امکان کاهش قرار وثیقه وجود دارد؟

برای اطمینان از حضور متهم در دادگاه در جلسه محاکمه، مجری قانون ممکن است وثیقه را به عنوان شرط آزادی متهم از بازداشت پلیس تعیین کند. وثیقه یک امر حقوقی است، مگر در مواردی که مجازات آن اعدام، تعلیق یا آزادی مشروط باشد و در برخی جرایم امنیت عمومی، تعیین وثیقه، شرایط خاصی دارد. می توان آن را به صورت نقدی یا حواله پرداخت کرد. اما در برخی مواقع، متهم توان پرداخت مبلغ تعیین شده را ندارد و برای کاهش قرار وثیقه، درخواست می دهد. در صورتی که نیاز به سند اجاره ای برای دادگاه دارید، می توانید از خدمات سون بهره مند شوید.

 

به طور خلاصه، می توان از قاضی درخواست کرد که با توضیح دادن روابط فرد با جامعه از طریق شغل و خانواده، سابقه عدم حضور و در صورت لزوم، ارائه مناقصه گذرنامه یا ویزا به منشی دادگاه، وثیقه را کاهش دهد. مفهوم اساسی پشت وثیقه این است که به فردی که در غیر این صورت در بازداشت است اجازه می‌دهد تا زمان حضور در دادگاه از بازداشت آزاد شود.

اگر متهم طبق دستور در دادگاه حاضر نشود، مبلغ وثیقه ای را که به عنوان ضمانت حضور درج شده است، ضبط می کند، یعنی باید به دادگاه پرداخت شود. هنگامی که فرد در دادگاه حاضر می شود، قاضی می تواند مقدار وثیقه تعیین شده را با در نظر گرفتن روابط فرد با جامعه، شرایط جرم و سابقه حضور فرد در دادگاه بررسی کند. سپس قاضی می تواند برای کاهش قرار وثیقه، رای صادر کند.

کاهش قرار وثیقه

تعیین وثیقه

وثیقه ابتدا یا بر اساس مبلغ تعیین شده در حکم یا بر اساس “برنامه وثیقه” تعیین می شود که متناسب با جرم، متفاوت است و بر اساس جرایم متهم تعیین می شود. وقتی متهم معتقد است که وثیقه خیلی زیاد است، می تواند از قاضی رسیدگی کننده به پرونده درخواست کاهش وثیقه کند.

بدین ترتیب، دادگاه بایستی در ارزیابی مجدد قرار وثیقه ایمنی عمومی، جدی بودن اتهامات، سابقه کیفری قبلی متهم و احتمال حضور متهم در دادگاه را برای کاهش قرار وثیقه در نظر بگیرد. آینده. وکیل متهم یا متهم باید آمادگی داشته باشد که در مورد روابط متهم با جامعه، یعنی سابقه شغلی او، محل سکونت خانواده بزرگ او و اینکه آیا متهم پاسپورت یا ویزا دارد یا خیر صحبت کند. وقتی متهم دارای پاسپورت و یا ویزا است، عاقلانه است که متهم پیشنهاد دهد که آن را به دادگاه پیشنهاد دهد تا هر گونه ترس از خطر فرار متهم را برطرف کند.

سپرده گذاری وثیقه

  • دو راه برای “سپرده” وثیقه وجود دارد که هنگام کاهش قرار وثیقه به آن نیاز است. متداول ترین راه این است که مبلغ وثیقه با یک شرکت ضمانت نامه تماس بگیرید و برای اجاره سند و یا اجاره وثیقه اقدام کنید. کارمزد مرسوم ده درصد مبلغ اوراق قرضه و یا سند ملکی است، اما اغلب کمتر است.

    در صورت عدم حضور متهم، شرکت ضمانت کننده باید مبلغ وثیقه را به دادگاه بپردازد. به عنوان یک امر عملی، شرکت ضمانت نامه معمولاً قبل از واریز وثیقه به دادگاه، از دادگاه مهلت می خواهد تا متهم را به دادگاه بکشاند. راه دوم برای تودیع وثیقه این است که متهم به سادگی تمام مبلغ وثیقه را نزد دادگاه واریز کند. در خاتمه پرونده، در صورت حضور متهم، کل مبلغ وثیقه به متهم مسترد می شود.

وثیقه چگونه تنظیم می شود؟

اما نحوه تنظیم وثیقه چیست؟ برای کاهش قرار وثیقه، چه می توان کرد؟ چه عواملی در مقدار آن در نظر گرفته می شود؟ ساده‌ترین کار این است که وثیقه را به عنوان پولی در نظر بگیریم که باید برای ترک زندان به دادگاه داد.

این پول به عنوان قرار وثیقه استفاده می شود تا اطمینان حاصل شود که شخص طبق دستور دادگاه ظاهر می شود. در صورت عدم حضور، دادگاه پول را نگه می دارد. وثیقه بر اساس شدت جرایم متهم و همچنین سابقه کیفری تعیین می شود. با ارزیابی فردی تر از احتمال بازگشت فرد به دادگاه و خطر امنیت عمومی، قاضی می تواند آن را کاهش دهد.

پول مورد بحث معمولاً به دادگاه واریز نمی شود. در عوض، یک شرکت وثیقه متعهد می شود که در صورت عدم حضور متهم، کل مبلغ را بپردازد. متهم قسمتی از مبلغ غیرقابل استرداد حداکثر ده درصد را به شرکت وثیقه می پردازد. زمانی که متهم توسط وکیل، یکی از اعضای اتحادیه یا یک کارمند دولت نمایندگی می شود، اغلب کمتر از ده درصد تعیین می شود.

همچنین می توان کل مبلغ وثیقه را پس از کاهش قرار وثیقه،  به صورت نقدی نزد دادگاه واریز کرد، اگرچه این کار به ندرت انجام می شود. در صورت انجام این کار و هنگامی که متهم در دادگاه حاضر نشود، کل مبلغ در پایان پرونده به متهم مسترد می شود.

بازپرداخت شصت تا نود روز پس از حل شدن پرونده، پس از پرداخت هرگونه بازپرداخت و جریمه های دستوری انجام می شود.

کاهش قرار وثیقه
کاهش قرار وثیقه
کاهش قرار وثیقه

اوراق وثیقه

روش سوم وثیقه از طریق ضمانت اموال است. بر اساس این روش، به دادگاه نسبت به مبلغ وثیقه، حق ملک شما داده می شود. اگر در دادگاه حاضر نشوید، وثیقه را از دست می دهید و دادگاه می تواند برای تامین حق حبس، اقدام به توقیف ملک کند.

میزان وثیقه مورد نیاز، بستگی به شدت جرم و همچنین مواردی مانند استفاده از سلاح گرم در طول جرم ادعایی، داشتن زندانی در ده سال گذشته و جرایم جنسی قبلی زمانی که جرم مورد بحث یک جرم جنسی دیگر است، دارد.

وثیقه نیز بر اساس دادگاه متفاوت است. هر قاضی برنامه وثیقه خاص خود را برای هر نوع جرم دارد. از همین روست که برای کاهش قرار وثیقه نیز، قاضی در درجه اول تصمیم گیرنده است. وثیقه در ابتدا توسط پلیس تعیین می شود، اما قاضی می تواند مبلغ تعیین شده را در صورت درخواست متهم بررسی کند.

به عنوان مثال، وثیقه نمی تواند آنقدر زیاد باشد که تأثیر عملی آن در ممانعت از آزادی یک متهم باشد، اگرچه اغلب این دقیقاً همان چیزی است که برای بسیاری از متهمان فقیر اتفاق می افتد. به همین ترتیب، زمانی که متهم کاملاً ثروتمند است و پرداخت مبلغ وثیقه تضمین کننده بازگشت وی به دادگاه نیست، ضمانت باید از مبالغ برنامه وثیقه افزایش یابد.

شرایط کاهش قرار وثیقه

قاضی در تعیین وثیقه و یا کاهش قرار وثیقه، با در نظر گرفتن امنیت عمومی هدایت می شود، اگر فردی به قید وثیقه آزاد شود. به عنوان مثال، تهدیدهای متهم به شاهد ممکن است در این مورد در نظر گرفته شود. قاضی همچنین باید پیوندهای متهم با جامعه را در نظر بگیرد، به عنوان مثال، محل سکونت خانواده، وضعیت شغلی او، مشارکت او در اجتماع و توانایی او برای سفر به خارج از کشور (یعنی متهم دارای ویزا یا پاسپورت باشد).

اگر دادستان یا قاضی معتقد است که وثیقه را از طریق غیرقانونی وثیقه گذاشته‌اید، ممکن است به نقض قانون جزا متهم شوید که خود یک جرم است. شما می توانید برای تهیه سند اجاره ای، از خدمات سون بهره مند شوید. راهنمایی های لازم را برای اجاره سند کارشناسی شده، از کارشناسان سون دریافت کنید.

اشتراک گذاری در facebook
Facebook
اشتراک گذاری در whatsapp
WhatsApp
اشتراک گذاری در email
Email
اشتراک گذاری در telegram
Telegram
اشتراک گذاری در twitter
Twitter
اشتراک گذاری در tumblr
Tumblr
اجاره سند در کرج
مقالات
اجاره سند در کرج

گاهی اوقات ممکن است به افرادی که توسط دادگاه ها قرار وثیقه داده می شود، حتی توسط دادگاه عالی، باید روزها منتظر بمانند تا مقامات

ادامه مطلب »

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.