تکلیف وثیقه در صورت فرار متهم

وثیقه مبلغی است که فرد دستگیر شده می تواند به دادگاه ارائه نماید تا زمان محاکمه خارج از زندان بماند. این مبلغ توسط قاضی پس از تکمیل شدن کاغذ مربوط به دستگیری که شامل ثبت اطلاعات اولیه و گرفتن اثر انگشت است، تعیین می شود. دوره انتظار تا تنظیم وثیقه می تواند از چند ساعت تا دو روز طول بکشد. اما تکلیف وثیقه در صورت فرار متهم چگونه است؟

دادگاه ها به جای تلاش برای فرار از عدالت، از وثیقه استفاده می کنند تا اطمینان حاصل کنند که فردی که دستگیر شده برای محاکمه خود به دادگاه باز می گردد. اگر شخص برای تاریخ دادگاه خود حاضر شود، وجه وثیقه را پس می گیرد. اگر این کار را نکند، دادگاه پول را نگه می دارد. اگر دوستان، خانواده یا یک ضامن وثیقه به متهم کمک کرده باشند تا وثیقه بگذارد یا برای اجاره سند و اجاره وثیقه کمک کرده باشند، آنها نیز نفع مالی خواهند داشت که مطمئن شوند فرد متهم از کشور فرار نمی کند.

تکلیف وثیقه در صورت فرار متهم

تعیین وثیقه

در شرایط و تکلیف وثیقه در صورت فرار متهم باید اشاره کنیم، هنگامی که متهم برای تعیین وثیقه نزد قاضی آورده می شود، سه نتیجه ممکن وجود دارد. قاضی ممکن است از تعیین وثیقه امتناع کند، به این معنی که متهم باید تا زمان محاکمه در زندان بماند. قاضی ممکن است تصمیم بگیرد مبلغی را تعیین کند که 10٪ آن باید قبل از بازگشت متهم به خانه پرداخت شود. در نهایت، قاضی ممکن است تصمیم بگیرد که اتهامات آنقدر جزئی است که وثیقه غیرضروری است. در این صورت متهم می تواند به سادگی تا زمان دادگاه بدون پرداخت مبلغی به خانه برود.

عوامل موثر در تعیین وثیقه

یک قاضی هنگام انجام این انتخاب چندین فاکتور را در نظر می گیرد تا تکلیف وثیقه در صورت فرار متهم روشن باشد. این موارد شامل:

ماهیت اتهام:

 هر چه جرم جدی ‌تر باشد، اگر قاضی تصمیم به تعیین وثیقه بگیرد، وثیقه بالاتر خواهد بود. جرائمی که به ویژه مضر یا خطرناک تلقی می شوند، احتمالاً دارای وثیقه ای نیستند. افراد متهم به آنها اغلب باید تا زمان محاکمه در زندان بمانند.

خطر فرار متهم:

 این اصطلاح به احتمال اینکه متهم سعی کند از عدالت فرار کند، اشاره دارد. این بر اساس عوامل بسیاری است که شامل منابع و توانایی متهم برای ترک منطقه، سابقه متهم و فعالیت مجرمانه قبلی و اینکه متهم قبل از محاکمه با چه کسی زندگی کند. خطر فرار بالا به وثیقه بسیار بالا یا رد شده ترجمه می شود که تکلیف وثیقه در صورت فرار متهم نیز بر مبنای همین امر روشن خواهد شد.

سابقه کیفری قبلی متهم:

 اگر متهم چندین بار محکومیت قبلی داشته باشد، قاضی ممکن است تصمیم بگیرد که او احتمالاً دوباره مرتکب جرم شود. اگر چنین است، ممکن است وثیقه بسیار بالا یا رد شده باشد.

اجاره سند برای زندانی

همانطور که می بینید، تصمیمات قضات در مورد وثیقه بر اساس معیارهای بسیار ذهنی است. اگر شما یا یکی از عزیزانتان به یک جرم کیفری متهم شده اید، به یک وکیل با تجربه در گروه حقوقی سون نیاز دارید تا برای یک نتیجه عادلانه تلاش کنید. می توانید با دریافت راهنمایی های لازم از این گروه حقوقی حرفه ای، در مورد ویژگی‌های وثیقه، رویه ‌های تعیین اولیه وثیقه، اصلاح وثیقه پس از تعیین اولیه و شرایط آزادی پیش از محاکمه را بررسی کنید و تکلیف وثیقه در صورت فرار متهم را بدانید.

اجاره وثیقه، عبارت است از آزادی یک فرد پس از دستگیری با وعده حضور در مراحل بعدی دادگاه کیفری قضایی و برای کسانی مناسب است که توان مالی ارائه وثیقه ملکی و یا پرداخت نقدی را ندارند. اگر متهمی نتواند شرایط تعیین شده برای آزادی خود را برآورده کند، ممکن است از وثیقه محروم شود.

تکلیف وثیقه در صورت فرار متهم
تکلیف وثیقه در صورت فرار متهم
تکلیف وثیقه در صورت فرار متهم

وثیقه و آزادی پیش از محاکمه در یک پرونده کیفری

همچنین در صورتی که قاضی به این نتیجه برسد که هیچ میزان تضمین یا مجموعه ای از شرایط برای تضمین امنیت عمومی یا حضور بعدی متهم در دادگاه کافی نیست، ممکن است از وثیقه محروم شود. هنگامی که فردی پس از متهم شدن به یک جرم دستگیر می شود، اولین حضور، در برابر یک قاضی است که تفهیم لازم برای تکلیف وثیقه در صورت فرار متهم صورت می گیرد.

در این حضور اولیه، شکایت یا کیفرخواستی به فرد دستگیر شده ارائه می‌شود که در آن اتهامات متهم و در صورت لزوم علیه سایر متهمان مطرح می‌شود. اگر بازداشت شده قبلاً یک وکیل خصوصی به نمایندگی از او نداشته باشد، در این زمان به عنوان مدافع عمومی منصوب می شود. وکیل، حقوق اساسی و قانونی را که بازداشت شده از آن برخوردار است با شخص بررسی می کند و به تعدادی از مسائل رسیدگی می نماید.

جلسه بازداشت

در این جلسه اولیه، که اغلب «جلسه بازداشت» نامیده می‌شود، می‌ توان مسائل مربوط به هویت و استرداد را در صورت امکان، مطرح کرد. در همین مرحله است که تکلیف وثیقه در صورت فرار متهم نیز بیان می شود.در موارد نادر، متهم با موفقیت ادعا می کند که دولت فرد اشتباهی را دستگیر کرده است. البته اگر هویت اشتباه منجر به دستگیری فرد خاطی شده باشد، دستگیر شده باید آزاد شود.

در موارد دیگر، متهم ممکن است در یک حوزه قضایی دستگیر شود، در حالی که در واقع پرونده در حال رسیدگی در دادگاه در حوزه قضایی دیگری است. به متهمانی که دولت معتقد است خطری برای فرار نیستند، این فرصت داده می شود که داوطلبانه در اولین جلسه خود حاضر شوند. این متهمان از طریق احضاریه حضور می یابند که یک ابلاغ نامه برای حضور داوطلبانه در دادگاه است.

متهم باید برگه احضاریه را امضا و مسترد کند که دلیل دادگاه بر دریافت صحیح اخطاریه توسط متهم است. افرادی که چنین احضاریه ‌ای را دریافت می‌کنند باید فوراً به دنبال وکیل باشند تا بهترین فرصت خود را برای خارج از بازداشت در طول رسیدگی به پرونده و روشن شدن تکلیف وثیقه در صورت فرار متهم را هماهنگ کنند. در صورتی که یکی از عزیزانتان در بازداشت بوده و نیاز به اجاره وثیقه دارید، می توانید از طریق گروه حقوقی سون اقدام کرده و در خصوص روند پرونده ایشان، مشاوره حقوقی لازم را دریافت کنید.

اشتراک گذاری در facebook
Facebook
اشتراک گذاری در whatsapp
WhatsApp
اشتراک گذاری در email
Email
اشتراک گذاری در telegram
Telegram
اشتراک گذاری در twitter
Twitter
اشتراک گذاری در tumblr
Tumblr

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.