چه اموالی وثیقه آزادی هستند؟

در برخی از مواقع، در مورد پرونده های پرمخاطب در اخبار می خوانیم که در آن وثیقه یک متهم به میزان غیرمعمول و بسیار زیاد تعیین شده است. حتی ممکن است پاسپورتشان را بگیرند تا نتوانند از کشور فرار کنند. در موارد استثنایی ممکن است قرار وثیقه نیز رد شود و متهم در طول محاکمه و تا زمان صدور حکم در زندان بماند. با در نظر گرفتن این موضوع، چگونه افراد عادی پس از دستگیری و متهم شدن به جرم، وثیقه آزادی می گذارند؟ در صورت عدم توانایی پرداخت وثیقه، چه می توانند انجام دهند ؟

وثیقه آزادی

قرار وثیقه آزادی

پس از دستگیری یک فرد، تا زمانی که محاکمه شود در زندان می ماند. هدف کلی از رسیدگی به اتهامات متهم و تعیین مبلغ وثیقه آزادی برای پرونده خاص وی است. میزان وثیقه و گزینه های آن برای متهم، به قوانین محل دستگیری و سابقه کیفری قبلی آنها بستگی دارد.

نوع اول اوراق قرضه اغلب به مجرمانی که برای اولین بار به اتهامات خشونت آمیز دستگیر شده اند، تعلق می گیرد. این ضمانت نامه شناسایی شخصی نیزرنامیده می شود و به این معنی است که دادگاه متهم را با قول خود مبنی بر اینکه در موعد مقرر دادگاه حاضر می شود و در حالی که با وثیقه آزاد است و مرتکب جرمی نمی شود، آزاد می کند.

این وثیقه آزادی معمولاً هیچ هزینه ‌ای برای متهم ندارد و در صورتی که در حوزه قضایی مجاز باشد، بهترین راه برای رهایی از زندان است.

اوراق قرضه نقدی

راه دیگر برای رهایی از زندان با قید وثیقه، پرداخت کل مبلغ نقدی است که به آن وثیقه نقدی می گویند. این بدان معناست که شخص باید تمام پول وثیقه متهم را که می تواند حتی رقم بالایی باشد، بگذارد. پس از حل شدن پرونده، شخصی که پول را ارائه کرده است، آن را پس می‌گیرد، اغلب منهای یک هزینه کوچک مدیریت خواهد شد. گاهی اوقات می توان از اموال یا سایر اقلام با ارزش به عنوان وثیقه آزادی استفاده کرد.

اوراق قرضه تضمینی

شاید رایج ‌ترین راه برای خارج کردن متهم از زندان با قرار وثیقه، استفاده از چیزی باشد که به آن ضمانت نامه می گویند. این یک تعهد است که در آن شخص ثالث موافقت می کند که مسئولیت حضور متهم در دادگاه را بر عهده بگیرد. با این حال، ابتدا باید حدود 10 درصد از کل مبلغ وثیقه پرداخت شود.

اوراق ضمانت، ساده ترین راه برای خارج کردن فرد از زندان با قید وثیقه آزادی است. اگر می خواهید در مورد اوراق ضمانت بیشتر بدانید یا اگر به ضمانت نامه نیاز دارید، با کارشناسان تماس بگیرید. اگر شما یا یکی از عزیزانتان نیاز به وثیقه دارید، باید بدانید که انواع مختلفی از وثیقه در دسترس است و هر کدام را می‌توان متناسب با اتهامات وارده و وضعیت مالی متهم تنظیم کرد. هر پرونده دارای تعهد منحصر به فرد خود است که توسط قاضی در جلسه وثیقه آزادی تعیین می شود. وثیقه می تواند به شما کمک کند تا در زمان دستگیری پلیس، از بازداشت خارج شوید. قضات، فقط برای افرادی که قول می دهند در جلسات دادگاه آینده حاضر شوند و لیست کاملی از جرائم گذشته ندارند، وثیقه می دهند.

دلایل رد وثیقه

البته نباید تصور کنید که هر بار که برای پرونده های جنایی در بازداشت به سر می برید، قرار وثیقه دریافت خواهید کرد. در اینجا شش دلیل وجود دارد که چرا در برخی موارد، قضات ممکن است درخواست وثیقه آزادی را رد کنند:

1. زمانی که متقاضی تخلفات تکراری داشته باشد.

معمولاً قاضی سوابق کیفری همه متقاضیان وثیقه را بررسی می کند. اگر سوابق شما نشان دهد که در گذشته درخواست های زیادی برای وثیقه برای همان جرم داشته اید، قاضی ممکن است تصمیم بگیرد که درخواست وثیقه شما را رد کند.

یک یا چند دستگیری برای یک جرم ممکن است به این معنی باشد که شما از اشتباهات خود درس نگرفته اید. با این حال، حکم وثیقه آزادی در مورد تکرار جرم می تواند به نوع جرمی که مرتکب شده اید، بستگی داشته باشد. به عنوان مثال، دریافت تاییدیه وثیقه برای جنایات قتل در مقایسه با جرایم کوچک مانند رفتار بی ‌نظم در هنگام مستی می ‌تواند برای شما سخت باشد.

  1. زمانی که متقاضی تهدیدی برای جامعه است.

قاضی می تواند درخواست وثیقه شما را رد کند، اگر شهرت شما در جامعه بد باشد یا اظهارات منفی یا شکایات زیادی در مورد شما وجود داشته باشد. پس از دستگیری، دادگاه سابقه جنایی را بررسی می کند تا درباره شما بیشتر بداند. اگر پرونده های قبلی شما نشان می دهد که آسیب جسمی یا روحی به افراد دیگر وارد کرده اید، ممکن است نتوانید وثیقه آزادی دریافت کنید. هر گونه اظهارات تهدیدی که می توانستید در گذشته به شخصی داده باشید نیز می تواند به عدم تایید وثیقه کمک کند.

  1. زمانی که متقاضی یک جنایتکار خطرناک است.

قاضی دزدی مسلحانه، قتل و تجاوز جنسی را جرایم شدیدتر از سایرین در نظر می گیرد. قضات تصور می کنند که مجرمان این جنایات وحشیانه، برای بازگشت به جامعه قبل از تعیین پرونده خود، بسیار خطرناک هستند. نرخ رد وثیقه برای آن جنایات جدی می تواند در مقایسه با سایر جرایم کوچک بالا باشد. مگر اینکه مظنون دارای مشکلات شدید سلامتی باشد که مانع از ماندن او در بازداشت شود، قضات نمی توانند برای چنین جنایات وحشیانه ای وثیقه آزادی ارائه کنند.

وثیقه آزادی
وثیقه آزادی
وثیقه آزادی

4. زمانی که متقاضی در معرض خطر فرار است.

 

برخی از افراد پس از اعطای وثیقه از سوی قاضی، می توانند از کشور فرار کنند. قضات چنین مظنونین جنایتی را دارای خطر فرار بالا می دانند. وقتی کسی از کشور خود پرواز می کند، سردرگمی و عدم اطمینان به وجود می آید، زیرا احتمال اینکه مظنونان هرگز طبق توافق در جلسات دادگاه شرکت نکنند زیاد است.

هر مظنون جرمی می تواند یک خطر فرار باشد. قبل از اعطای وثیقه آزادی ، قاضی باید تحقیقات پیشینه ای انجام دهد تا تأیید کند که خانه شما به راحتی قابل ردیابی است و احتمالاً به خارج از کشور، سفر نمی کنید.

  1. زمانی که متقاضی به تاریخ دادگاه پایبند نیست.

دادگاه از هر فردی که در بازداشت به سر می برد، می خواهد به تاریخ تعیین شده دادگاه پایبند باشد. اگر برای وثیقه درخواست می کنید، قاضی سوابق شما را بررسی می کند تا پایبندی تاریخ دادگاه های گذشته شما را ببیند. اگر دو یا چند تاریخ را از دست داده اید، احتمال اینکه قاضی درخواست وثیقه آزادی شما را از ترس اینکه دوباره در دادگاه حاضر نشوید، تأیید نکند، زیاد است.

  1. هنگامی که متقاضی در دادگاه بی احترامی می کند.

برخی از رفتارها، مانند فریاد زدن یا داد زدن در دادگاه، می تواند باعث رد درخواست وثیقه شود. حتی زمانی که مظنون سابقه جرایم شدید یا غیبت در جلسات دادگاه را نداشته باشد، چنین رفتارهای نادرستی می تواند باعث شود قضات نظر خود را در مورد درخواست وثیقه تغییر دهند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

اشتراک گذاری در facebook
Facebook
اشتراک گذاری در whatsapp
WhatsApp
اشتراک گذاری در email
Email
اشتراک گذاری در telegram
Telegram
اشتراک گذاری در twitter
Twitter
اشتراک گذاری در tumblr
Tumblr