ضمانت نامه بانکی چیست؟

ضمانت نامه بانکی به عنوان پشتوانه مالی مطرح است که از طریق موسسه وام دهنده و یا بانک ارائه می شود. این بدان معنی است که وام دهنده ضمانت می نماید که بدهی های مربوط به بدهکار را برآورده خواهد کرد. به عبارت دیگر، در صورتی که بدهکار قادر نباشد برای تسویه بدهی خود اقدام کند، بانک آن را تقبل خواهد کرد. ضمانتنامه به مشتری یا بدهکار این امکان را می دهد که کالاها را خریداری کند، تجهیزات بخرد یا وام بگیرد یا آنکه برای ارائه وثیقه بانکی به دادگاه اقدام کند.

ضمانت نامه بانکی

ارزش ضمانت نامه بانکی

ارزش ضمانت نامه بانکی زمانی است که یک موسسه وام دهنده قول می دهد در صورت عدم پرداخت وام توسط وام گیرنده، زیان خود را پوشش دهد. طرفین وام، ضمانت‌های مستقیم را برای معاملات بین‌المللی و فرامرزی انتخاب می‌کنند. ضمانت‌نامه ریسک بیشتری را برای وام‌دهنده فراهم می‌کند، بنابراین وام‌هایی با چنین ضمانتی با هزینه یا نرخ بهره بیشتری همراه خواهند بود.

آشنایی با ضمانت های بانکی

ضمانت نامه بانکی به شرکت اجازه می‌دهد چیزی را بخرد که در غیر این صورت نمی‌توانست بخرد و به رشد کسب‌وکار و ترویج فعالیت‌های کارآفرینی کمک کند. ضمانتنامه ها انواع مختلفی دارند که شامل ضمانت نامه های مستقیم و غیرمستقیم می شود.

به طور معمول، اغلب بانک ها از ضمانت نامه های نوع  مستقیم در کسب و کارهای خارجی یا داخلی استفاده می نمایند که به طور مستقیم، برای ذینفعان صادر می شود. این نوع از ضمانت ‌نامه‌ها هنگامی مورد استفاده قرار می گیرند و هنگامی اقدام می کند که ضمانت بانک، به اعتبار و قابلیت های اجرایی تعهد اصل، اتکا نداشته باشد.

افراد اغلب ضمانت‌های مستقیمی را برای معاملات بین‌المللی و فرامرزی انتخاب می‌کنند که می‌تواند به راحتی با سیستم‌ها و رویه‌های حقوقی خارجی مانند ارائه وثیقه بانکی به دادگاه تطبیق داده شود، زیرا الزامات فرمی ندارند. ضمانت‌ بانکی غیرمستقیم اغلب در تجارت صادرات اتفاق می ‌افتد، به ویژه زمانی که سازمان‌های دولتی یا نهادهای عمومی ذینفع ضمانت‌نامه باشند.

در برخی از کشورها، بانک ها، ضمانت های خارجی را یه جهت وجود الزامات شکلی و مسائل قانونی، قبول نمی کنند. بنابراین در ضمانت نامه های بانکی غیر مستقیم، افراد از بانک دومی بهره گرفته و به طور معمول بر اساس محل دفتر مرکزی ذینفع در کشور محل اقامتش؛ یک بانک خارجی منظور می شود.

نمونه هایی از ضمانت نامه های بانکی

 1. به دلیل ماهیت کلی ضمانت نامه بانکی، انواع مختلفی وجود دارد:

  1. اوراق قرضه اعتباری به عنوان وثیقه برای بازپرداخت وام است.
  2. ضمانت اجاره به عنوان وثیقه برای پرداخت قرارداد اجاره عمل می کند.
  3. ضمانت پرداخت به فروشنده اطمینان می دهد که قیمت خرید در تاریخ معینی پرداخت شده است.
  4. دستور پرداخت تایید شده یک تعهد غیرقابل برگشت است که در آن بانک مبلغ مشخصی را در تاریخ معینی از طرف مشتری به ذینفع می پردازد.
  5. در صورتی که خدمات یا کالاها طبق توافق در قرارداد ارائه نشود، ضمانت نامه کار به عنوان وثیقه برای هزینه های خریدار عمل می کند.
  6. ضمانت نامه بانکی به عنوان وثیقه ای عمل می کند که تضمین می کند کالاهای سفارش داده شده طبق توافق تحویل داده می شوند.
  7. ضمانت نامه پیش پرداخت به عنوان وثیقه برای بازپرداخت پیش پرداخت از خریدار عمل می کند در صورتی که فروشنده کالای مشخص شده را طبق قرارداد عرضه نکند.

  به عنوان مثال، شرکت A یک رستوران جدید است که می خواهد تجهیزات آشپزخانه بخرد. فروشنده تجهیزات از شرکت الف می خواهد که قبل از ارسال تجهیزات به شرکت الف، ضمانت نامه بانکی برای پوشش پرداخت ها ارائه کند. بانک اساساً قرارداد خرید را با فروشنده منعقد می کند.

  بانک همچنین یک برنامه تضمین بانکی به عنوان مثال جهت ارائه وثیقه بانکی به دادگاه می دهد. ضمانت‌ های وام مبتنی بر پروژه توسط بانک، امنیت وام‌دهندگان تجاری را در برابر نکول پرداخت یا عدم انجام تعهدات عملکرد دولت‌ها فراهم می‌کند.

ضمانت نامه بانکی
ضمانت نامه بانکی

انواع ضمانتنامه های بانکی

 دو نوع ضمانتنامه بانکی کلیدی وجود دارد یک ضمانت نامه مالی بانکی و یک ضمانت نامه عملکرد. ضمانت نامه بانکی مالی برای بدهی ‌های بدهکار است، در حالی که ضمانت ‌های مبتنی بر عملکرد برای تعهدات مندرج در یک قرارداد، مانند وظایف خاص است.

ابزار مالی ضمانت نامه بانکی چیست؟ ابزار مالی مورد استفاده در ضمانت نامه بانکی، پذیرش بانکی نامیده می شود. اما آیا بانک های معینی ضمانت نامه بانکی صادر می کنند؟ بانک ها در کشورمان، اغلب ضمانت نامه بانکی صادر می کنند. در صورتی که در خصوص ضمانت نامه بانکی و تبعات آن سوالاتی دارید، می توانید از کارشناسان گروه حقوقی سون اطلاعات کافی را کسب کنید.

همچنین این گروه حقوقی، در خصوص ارائه وثیقه بانکی به دادگاه و اجاره سند یا اجاره وثیقه نیز می تواند شما را یاری کرده و در روند پرونده کیفری، راهنمایی های لازم را در اختیار شما قرار دهد.

اشتراک گذاری در facebook
Facebook
اشتراک گذاری در whatsapp
WhatsApp
اشتراک گذاری در email
Email
اشتراک گذاری در telegram
Telegram
اشتراک گذاری در twitter
Twitter
اشتراک گذاری در tumblr
Tumblr
اجاره سند در کرج
مقالات
اجاره سند در کرج

گاهی اوقات ممکن است به افرادی که توسط دادگاه ها قرار وثیقه داده می شود، حتی توسط دادگاه عالی، باید روزها منتظر بمانند تا مقامات

ادامه مطلب »

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.