دادگاه مدنی چیست؟

قوانین جزایی قواعدی هستند که هنگام ارتکاب جرمی مانند حمله، سرقت، قتل، آتش زدن، تجاوز جنسی و سایر انواع جرایم اعمال می شوند. پس از دستگیری یک فرد و متهم شدن به جرم، آن شخص به دادگاه کیفری می رود. قانون مدنی، تقریباً به همه اختلافات دیگر اشاره دارد. اینها قوانینی هستند که زمانی اعمال می شوند که شخصی از شخص دیگر، یک تجارت یا آژانس شکایت کند. این می تواند یک پرونده مسکن مانند تخلیه یا توقیف، یک پرونده خانوادگی مانند طلاق یا حضانت، مشکلات مصرف کننده مانند بدهی یا ورشکستگی، یا زمانی که شخصی برای دریافت پول به دلیل آسیب به اموال یا آسیب شخصی شکایت کند. همه این پرونده ها به دادگاه مدنی می رود.

دادگاه مدنی

تفاوت های دادگاه های کیفری و مدنی

قضات دادگاه های کیفری و مدنی دارای اختیارات متفاوتی هستند. قضات دادگاه کیفری می توانند با فرستادن شما به زندان، شما را به دلیل نقض قانون مجازات کنند. قضات دادگاه های مدنی می توانند شما را به پرداخت پول یا جریمه محکوم کنند یا در مورد خانواده یا خانه تان تصمیم بگیرند.

در دادگاه کیفری چه اتفاقی می افتد؟

در دادگاه کیفری، دولت علیه شخصی به دلیل ارتکاب جرم پرونده تشکیل می دهد. متهم به ارتکاب جرم متهم نامیده می شود. دولت باید ثابت کند که متهم «فراتر از شک منطقی» مجرم است، که استاندارد بسیار بالایی است. اگر متهم مجرم شناخته شود، ممکن است به زندان برود.

در دادگاه مدنی چه اتفاقی می افتد؟

در دادگاه مدنی ، یک نفر به دلیل اختلاف یا مشکلی که بین آنها وجود دارد، علیه دیگری اقامه دعوی می کند. یک شرکت تجاری یا نمایندگی نیز می تواند در دادگاه مدنی شکایت کند یا در دادگاه مدنی شکایت کند. اگر کسی پرونده ای را در دادگاه مدنی ببازد، ممکن است آن شخص به پرداخت پول به طرف مقابل یا استرداد اموال محکوم شود، اما آن شخص به جهت شکست در پرونده به زندان نخواهد رفت.

دادگاه های مدنی به چه نوع پرونده هایی رسیدگی می کنند؟

پرونده های دادگاه مدنی می تواند در مورد موارد زیر باشد:

  1. پول و بدهی، مسکن مانند اخراج، سلب مالکیت یا رفع شرایط بد زندگی
  2. یک آسیب مانند یک تصادف رانندگی، قصور پزشکی یا آسیب محیطی
  3. ازدواج و فرزندان مانند طلاق، حضانت فرزند، نفقه فرزند، یا سرپرستی

برنده شدن در یک پرونده در دادگاه مدنی چقدر دشوار است؟

برای برنده شدن، باید پرونده دادگاه مدنی خود را با غلبه شواهد ثابت کنید. به عبارت دیگر، قاضی یا هیئت منصفه باید معتقد باشد که پرونده شما قوی‌تر از پرونده طرف مقابل است.

دادگاه مدنی
دادگاه مدنی
دادگاه مدنی

فرآیند دادگاه مدنی

برای شروع یک دعوی مدنی در دادگاه، شاکی شکایتی را به دادگاه ارسال می کند و یک نسخه از شکایت را برای متهم میفرستد. شکایت، خسارات یا جراحت شاکی را تشریح می‌کند، توضیح می‌دهد که چگونه متهم باعث آسیب شده است، نشان می‌دهد که دادگاه صلاحیت دارد و از دادگاه می‌خواهد که حکم به رفع خسارت کند.

شاکی ممکن است برای جبران خسارات وارده به دنبال پول باشد یا از دادگاه مدنی بخواهد که متهم را به توقف رفتاری که باعث آسیب می‌شود، بخواهد. دادگاه همچنین می تواند انواع دیگری از معافیت مانند اعلام حقوق قانونی شاکی در یک موقعیت خاص را صادر کند.

آماده سازی پرونده

ممکن است کشف در دادگاه مدنی وجود داشته باشد، جایی که صاحب دعوا باید اطلاعاتی را در مورد پرونده به یکدیگر ارائه دهند، مانند هویت شهود و کپی هر گونه اسناد مربوط به پرونده باشد. هدف از کشف، آماده شدن برای محاکمه با الزام طرفین دعوا به جمع آوری مدارک و آماده شدن برای احضار شهود است.

هر یک از طرفین همچنین می‌توانند درخواست‌ها یا «پیشنهادهایی» را به دادگاه ارسال کنند تا در مورد کشف شواهد یا رویه‌هایی که باید در دادگاه دنبال شود، تصمیم بگیرند. کشف ممکن است شامل یک تودیع باشد که شاهد را ملزم می کند تا قبل از محاکمه به سؤالات مربوط به پرونده پاسخ دهد.

شاهد در حضور منشی دادگاه مدنی که گزارشی کلمه به کلمه به نام رونوشت تهیه می کند، با سوگند به سؤالات وکیل پاسخ می دهد.

حل و فصل اختلافات

برای جلوگیری از هزینه و تاخیر در برگزاری دادگاه، قضات اصحاب دعوا را تشویق می کنند تا برای حل اختلاف خود به توافق دست یابند. دادگاه‌ها استفاده از میانجیگری، داوری و سایر اشکال حل اختلاف جایگزین را تشویق می‌کنند که برای حل اختلاف بدون نیاز به محاکمه یا سایر مراحل دادگاه طراحی شده‌اند.

در نتیجه، اصحاب دعوا اغلب با یک «تسویه حساب» موافقت می کنند. در صورت عدم توافق، دادگاه جلسه محاکمه را تعیین می کند. در طیف گسترده ای از پرونده های مدنی، هر یک از طرفین طبق قانون اساسی حق درخواست محاکمه هیئت منصفه را دارند. اگر طرفین از حق خود برای هیئت منصفه چشم پوشی کنند، قاضی بدون هیئت منصفه در دادگاه مدنی ، به پرونده رسیدگی خواهد کرد.

فرآیند آزمایشی

با اعمال قواعد شواهد، قاضی تعیین می کند که کدام اطلاعات می تواند در دادگاه ارائه شود. به طوری که شهود از روی دانش خود صحبت می کنند و داستان خود را بر اساس آنچه شاهد دیگری می شنوند تغییر نمی دهند، آنها را تا زمان شهادت بیرون از دادگاه نگه می دارند. دادگاه از روند دادرسی و نایب منشی دادگاه، سوابق هر فردی که شهادت می دهد و هر سند، عکس یا سایر مواردی که به عنوان مدرک معرفی می شود را نگه می دارد.

وکیل ممکن است در صورتی اعتراض کند که سؤالی از شاهد را به گفتن چیزی دعوت کند که مبتنی بر دانش شخصی شهود نباشد، ناعادلانه زیان آور یا بی ربط به پرونده باشد. به طور کلی، قاضی اعتراض را نادیده می گیرد یا تأیید می کند. اگر اعتراض ثابت شود، شاهد به سؤال پاسخ نمی‌دهد و وکیل باید به سؤال بعدی خود ادامه دهد. دادگاه مدنی اعتراضات را ثبت می کند تا دادگاه تجدیدنظر در صورت لزوم بعداً به ادله رسیدگی کند.

اتمام پرونده در دادگاه مدنی

پس از شنیدن شواهد، هر یک از طرفین بحث پایانی را ارائه می کنند. در محاکمه هیئت منصفه، قاضی، قانون مربوط به پرونده و تصمیماتی را که هیئت منصفه باید اتخاذ کند توضیح می دهد. به طور کلی از هیئت منصفه خواسته می شود تا مشخص کند که آیا متهم به نحوی مسئول آسیب رساندن به شاکی است یا خیر و سپس میزان خسارتی را که متهم ملزم به پرداخت آن است، تعیین کند.

اگر پرونده در برابر یک قاضی دادگاه مدنی و بدون هیئت منصفه محاکمه شود که به عنوان محاکمه “مجتمع” شناخته می شود، قاضی در مورد این مسائل تصمیم گیری می کند یا به نوعی به طرف غالب دستور می دهد. در یک پرونده مدنی، شاکی باید هیئت منصفه را با «غلبه شواهد» متقاعد کند که متهم مسئول آسیبی است که شاکی متحمل شده است. در صورتی که برای پرونده خود در دادگاه های مدنی نیاز به اجاره سند یا اجاره وثیقه دارید، می توانید با گروه سون در ارتباط باشید.

اشتراک گذاری در facebook
Facebook
اشتراک گذاری در whatsapp
WhatsApp
اشتراک گذاری در email
Email
اشتراک گذاری در telegram
Telegram
اشتراک گذاری در twitter
Twitter
اشتراک گذاری در tumblr
Tumblr
اجاره سند در کرج
مقالات
اجاره سند در کرج

گاهی اوقات ممکن است به افرادی که توسط دادگاه ها قرار وثیقه داده می شود، حتی توسط دادگاه عالی، باید روزها منتظر بمانند تا مقامات

ادامه مطلب »

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.