شرایط آزادی مشروط زندانی چیست؟

با آزادی مشروط، متهم می تواند از پشت میله ها بیرون بیاید، اما باید به یک سری مسئولیت ها عمل کند. آزادی مشروط که قوانین را رعایت نمی کند خطر بازگشت و بازداشت در زندان را دارد. در صورتی که یکی از عزیزانتان در زندان گرفتار شده است، می توانید با بهره مندی از مشاوره های حرفه ای گروه حقوقی سون ، راهنمایی های لازم را در خصوص شرایط آزادی مشروط زندانی دریافت کنید و برای رهایی ایشان، اقدام قانونی را انجام دهید.

آزادی مشروط زندانی

مبانی آزادی مشروط

در شرایط آزادی مشروط که گاهی اوقات، نوع اختیاری نامیده می شود؛ یک متهم، زودتر از موعد از زندان خارج می شود و بخشی از مجازات باقی مانده را تحت نظارت آزادی مشروط می گذراند. نوعی از آزادی مشروط زندانی ، نوع اجباری نام دارد که پس از حبس متهم انجام می شود. این نکته را نیز در نظر داشته باشید که در بسیاری از مواقع می توان در ابتدا با انجام مراحل اجاره سند یا اجاره وثیقه ، از قرارگیری متهم در زندان، جلوگیری نمود.

آزادی مشروط یک حق نیست.

تحت سیستم سنتی آزادی مشروط، این یک امتیاز برای زندانیانی است که به نظر می‌ رسد قادر به حضور مجدد در جامعه هستند، اما این یک حق نیست. اگرچه برخی از قوانین کیفری دارای حقی برای رسیدگی نهایی به آزادی مشروط هستند، اما قوانین معمولی مطلقاً خود آزادی مشروط را تضمین نمی کنند.

مقامات این اختیار را دارند که از آزادی مشروط به کسانی که آنها را خطرناک می دانند، خودداری کنند. اغلب، یک هیئت آزادی مشروط که آن را برای یک زندانی رد می کند، یک جلسه دیگر برای آزادی مشروط در مقطعی بعد، گاهی پس از چندین سال تعیین می کند.

واجد شرایط بودن برای آزادی مشروط

  • قانون هر کشور می ‌تواند پیش ‌بینی کند که برخی از انواع محکومیت ‌ها، زندانیان را واجد شرایط آزادی مشروط نمی‌کنند یا تنها پس از یک محکومیت بسیار طولانی زندان، واجد شرایط هستند. در واقع، زندگی بدون آزادی مشروط زندانی ، یک حکم جایگزین رایج برای مجازات اعدام است.

جلسات استماع آزادی مشروط

با این حال، بسیاری از زندانیان واجد شرایط آزادی مشروط هستند. معمولاً پس از اینکه هیئت آزادی مشروط تشخیص داد که یک زندانی واجد شرایط است، زندانی در جلسه رسیدگی به آزادی وی حاضر می شود. در صورت اعطای آزادی مشروط زندانی ، وی آزاد می شود و در جامعه آزاد اما تحت نظارت مستمر اداره زندان زندگی می کند.

تصمیمات مربوط به این آزادی می تواند شامل مراحل متعددی باشد.

نظارت بر آزادی مشروط

اغلب، مقامات زندان از طریق ملاقات های اجباری با یک افسر آزادی مشروط بر آزاد شده نظارت می کنند. خدمات آزادی معمولاً شعبه ای از بخش اصلاحات می باشد که ممکن است خدمات انتقالی متناسب با نیازهای آزاد شده را ارائه دهند، مانند سرپناهی در نیمه راه یا مشاوره بهداشت روانی فشرده که می تواند به زندگی وی در زمان آزادی مشروط کمک باشد.

چرا آزادی مشروط؟

آزادی مشروط به عنوان فرصتی برای یک زندانی برای بازگشت به جامعه طراحی شده است. قرار است محدودیت ‌های آزادی به شکل مشروط، باعث تشویق رفتار خوب پس از حبس شود. در واقع، حتی قبل از اینکه زندانیان از زندان خارج شوند، امکان آزادی به آنها انگیزه ای می دهد تا از مشکل جلوگیری کنند.

آزادی مشروط زندانی همچنین ازدحام بیش از حد زندان ها را کاهش می دهد و به مجرمانی که احتمال آسیب رساندن به دیگران را بعید می دانند، از مزایای زندگی تحت نظارت در جامعه اعطا می شود. این به دولت کمک می‌ کند تا هزینه ‌های بالای نگهداری جمعیت بزرگ زندان‌ ها را کاهش دهد و در عین حال جمعیت را در کل امن نگه دارد.

شرایط آزادی مشروط

پس از آزادی مشروط زندانی ، وی در ازای رعایت برخی شرایط، از امتیاز آزادی نسبی برخوردار می شود. برخی از شرایط رایج آزادی مشروط عبارتند از:

  • حفظ شغل و اقامت
  • خودداری از فعالیت مجرمانه و تماس با هر قربانی
  • خودداری از مصرف مواد مخدر و گاهی الکل
  • استقرار در یک منطقه جغرافیایی مشخص

تحت یک سیستم معمولی آزادی مشروط ، به آزاد شده یک افسر آزادی مشروط منصوب می شود و باید به طور دوره ای با آن افسر ملاقات کند. افسر همچنین ممکن است به طور غیرمنتظره از خانه مشروط بازدید کند تا بررسی کند که آزادی مشروط واقعاً شرایط مربوطه را رعایت می کند. ملاقات‌ های اعلام ‌نشده به افسر اجازه می‌دهد ببیند که آیا شواهدی از نقض آزادی مشروط مانند مصرف مواد مخدر وجود دارد یا خیر.

نقض آزادی مشروط

نقض آزادی مشروط زندانی به معنای کوتاهی در انجام شرایط آن است. این تخلف می تواند یک عمل بد، مثل ارتکاب یک جرم جدید یا عدم اقدام مانند عدم دریافت مجوز از افسر آزادی مشروط برای ترک محل اقامت قبل از رفتن به خارج از شهر باشد.

آزادی مشروط زندانی
آزادی مشروط زندانی
آزادی مشروط زندانی

انواع تخلفات

تخطی از آزادی مشروط زندانی ، با ارتکاب جرم اغلب می‌ تواند باعث بازگرداندن آزادی مشروط به زندان شود. برخی از تخلفات جزئی یا فنی تر، مانند استفاده ممنوع الکل، می تواند منجر به اعمال شرایط سختگیرانه یا اضافی توسط مقامات به جای شروع فوری دادرسی بازگشت به زندان (لغو) شود.

جلسه ابطال یا نقض آزادی مشروط

در یک جلسه معمولی، تصمیم گیرنده اعم از قاضی، هیئت آزادی مشروط یا بخشی از هیئت آزادی مشروط، ماهیت و شرایط نقض را در نظر می گیرد. روند رسیدگی به تخلف از آزادی مشروط می تواند شامل مراحل متعددی باشد، مانند جلسه استماع در برابر یک افسر آزادی مشروط و سپس در مقابل خود هیئت مدیره.

بسته به قوانین حوزه قضایی، زندانی ممکن است هفته ‌ها، ماه ‌ها، سال‌ ها یا باقیمانده مجازات اولیه را پشت میله ‌های زندان بگذراند. همچنین ممکن است به ایشان اجازه داده شود که یک جلسه جدید برای آزادی مشروط زندانی پس از گذراندن مدت زمان مشخصی برگزار شود.

قانون آزادی به شکل مشروط بر اساس هر کشور متفاوت است. اگر در مورد آن سؤالی دارید یا می خواهید بدانید که چگونه قانون در مورد شما اعمال می شود، با وکلای گروه حقوقی سون صحبت کنید. آنها می توانند قانون و رویه ها را به طور کامل توضیح دهد، از جمله اینکه آیا تصمیمات آزادی مشروط نهایی هستند یا خیر. با دریافت راهنمایی های لازم، می توانید بهتر روند آزادی را پیگیری کنید.

اشتراک گذاری در facebook
Facebook
اشتراک گذاری در whatsapp
WhatsApp
اشتراک گذاری در email
Email
اشتراک گذاری در telegram
Telegram
اشتراک گذاری در twitter
Twitter
اشتراک گذاری در tumblr
Tumblr

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.