تعیین قرار وثیقه با چه مرجعی است؟

قضات معمولاً در اولین حضور مظنون پس از دستگیری در دادگاه، مبلغ وثیقه را تعیین می ‌کنند که ممکن است جلسه وثیقه یا محاکمه باشد. قضات معمولاً از رویه‌ های استاندارد پیروی میکند. با این حال، قضات می توانند وثیقه استاندارد را افزایش یا کاهش دهند، یا به طور کلی از وثیقه چشم پوشی کنند و بر اساس شرایط یک پرونده فردی، بر اساس تصمیم گیری خود،  متهم را آزاد کنند. تعیین کننده قرار وثیقه به طور معمول دادگاه است که بر اساس جرم واقع شده، انجام می شود.

تعیین کننده قرار وثیقه

آیا برای تنظیم وثیقه، وکیل نیاز است؟

متهمان برای تنظیم وثیقه نیازی به وکیل ندارند. آنها می توانند شخصاً وثیقه نقدی بگذارند یا با اجاره دهندگان وثیقه تماس بگیرند و برای اجاره وثیقه اقدام کنند. بستگان یا دوستان می توانند به زندان یا دادگاه بیایند و برای یک فرد دستگیر شده وثیقه نقدی بدهند یا سند اجاره ای کارشناسی شده را ارائه کنند.

عواملی که بر میزان وثیقه تأثیر می گذارد؟

  • علاوه بر شدت جرم متهم، میزان وثیقه معمولاً به عواملی مانند سابقه کیفری گذشته متهم، شاغل بودن متهم و داشتن روابط نزدیک با بستگان و جامعه بستگی دارد. تعیین کننده قرار وثیقه می تواند بر این میزان، تاثیرگذار باشد.

تنظیم وثیقه توسط الگوریتم

در سال‌ های اخیر، دادگاه‌ ها شروع به استفاده از ریاضیات برای تصمیم‌ گیری درباره آزادی پیش از محاکمه کرده ‌اند. در این حوزه ‌ها، اطلاعات منتخب در مورد متهم وارد برنامه می ‌شود و امتیاز یا توصیه ‌ای صادر می ‌شود. این الگوریتم‌ های وثیقه، که عواملی مانند سن و سابقه کیفری را در نظر می ‌گیرند، قرار است خطر ارتکاب جرم دیگری یا عدم حضور متهم در دادگاه را ارزیابی کنند.

قضات در برخی از شرایط، ممکن است قاضی وثیقه را رد نماید. به عنوان مثال، اگر مرجع قضایی دیگری حکمی را برای متهم صادر کرده باشد، قاضی احتمالاً متهم را حداقل به اندازه‌ای در بازداشت نگه می‌دارد که حوزه قضایی دیگر بتواند اتهام خود را پیگیری کند. تعیین کننده قرار وثیقه ممکن است برای متهمی که احتمال دارد قبل از پایان پرونده از حوزه قضایی فرار کند، قرار وثیقه را رد کند.

 

برنامه های وثیقه

در بسیاری از مناطق کشور، متهمان می‌ توانند حتی قبل از اینکه برای جلسه وثیقه یا محاکمه به دادگاه آورده شوند، با پلیس وثیقه بگذارند. بسیاری از زندان ها برنامه وثیقه ای را ارسال کرده اند که میزان وثیقه را برای جرایم رایج مشخص می کند. متهمی که دستگیر شده است این امکان را دارد تا پس از پرداخت وثیقه یا ارائه سند برای قرار وثیقه، آزاد شود. برنامه وثیقه می تواند بسته به محل، نوع جرم و محل سکونت به طور قابل توجهی متفاوت باشد.

به عنوان یک قاعده کلی، وثیقه برای جرائمی که به عنوان جنایت طبقه بندی می شوند، پنج تا ده برابر وثیقه لازم برای جنحه است. به عنوان یک قاعده کلی، تعیین کننده قرار وثیقه، برای برنامه وثیقه زندان انعطافی ندارد. مانند برنامه وثیقه زندان، استفاده از قاضی وظیفه گزینه ای برای افراد دستگیر شده است که قبل از مراجعه به دادگاه مشتاق هستند از زندان آزاد شوند.

تعیین کننده قرار وثیقه
تعیین کننده قرار وثیقه
تعیین کننده قرار وثیقه

آیا اقدامات پلیسی می تواند بر میزان وثیقه تأثیرگذار باشد؟

متأسفانه برای بسیاری از مظنونانی که می ‌خواهند به سرعت از زندان آزاد شوند، پلیس تمایل دارد مظنونان را به دلیل جدی ‌ترین اتهام جنایی دستگیر کند که احتمالاً می ‌تواند با حقایقی که در اختیار آنها است تأیید شود. به عنوان مثال، پلیس ممکن است در اختیار داشتن مقداری مواد مخدر را به عنوان دستگیری برای داشتن آن به قصد فروش تلقی کند.

به عنوان متهم در نظر داشته باشید که دریافت مشاوره از یک وکیل مجرب، در این چنین شرایطی، می تواند ضمن دفاع از رویه پرونده شما، در تغییر و کاهش میزان وثیقه نیز موثر باشد. شما می توانید با در اختیار گرفتن یک وکیل خوب و متعهد، شرایط پرونده را تغییر دهید.

اگرچه چنین اتهامی تقریباً به طور قطع بعداً در پرونده به جنحه تقلیل خواهد یافت، از نظر تعیین کننده قرار وثیقه و برنامه وثیقه جرم محسوب می شود و وثیقه بر این اساس تعیین می شود. در صورتی که خود یا یکی از عزیزانتا به دنبال اجاره وثیقه هستید، می توانید از خدمات سون بهره مند شوید. در گروه سون، سند اجاره ای که قبلا کارشناسی شده است، ارائه می شود.

 

اشتراک گذاری در facebook
Facebook
اشتراک گذاری در whatsapp
WhatsApp
اشتراک گذاری در email
Email
اشتراک گذاری در telegram
Telegram
اشتراک گذاری در twitter
Twitter
اشتراک گذاری در tumblr
Tumblr
اجاره سند در کرج
مقالات
اجاره سند در کرج

گاهی اوقات ممکن است به افرادی که توسط دادگاه ها قرار وثیقه داده می شود، حتی توسط دادگاه عالی، باید روزها منتظر بمانند تا مقامات

ادامه مطلب »

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.