قرار وثیقه چیست ؟

اصطلاح وثیقه به رابطه حقوقی بین دو طرف در حقوق عادی اشاره دارد که در آن دارایی از وثیقه گذار به وثیقه منتقل می شود. در این رابطه، وثیقه گذار تصرف فیزیکی یک قطعه از اموال شخصی را برای مدت معینی به وثیقه گذار منتقل می کند، اما مالکیت خود را حفظ می کند. قرار وثیقه در شرایط مختلفی صادر می شود که هر یک دارای بار مالی متفاوتی است. در صورتی که برای دادگاه، نیاز به اجاره سند یا اجاره وثیقه دارید، می توانید با گروه حقوقی سون در ارتباط باشید.

قرار وثیقه

استفاده از شرایط وثیقه

وثیقه در زندگی روزمره ما رایج است، از جمله در روابطی که با بانک هایمان داریم. وثیقه در امور مالی نیز رایج است، جایی که صاحب اوراق بهادار آنها را برای فروش کوتاه به طرف دیگری منتقل می کند. از آنجایی که آنها قراردادی هستند، عدم رعایت شرایط و ضوابط قرار وثیقه می تواند منجر به اختلافات حقوقی شود.

وثیقه شامل انتقال قراردادی دارایی ها یا اموال از وثیقه گذار است که به طور موقت از مالکیت خود صرف نظر می کند، اما مالکیت را به وثیقه گذار منتقل نمی کند. وثیقه گیرنده باید قصد داشته باشد و در واقع دارایی یا دارایی قابل وثیقه را داشته باشد.

سه نوع وثیقه وجود دارد. آنهایی که به نفع هر دو طرف است، آنهایی که فقط به نفع وثیقه گذار هستند و آنهایی که فقط به نفع وثیقه گذار هستند. اگرچه بار آنها، به نوع قرار وثیقه بستگی دارد، اما وثیقه گذار باید همیشه با دقت معقول با اموال وثیقه رفتار کند. خسارت یا از بین رفتن اموال ناشی از سهل انگاری در امر وثیقه می تواند منجر به اختلافات حقوقی شود.

وثیقه چگونه کار می کند؟

وثیقه قراردادی است در قانون عرفی که زمانی اجرا می شود که شخصی دارایی را برای حفظ و نگهداری به دیگری واگذار کند. همانطور که قبلاً ذکر شد، وثیقه گذار مالک دارایی است و آن را موقتاً به وثیقه گذار واگذار می کند. اگرچه وثیقه گذار تملک را به وثیقه گذار می دهد، اما وثیقه گذار مالکیت قانونی دارایی را حفظ می کند. قرار وثیقه فقط زمانی شروع می شود که ملک در دست وثیقه گذار باشد.

وثیقه گذار معمولاً حق استفاده از ملک را تا زمانی که وثیقه گذار آن را در اختیار دارد، ندارد. این نکته را باید افزود که ضمانت با اجاره متمایز است که در آن مالکیت نزد موجر باقی می ماند اما مستاجر مجاز به استفاده از ملک است. وثیقه ها روش های قانونی مستقل از قرارداد یا جرم هستند. برای ایجاد وثیقه، وثیقه گیرنده باید هم قصد تملک داشته باشد و هم در واقع دارایی فیزیکی قابل قرار وثیقه باشد.

وثیقه‌گذار معمولاً یک قرارداد کتبی، یک رسید دریافت می‌کند. با تصرف ملک، وثیقه گذار موافقت می کند که با مراقبت معقول از آن محافظت کند. اگر اتفاقی برای دارایی در زمانی که در اختیار وثیقه است، رخ دهد، ممکن است اختلافات حقوقی ایجاد شود.

همانطور که در بالا ذکر شد، قرار وثیقه در امور مالی نیز صورت می گیرد. وثیقه گذاران این اختیار را دارند که اوراق بهادار خود مانند سهام را به طور قانونی به دیگران منتقل کنند تا فروش کوتاه مدت انجام دهند. فروشنده کوتاه مدت سهام را با حاشیه قرض می کند تا آنها را بفروشد، حتی اگر فروشنده سهامدار آن سهام قرض گرفته شده را نداشته باشد.

سایر برنامه های مالی برای وثیقه عبارتند از:

  1. نگهداری وثیقه در برابر وام های تضمین شده
  2. انبارداری، خود ذخیره سازی، حمل و نقل کالا
  3. تعیین وثیقه برای نظارت موقت بر پرتفوی سرمایه گذاری
قرار وثیقه
قرار وثیقه
قرار وثیقه

انواع وثیقه

سه نوع وثیقه مختلف وجود دارد. آنهایی که به نفع هر دو طرف است، آنهایی که فقط به نفع وثیقه گذار هستند و آنهایی که فقط به نفع وثیقه گذار هستند. ما برخی از مهمترین جزئیات را در مورد هر یک در زیر بیان کرده ایم.

وثیقه هایی که هم به نفع طرفین است:

به این نوع قرار وثیقه، وثیقه قرارداد خدماتی گفته می شود. به عنوان مثال، پارک کردن ماشین در یک پارکینگ پولی، به نفع هر دو طرف است، زیرا وثیقه‌گذار می‌تواند ماشین خود را در مکانی امن پارک کند در حالی که هزینه خدمات به مالک زمین پرداخت می‌شود. در وثیقه های خدماتی، وثیقه گذار مسئول هر گونه خسارتی است که به اقلام وثیقه شده در صورت سهل انگاری در انجام وظایف خود وارد شود.

وثیقه هایی که فقط به نفع وثیقه گذار است:

این به عنوان وثیقه بلاعوض (رایگان) نامیده می شود. خدمات رایگان نمونه ای از این خواهد بود. زیرا بخش خدمات، برای پارک ماشین غرامتی دریافت نمی کند. در صورتی که وثیقه گذار در هنگام محافظت از دارایی به شدت سهل انگاری کند یا با سوء نیت عمل کند، می تواند با مسئولیت آسیب رساندن به اقلام قرار وثیقه روبرو شود.

وثیقه هایی که فقط به نفع یک طرف است:

به این وثیقه ها وثیقه های سازنده می گویند. چک کردن یک کتاب از کتابخانه یک مثال رایج است. وقتی کتاب را چک می‌کنید، ضامن می‌شوید در حالی که کتابخانه وثیقه‌گذار است که هیچ سودی از این رابطه نمی‌برد. با این حال هنوز انتظار می رود که کتاب را در پایان دوره اجاره برگردانید. در این نوع قرار وثیقه، وثیقه گیرنده اساساً در قبال هر گونه خسارت وارده به کالای وثیقه شده با مسئولیت مواجه است. این بالاترین استاندارد مراقبت مورد نیاز از سه دسته می باشد.

حقوق و تعهدات در ضمانت نامه

وثیقه با حقوق خاصی برای هر دو طرف همراه است. وثیقه گذاران می توانند انتظار داشته باشند که وثیقه گذاران با استفاده از منطقی ترین میزان احتیاط از دارایی های خود به بهترین نحو مراقبت کنند. پس از پایان رابطه، وثیقه گذاران می توانند انتظار داشته باشند که دارایی خود را به حالت اولیه بازگردانند. اگر این امکان پذیر نیست، وثیقه گذاران باید هر گونه اقدامی را که منجر به آسیب یا ضرر شده است، حساب کنند.

گیرنده در قرار وثیقه ، وظیفه مراقبت دارد اما تنها در صورتی مسئول است که در انجام وظایف خود سهل انگاری فاحش تلقی شود. از سوی دیگر، وثیقه های سازنده بالاترین استاندارد مراقبت و بنابراین بیشترین مسئولیت را در قبال وثیقه گذار دارند. به این دلیل که آنها تنها کسانی هستند که از این رابطه سود می برند. در این خصوص می توانید با گروه حقوقی سون مشورت نمایید.

اشتراک گذاری در facebook
Facebook
اشتراک گذاری در whatsapp
WhatsApp
اشتراک گذاری در email
Email
اشتراک گذاری در telegram
Telegram
اشتراک گذاری در twitter
Twitter
اشتراک گذاری در tumblr
Tumblr
اجاره سند در کرج
مقالات
اجاره سند در کرج

گاهی اوقات ممکن است به افرادی که توسط دادگاه ها قرار وثیقه داده می شود، حتی توسط دادگاه عالی، باید روزها منتظر بمانند تا مقامات

ادامه مطلب »

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.