وثیقه گذاشتن برای آزادی زندانی

وثیقه مجموعه ای از محدودیت هایی است که بر مظنون اعمال می شود تا اطمینان حاصل شود که آنها از تحقیقات پلیسی یا دادگاه در روند پرونده پیروی می کنند. آزادی مشروط مظنون با وعده حضور در اداره پلیس یا دادگاه انجام می شود. دادگاه یا پلیس می توانند علیه مظنون یا متهم قرار وثیقه صادر کنند. وثیقه گذاشتن برای آزادی زندانی می تواند اشکال مختلفی داشته باشد که بسته به شرایط متهم متفاوت است.

وثیقه گذاشتن برای آزادی زندانی

قبل از متهم شدن

یک مظنون می تواند قبل از متهم شدن به یک جنایت با قرار وثیقه توسط پلیس آزاد شود اما این در حالی است که مظنون باقی می ماند. از سوی دیگر، وثیقه پیش از اتهام به این معنی است که فرد موظف است در تاریخ و ساعت مشخصی به کلانتری مراجعه کند. اگر این کار را نکنند، می توان وی را دستگیر کرد.

آزادی یک فرد وثیقه گذاشتن برای آزادی زندانی پیش از اتهام باید «ضروری و متناسب» باشد. این اصطلاحات تعریف نشده اند و می توانند به طور گسترده توسط پلیس تفسیر شوند، اما باید دلایلی ارائه شود که چرا آنها معتقدند که چرا آن را ضروری و متناسب می دانند.

وثیقه معمولاً زمانی اعطا می شود که پلیس مدارک کافی نداشته باشد و قبل از اینکه بداند می تواند مظنون را متهم کند یا خیر، نیاز به جمع آوری اطلاعات بیشتری دارد. این به پلیس اجازه می دهد تا به تحقیقات خود ادامه دهد و در عین حال مظنون را قادر می سازد به زندگی خود ادامه دهد.

در صورتی که پلیس پرونده را برای تصمیم گیری در مورد اتهام به دادسرا (CPS) ارجاع داده باشد، ممکن است یک مظنون نیز به قید وثیقه قرار گیرد. با این حال، پلیس می تواند شرایط خاصی را برای وثیقه گذاشتن برای آزادی زندانی تعیین کند.

شرایط کفالت

اگر مظنونی قبل از تفهیم اتهام به قید وثیقه آزاد شود، پلیس ممکن است کاری را که می تواند انجام دهد محدود کند. به عنوان مثال، اگر فردی به دلیل تجاوز تحت بازجویی قرار می گیرد، پلیس ممکن است محدودیت هایی را اعمال کند تا مانع از مداخله او با قربانی شود.

به همین ترتیب، اگر تحقیقات شامل جرایم علیه کودکان باشد، مظنون ممکن است از تنها ماندن با کودکان زیر 18 سال یا ورود به شعاع مشخصی از مدارس و مهدکودک ها منع شود. مثال دیگر می تواند تحقیقات مربوط به سرقت های مکرر در یک مرکز خرید باشد. ممکن است مظنون از ورود به این منطقه منع شود. در صورت نقض چنین شرایطی، پلیس قدرت دستگیری مظنون را حتی با وثیقه گذاشتن برای آزادی زندانی دارد.

محدودیت های زمانی

محدودیت 28 روزه برای وثیقه پیش از اتهام وجود دارد. این بدان معناست که پلیس 28 روز فرصت دارد تا قبل از اینکه مظنون را متهم کند یا آزاد کند، تحقیق کند. در برخی شرایط، این دوره 28 روزه توسط یک افسر ارشد پلیس حداکثر تا 3 ماه قابل تمدید است. تمدیدهای بیشتر باید توسط دادگاه قاضی تأیید شود.

بعد از تفهیم اتهام

وقتی پلیس مظنون را متهم کرد دو گزینه دارد. مظنون را در بازداشتگاه نگه دارید. یا مظنون را با وثیقه با یا بدون قید و شرط آزاد کنید. در وهله اول، مظنون تا زمانی که برای اولین جلسه به دادگاه عالی رسیدگی شود، در زندان نگهداری می شود. در مرحله دوم، اگر مظنون با وثیقه گذاشتن برای آزادی زندانی آزاد شود، لازم است برای اولین حضور خود در تاریخ و ساعت معین در دادگاه عمومی حاضر شوند.

مجدداً ممکن است شرایطی برای وثیقه در نظر گرفته شود. در صورت نقض این شرایط، پلیس می تواند فرد را دستگیر کند. ظرف 24 ساعت شخص در دادگاه مجریان حضور می یابد تا مشخص شود که آیا شرایط کفالت نقض شده است یا خیر.

وثیقه گذاشتن برای آزادی زندانی
وثیقه گذاشتن برای آزادی زندانی

وثیقه دادگاه

پس از حضور در دادگاه قاضی، پس از متهم شدن به یک جرم، دادگاه می تواند تصمیم بگیرد که آیا برای یک متهم قرار وثیقه صادر کند و با وثیقه گذاشتن برای آزادی زندانی موافقت نماید یا اینکه آیا او باید در بازداشت پلیس بازگردانده شود. این برای زمان بین جلسات دادگاه است.

یک فرض قانونی وجود دارد که هر زمان که پرونده ای به تعویق بیفتد، برای متهم در فاصله بین جلسات قرار وثیقه صادر می شود. با این حال، این فرض ممکن است همیشه اعمال نشود. به عنوان مثال، اگر متهم به جرم سنگینی مانند قتل، قتل عمد یا تجاوز به عنف متهم شده باشد، ممکن است فرض کفالت در مورد آنها اعمال نشود.

این فرض همچنین ممکن است در مورد متهمان اعمال نشود که دلایل قابل توجهی برای این باور وجود داشته باشد که متهم در صورت لزوم در ایستگاه پلیس یا دادگاه حاضر نمی شود، مرتکب جرم دیگری می شود یا در صورت آزادی به قید وثیقه در کار شهود دخالت نمی کند.

وثیقه بدون قید و شرط

این فرض وجود دارد که همه متهمان حق وثیقه گذاشتن برای آزادی زندانی به صورت بدون قید و شرط خواهند داشت. اگر دادگاه هیچ خطری را برای متهم قائل نیست که ممکن است مجدداً مرتکب جرم شود، فرار کند یا با قربانیان یا شاهدان مداخله کند، وثیقه بدون قید و شرط باید صادر شود.

وثیقه گذاشتن برای آزادی زندانی

وثیقه مشروط

اگر دلایل قابل توجهی مانند ارتکاب مجدد جرم، که در بالا ذکر شد، وجود داشته باشد، ممکن است دادگاه به متهم با شرایط خاصی جهت وثیقه گذاشتن برای آزادی زندانی صادر کند. این شرایط برای اطمینان از اینکه متهم در زمانی که به قید وثیقه است، کاری را طبق دستور دادگاه انجام می دهد یا انجام نمی دهد.

شرایط می تواند شامل موارد زیر باشد:

  • تسلیم پاسپورت
  • گزارش به ایستگاه پلیس
  • برچسب زدن های الکترونیکی
  • مقررات حکومت نظامی وخاموشی در ساعت معین شب؛
  • محل سکونت ( متهم نیاز دارد که در یک آدرس مشخص اقامت کند)
  • محدودیت برای ورود به یک منطقه مشخص یا برقراری ارتباط با افراد مشخص
  • ضمانت نامه (کسی که در صورت عدم حضور متهم در جلسه بعدی، پرداخت وجه را به دادگاه تضمین می کند)

اگر سؤالی در مورد وثیقه گذاشتن برای آزادی زندانی دارید، قبل از اینکه توسط پلیس تفهیم اتهام شود یا پس از حضور در دادگاه، یکی از وکلای متخصص گروه حقوقی سون می‌تواند در خدمت شما باشد. ما نمی توانیم به اندازه کافی بر اهمیت وکالت در برخورد با پلیس و دادگاه تاکید کنیم.

اشتراک گذاری در facebook
Facebook
اشتراک گذاری در whatsapp
WhatsApp
اشتراک گذاری در email
Email
اشتراک گذاری در telegram
Telegram
اشتراک گذاری در twitter
Twitter
اشتراک گذاری در tumblr
Tumblr

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.