح شده خواهد بود. همچنین هر گونه اطلاعات اضافی که می توانید در مورد این دستگیری جمع آوری کنید، را ارائه نمایید. ضمن آنکه می توانید در خصوص تعیین میزان وثیقه راهنمایی دریافت نمایید.

مرحله 2: آماده کردن مدارک

نماینده ضمانت نامه یا اجاره سند ، به شما نیاز دارد که برخی از مدارک را امضا کنید تا بتوانید خدمات آنها را تضمین نمایید. این معمولاً به معنای پرداخت مبلغی به نماینده، معمولاً درصدی از کل مبلغ وثیقه و امضای هرگونه وثیقه برای تضمین اوراق است.

مرحله 3: سپردن وثیقه

کارگزار وثیقه معمولاً با شما ملاقات می کند تا وثیقه را برای آزادی عزیزتان بفرستد.

مرحله 4: آزادی از زندان

بسته به اینکه زندان در منطقه شما چقدر شلوغ است، روند وثیقه می تواند از نیم ساعت تا چند ساعت طول بکشد. هنگام تعیین میزان وثیقه توسط قضات، می توانید با کمک گروه حقوقی سون، مراحل آزاد سازی از زندان را پیگیری نمایید.

اشتراک گذاری در facebook
Facebook
اشتراک گذاری در whatsapp
WhatsApp
اشتراک گذاری در email
Email
اشتراک گذاری در telegram
Telegram
اشتراک گذاری در twitter
Twitter
اشتراک گذاری در tumblr
Tumblr

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.