دادگاه کیفری و نحوه رسیدگی به پرونده کیفری

قوانین جزایی قواعدی هستند که هنگام ارتکاب جرمی مانند حمله، سرقت، قتل، آتش زدن، تجاوز به عنف و سایر انواع جرایم اعمال می شوند. پس از دستگیری یک فرد و متهم شدن به جرم، آن شخص به دادگاه کیفری می رود. این در حالی است که قانون مدنی تقریباً به تمام اختلافات دیگر اشاره دارد. اینها قوانینی هستند که هنگام شکایت شخصی از شخص دیگر، یک تجارت یا آژانس مطرح می شود. در صورتی که در دادگاه کیفری پرونده دارید، می توانید برای آزادی با اجاره وثیقه اقدام کنید. گروه حقوقی سون شما را یاری می کند.

دادگاه کیفری

دادگاه مدنی در مقابل دادگاه کیفری

 در دادگاه مدنی، این می تواند یک پرونده مسکن مانند تخلیه یا توقیف، یک پرونده خانوادگی مانند طلاق یا حضانت، مشکلات مصرف کننده مانند بدهی یا ورشکستگی، یا زمانی که شخصی برای دریافت پول به دلیل آسیب به اموال یا آسیب شخصی شکایت کند. همه این پرونده ها به دادگاه مدنی می رود.

قضات دادگاه های کیفری و مدنی دارای اختیارات متفاوتی هستند. قضات دادگاه کیفری می توانند با فرستادن شما به زندان، شما را به دلیل نقض قانون مجازات کنند. قضات دادگاه مدنی می توانند شما را به پرداخت پول یا جریمه محکوم کنند یا در مورد خانواده یا خانه تان تصمیم بگیرند.

در دادگاه کیفری چه اتفاقی می افتد؟

در دادگاه کیفری ، دولت علیه شخصی به دلیل ارتکاب جرم پرونده تشکیل می دهد. متهم به ارتکاب جرم متهم نامیده می شود. دولت باید ثابت کند که متهم فراتر از شک منطقی مجرم است، که استاندارد بسیار بالایی است. اگر متهم مجرم شناخته شود، ممکن است به زندان برود.

بر اساس قوانین کشور، اگر شما به جرمی متهم شده باشید که ممکن است منجر به حبس شود، قاضی باید یک وکیل با حقوق دولتی به نام وکیل مدافع عمومی یا وکیل کمک حقوقی را برای نمایندگی شما در دادگاه تعیین کند. وکیل در دادگاه کیفری می تواند در خصوص پرونده کیفری، شما را یاری کند.

برای دریافت وکیل کمک حقوقی وکیل مدافع عمومی، باید به قاضی بگویید که نمی توانید وکیل استخدام کنید. هر دادگاه، قوانین متفاوتی در مورد میزان پایین بودن درآمد شما برای واجد شرایط بودن برای وکیل کمک حقوقی وکیل مدافع عمومی دارد. قاضی ممکن است از شما بخواهد که فرمی را پر کنید که در آن فهرستی از مالکیت و میزان درآمد شما ذکر شده است.

همچنین ممکن است لازم باشد برای اثبات میزان درآمد خود به دادگاه کیفری ، کپی هایی از برگه های پرداخت خود ارائه دهید. اگر در محل زندگی شما وکیل عمومی یا وکیل کمک حقوقی وجود نداشته باشد، قاضی می تواند وکیل دیگری را برای وکالت رایگان شما تعیین کند. اگر قربانی جرم هستید، نیازی به وکیل در دادگاه کیفری ندارید. فقط یک وکیل دولتی می تواند در دادگاه پرونده کیفری تشکیل دهد. 

در دادگاه مدنی چه اتفاقی می افتد؟

در دادگاه مدنی، یک نفر به دلیل اختلاف یا مشکلی که بین آنها وجود دارد، علیه دیگری اقامه دعوی می کند. یک شرکت تجاری یا نمایندگی نیز می تواند در دادگاه مدنی شکایت کند یا در دادگاه مدنی شکایت کند. اگر کسی پرونده ای را در دادگاه مدنی ببازد، ممکن است آن شخص به پرداخت پول به طرف مقابل یا استرداد اموال محکوم شود، اما آن شخص فقط به خاطر از دست دادن پرونده، همانند اتهام مطرح شده در دادگاه کیفری ، به زندان نمی رود.

دادگاه های مدنی به چه نوع پرونده هایی رسیدگی می کنند؟

پرونده های دادگاه مدنی می تواند در مورد موارد زیر باشد:

  • پول و بدهی
  • مسکن: مانند اخراج، سلب مالکیت یا رفع شرایط بد زندگی
  • یک آسیب: مانند یک تصادف رانندگی، قصور پزشکی یا آسیب محیطی
  • ازدواج و فرزندان: مانند طلاق، حضانت فرزند، نفقه فرزند، یا سرپرستی

در مقایسه با دادگاه کیفری ، سازمان‌های اداری یا دولتی نیز جلساتی برای رسیدگی به پرونده‌های مدنی دارند، مانند:

  • تخلفات رانندگی
  • مزایای تامین اجتماعی
  • محرومیت از مزایای عمومی
  • تبعیض و نقض حقوق شهروندی
  • جلسات رسیدگی به بیکاری و غرامت کارگران

 برنده شدن در یک پرونده در دادگاه مدنی چقدر دشوار است؟

برای برنده شدن، باید پرونده مدنی خود را با شواهد ثابت کنید. به عبارت دیگر، قاضی باید معتقد باشد که پرونده شما قوی ‌تر از پرونده طرف مقابل است. می توانید خدمات حقوقی در زمینه های خشونت خانگی، قانون خانواده از قبیل طلاق، حضانت فرزند، نفقه و قیمومیت کودک، مسکن مانند اخراج، سلب مالکیت، شرایط بد زندگی، مزایای عمومی و مشکلات بدهی و ورشکستگی استفاده کنید. در این خصوص و پرونده مدنی یا حضور در دادگاه کیفری ، با گروه سون در ارتباط باشید.

دادگاه کیفری
دادگاه کیفری
دادگاه کیفری

مجرم شناخته شدن متهم

فرد ممکن است در دادگاه متهم شود و در صورت مجرم شناخته شدن مجازات گردد. دادگاه ها مجازات های مناسبی را برای بازدارندگی و گاهی اوقات برای بازپروری مجرمان، محافظت از مردم در برابر جرم و اطمینان از اجرای عدالت تعیین می کنند. نمونه هایی از مجازات های احتمالی عبارتند از حبس، جریمه نقدی یا اعدام که ممکن است در دادگاه کیفری مطرح شود.

هنگامی که فرد به جرمی مرتکب شده و دستگیر می شود، لازم است که در دادگاه حضور یابد. در صورت لزوم، دادگاه ممکن است قرار وثیقه ارائه دهد. در صورتی که وثیقه گذار قرار وثیقه بگذارد، متهم می تواند در انتظار جلسات از بازداشت آزاد شود.

متهم ممکن است تصمیم بگیرد که به جرم خود اعتراف کند یا ادعای محاکمه کند. اگر متهم ادعای محاکمه کند، دادگاه کیفری در مورد مجرم بودن متهم تصمیم می گیرد. در صورتی که متهم پس از محاکمه به جرم خود اقرار کند یا مجرم شناخته شود، دادگاه متهم را به جرم محکوم می کند.

این بدان معناست که متهم رسماً مرتکب جرم شده است. پس از محکومیت، قاضی مجازات مناسب که به عنوان حکم نیز شناخته می شود را تعیین می کند و به متهم دستور می دهد که مجازات را اجرا کند. طرفینی که از تصمیم دادگاه راضی نیستند می توانند تحت شرایطی درخواست تجدید نظر کنند.

ممکن است در یک پرونده در دادگاه کیفری ، بیش از یک متهم وجود داشته باشد. اگر متهم بیش از یک نفر باشد به عنوان متهم مشترک شناخته می شوند. افراد متهم نیازی به دفاع یکسان در برابر اتهام ندارند و لزوماً نیازی به همکاری ندارند. آنها ممکن است هر کدام به دنبال منافع خود باشند. در خصوص اجاره سند برای ارائه به دادگاه، می توانید از خدمات گروه حقوقی سون بهره مند شوید.

اشتراک گذاری در facebook
Facebook
اشتراک گذاری در whatsapp
WhatsApp
اشتراک گذاری در email
Email
اشتراک گذاری در telegram
Telegram
اشتراک گذاری در twitter
Twitter
اشتراک گذاری در tumblr
Tumblr
اجاره سند در کرج
مقالات
اجاره سند در کرج

گاهی اوقات ممکن است به افرادی که توسط دادگاه ها قرار وثیقه داده می شود، حتی توسط دادگاه عالی، باید روزها منتظر بمانند تا مقامات

ادامه مطلب »

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.