اجاره وثیقه

اجاره وثیقه و ارائه به دادگاه، می تواند به آزاد شدن مظنون، در حالی که پرونده آنها در دادگاه بررسی می شود، منجر گردد. تصمیم برای اعطای وثیقه در دست قضات است. دادگاه تصمیم خواهد گرفت که آیا مظنون وثیقه اجاره ای خود را ارائه کند یا آنها را در بازداشت قرار دهد. در صورت اعطای وثیقه، مظنون می تواند در حالی که پرونده او از طریق سیستم کیفری در جریان است، با اجاره سند و ارائه به دادگاه، به خانه یا آدرس تعیین شده خود بازگردد.

اجاره وثیقه | وثیقه فوری | وثیقه برای زندانی

وثیقه اجاره ای

در بیشتر موارد پلیس فقط می تواند یک مظنون را به مدت 24 ساعت قبل از تفهیم اتهام یا آزاد کردن آنها در بازداشت نگه دارد. هنگامی که یک مظنون پس از متهم شدن وارد سیستم دادگاه می شود، قضات جرم تصمیم می گیرند که آیا او وثیقه اجاره ای ارائه کند یا در بازداشت قرار گیرد.

وثیقه دادگاه از اولین حضور مظنون در دادگاه قضایی تا زمانی که متهم برای جرم محکوم می شود، بی گناه شناخته می شود یا پرونده بیرون می شود را شامل می شود. هم مظنون و هم دادستان می توانند برای تغییر شرایط وثیقه در طول پرونده درخواست دهند. در این شرایط، کسانی که توان ارائه سند را به عنوان وثیقه ندارند، برای اجاره وثیقه اقدام می کنند.

چرا می توان وثیقه اجاره ای را رد کرد؟

دادگاه می تواند به دلایل زیر از وثیقه شخص که به صورت اجاره سند می باشد، امتناع کند:

  • برای حمایت از خود متهم
  • احساس خطر فرار متهم از سوی دادگاه
  • جلوگیری از ارتکاب جرایم بعدی متهم
  • برای جلوگیری از مداخله متهم با شهود
  • ارتکاب متهم به جرم دیگری در زندان
اجاره وثیقه | وثیقه فوری | وثیقه برای زندانی

چه شرایطی می تواند برای وثیقه قرار گیرد؟

دادگاه ها می توانند وثیقه مشروط یا بدون قید و شرط صادر کنند. اگر دادگاه وثیقه مشروط صادر کند، متهم باید از محدودیت ‌های تعیین‌شده توسط قاضی تبعیت کند. وثیقه اجاره ای را می توان برای کاهش خطر ارتکاب جرایم بعدی متهم، مداخله در کار شهود، فرار یا برای حفاظت از خود متهم به کار برد.

 

شرایطی که می تواند اعمال شود شامل منع رفت و آمد، الزام به تسلیم گذرنامه، برچسب الکترونیکی، الزام به گزارش به ایستگاه پلیس یا عدم رانندگی است. دادگاه ها همچنین می توانند ضمانت یا شرط تضمینی را به عنوان بیمه در برابر متهمی که فرار می کند، وضع کند.

در صورت فرار متهم، اجاره وثیقه چه می شود؟

وثيقه گذاران مبلغي را در اختيار دادگاه قرار مي دهند تا در صورت اعطاي وثيقه، متهم در جريان پرونده متواري نشود. میزان پول یا ارزش دارایی مورد نیاز برای اجاره سند توسط دادگاه تعیین می شود. اگر متهم فرار کند، ضامن دارایی را ضبط می کند.

اگر متهم شرایط کفالت را زیر پا بگذارد چه اتفاقی می افتد؟

اگر مظنونی شرایط وثیقه اجاره ای را نقض کند، به دادگاه بازگردانده می شود. پس از آن تصمیم قضات یا قاضی است که آیا مظنون در بازداشت قرار می گیرد یا دوباره با قرار وثیقه آزاد می شود. اگر مظنونی دوباره به قید اجاره سند آزاد شود، ممکن است شرایط سخت تری در نظر گرفته شود.

مزیت اجاره سند

حضور در دادگاه می تواند یک زمان بسیار استرس زا برای فرد و خانواده کسانی باشد که در دادگاه حاضر می شوند. برای افزودن به جراحات ناشی از دستگیری، اکنون مبلغی غیرمنتظره نیز مطالبه می شود تا متهم در انتظار حضور در دادگاه از رفتن به زندان خودداری کند.

اجاره سند در این شرایط می تواند به کاهش برخی از استرس های مرتبط با این فرآیند کمک کند. وثیقه برای تضمین آزادی متهمان در بین جلسات دادگاه با قرار دادن پول یا ملک برای وثیقه استفاده می شود. دانستن شرایط اجاره وثیقه برای جلوگیری از رفتن متهم به پشت میله‌ های زندان، مهم است.

هنگامی که مظنونی در بازداشت است و در انتظار جلسه دادگاه می باشد، ممکن است با پرداخت مبلغی از پول توافق شده به دادگاه آزاد شود. این پس از دستگیری و قبل از تاریخ دادگاه آنها رخ می دهد. پس از حضور متهم در دادگاه، سند اجاره ای به دست طرفی که آن را پرداخت کرده است، بازگردانده می شود. این عمل و هزینه آزادی، توسط قاضی تعیین می شود.

در این میان، شخص حقیقی یا حقوقی که برای سند اجاره ای اقدام می کند،  پولی را به عنوان ضمانت می دهد تا متهم در دادگاه در تاریخ بعدی دادگاه حاضر شود. بانک ها و سایر مؤسسات وام، به ندرت پولی را برای وثیقه ارائه می کنند. با این حال، شرکت های ارائه دهنده وثیقه در حال انجام این ریسک و مسئولیت خاص برای کمک به متهم هستند. دوستان و خانواده متهم معمولاً اجاره وثیقه را دنبال می کنند تا تنها چند ساعت پس از تعیین وثیقه، متهم را آزاد کنند.

اجاره وثیقه | وثیقه فوری | وثیقه برای زندانی

شرایط واگذاری وثیقه

البته باید گفت که وثیقه در سراسر جهان رایج نیست. نحوه عملکرد وثیقه و میزان وثیقه اجاره ای تعیین شده توسط دادگاه در هر کشور و توسط دادگاه مربوطه تعیین می شود. برخی از کشورها شرایطی را تنظیم کرده اند که قاضی برای تعیین میزان صحیح اجاره سند برای نوع جرم ارتکابی از آنها کار می کند. دیگر کشورها به قاضی این امکان را می دهند که مبلغ را بر اساس خطر فرار پیش بینی شده متهم و ترکیبی از عوامل دیگر تعیین کند.

چه کسی حق اجاره وثیقه دارد؟

هر شخصی که به جرم غیر سرمایه ای متهم شده باشد به طور کلی مستحق وثیقه اجاره ای است. کشورهای مختلف قوانین متفاوتی دارند که برای نگه داشتن متهمان با جرایم خشونت آمیز، تا زمان جلسه دادگاه در صورتی که خطر فرار یا خطر مداوم برای عموم تلقی شوند، اعمال می شود.

با این حال، برای هر کس دیگری که متهم به جرم است، اجاره سند و ارائه به دادگاه باید تعیین شود. که می تواند در مقادیر متفاوتی اعمال شود. شرکت های ارائه دهنده وثیقه، می توانند منابع مالی مورد نیاز برای پرداخت سریع اجاره وثیقه را فراهم کنند.

اجاره سند چگونه کار می کند؟

پس از دستگیری فردی، تاریخ رسیدگی و مبلغ تعیین شده برای وثیقه به او داده می شود. اکنون این بر عهده آنها و دوستان و یا خانواده آنهاست که هزینه آزادی خود را در فاصله زمانی بین بازداشت و دادگاه بپردازند. اجاره سند می تواند برای کمک در اینجا وارد عمل شود.

هنگامی که اجاره وثیقه انجام شد، باید اطمینان حاصل شود که متهم در تمام جلسات دادگاه ضروری، حاضر می شود. اگر متهم از وثیقه صرف نظر کند، ماموران اقدام کرده و متهم را برای بازگرداندن به دادگاه جستجو می‌کنند. معمولاً مهلتی وجود دارد که در آن متهم می تواند به دادگاه بازگردانده شود و وجه وثیقه مجدداً بازگردانده شود.

وثیقه برای زندانی
اشتراک گذاری در facebook
Facebook
اشتراک گذاری در whatsapp
WhatsApp
اشتراک گذاری در email
Email
اشتراک گذاری در telegram
Telegram
اشتراک گذاری در twitter
Twitter
اشتراک گذاری در tumblr
Tumblr

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.