وثیقه ملکی برای دادگاه

وثیقه ملکی دارایی است که وام گیرنده به عنوان راهی برای تضمین وام ارائه می دهد. این در حالی است که از وثیقه های ملکی، برای قرارهای تعیین شده از سوی دادگاه نیز استفاده می شود که اجازه می دهد تا متهم، تا مشخص شدن رای دادگاه، آزاد باشد.

وثیقه ملکی برای دادگاه

انواع وثیقه

چند نوع رایج وثیقه وجود دارد که بشرح ذیل می باشد:

وثیقه نقدی:

در کنار وثیقه ملکی برای وثیقه نقدی، کل مبلغ وثیقه، به صورت وجه نقد پرداخت می شود. شخصی که وثیقه نقدی را واریز می کند، پس از پرداخت آن می تواند بازپرداخت دریافت کند، اما دادگاه بخشی از وجه را برای هزینه های اداری نگه می دارد و ممکن است چندین ماه طول بکشد تا بازپرداخت را صادر کند. ضمانت نامه نقدی در صورت عدم حضور متهم در دادگاه حتی اگر تصادفی باشد به نفع دادگاه ضبط می شود.

ضمانت نامه:

امن ترین و ساده ترین روش برای آزادی زندان، ضمانت نامه است و اغلب در صورت نداشتن وثیقه ملکی و  زمانی استفاده می‌شود که متهم توانایی پرداخت کل وثیقه خود را به صورت نقدی نداشته باشد یا نمی‌ خواهد در معرض خطر ضبط وثیقه نقدی قرار گیرد.

در بیشتر موارد، اوراق ضمانت نیز توسط وثیقه داران صادر می شود. به طور معمول، اوراق قرضه درصد کمی از کل اوراق قرضه را در ازای این خدمات دریافت می کند. اگر متهم در دادگاه حاضر نشود، ضامن را مجبور می‌کند تا کل ارزش اوراق را به صورت نقدی بپردازد.

ارائه وثیقه ملکی:

برخی از دادگاه ها، وثیقه ملکی را مجاز می دانند. برای ضمانت مالی، متهم اموالی را به عنوان وثیقه در اختیار دادگاه قرار می دهد. در بیشتر موارد، ارزش ملک باید حداقل دو برابر مبلغ وثیقه باشد. دادگاه بر روی اموال حق ضبط دارد و تضمین می کند که در صورت عدم حضور متهم در دادگاه، می تواند ملک را تصرف کند.

تکمیل و ارائه وثیقه ملکی نسبت به سایر انواع اوراق قرضه ممکن است به طور قابل توجهی بیشتر طول بکشد زیرا درخواست نیاز به تعدادی اسناد محضری و ارزیابی دارد که ارزش ملکی را که به عنوان وثیقه ارائه می شود تأیید می کند.

وثیقه ملکی برای آزاد سازی موقت متهم

هنگامی که فردی در بازداشت پلیس قرار می گیرد و متهم به جرمی می شود، ممکن است بتواند با سپردن وثیقه ملکی از زندان رهایی یابد. قاضی میزان وثیقه را بر اساس عواملی مانند شدت جرم مورد ادعا، احتمال اینکه متهم پس از آزادی مرتکب جنایات دیگری شود و احتمال فرار متهم از حوزه قضایی قبل از محاکمه تعیین می کند. قاضی می تواند وثیقه ملکی را به هر میزانی که از نظر عینی نامعقول نیست، تعیین کند یا وثیقه را به کلی رد نماید.

کلمات ضمانت و وثیقه معمولاً هنگام صحبت از آزادی زندان تقریباً به جای هم استفاده می شوند و در حالی که ارتباط نزدیکی با یکدیگر دارند، تفاوت های روشنی نیز خواهند داشت. وثیقه پولی است که متهم باید برای رهایی از زندان بپردازد.  اما وثیقه ملکی از طرف متهم و معمولاً توسط یک شرکت وثیقه، برای تضمین آزادی او بسته می شود.

وثیقه ملکی برای دادگاه

حکم در انتظار

متهمانی که قرارهای معلق دارند، معمولاً واجد شرایط وثیقه نیستند. قرار وثیقه ملکی به خودی خود مجازات نیست. این بیشتر راهی برای تضمین موافقت متهم برای رعایت برخی شرایط و بازگشت به دادگاه است. از این نظر، وثیقه مانند ضمانتی است که در اختیار دادگاه گذاشته می شود تا اطمینان حاصل گردد که پس از آزادی متهم از زندان، او برای بخش های باقی مانده از پرونده جنایی باز خواهد گشت.

 اگر متهم حاضر نشود یا شرایط آزادی را زیر پا بگذارد، ممکن است دادگاه، مبلغ پرداختی را ضبط کند. اگر متهم ضمانت نامه ای را ارسال کند، شرکت ضمانت نامه وثیقه ملکی یا پول را از دست می دهد. پس از دستگیری فرد، قاضی یا دیگر افسر دادگاه میزان وثیقه را به همراه سایر شرایط برای آزادی وی از زندان تعیین می کند.

عواملی که باید در نظر گرفته شوند و می توانند در مقابل وثیقه تاثیرگذار باشند عبارتند از خطر فرار و خطر فعالیت مجرمانه بیشتر برای عموم. عواملی که ممکن است برای اعطای وثیقه ملکی مطلوب باشد عبارتند از فقدان سابقه کیفری قبلی و ارتباط با جامعه که باید در نظر گرفت.

احکام احتمالی در جلسه وثیقه

احکام احتمالی در جلسه وثیقه عبارتند از:

آزادی به تشخیص خود:

 متهم در ازای امضای قراردادی مبنی بر بازگشت به دادگاه و رعایت سایر شرایط از زندان آزاد می شود.

ضمانت نامه شخصی:

متهم با امضای وثیقه ملکی یا پولی آزاد می شود که در آن در صورت عدم حضور در دادگاه مسئول مجازات های کیفری و در برخی موارد مدنی خواهد بود.

مجموعه وثیقه با شرایط آزادی:

 متهم می تواند با تودیع وثیقه به میزان تعیین شده توسط دادگاه آزاد شود، یا با پرداخت مستقیم آن یا اخذ وثیقه از طریق شرکت وثیقه.

انکار وثیقه:

متهم به عنوان یک خطر فرار یا خطری برای عموم تلقی می شود.

وثیقه ملکی برای دادگاه

دیگر کاربردهای وثیقه ملکی

از دیگر کاربردهای وثیقه ملکی این است که برای تضمین وام مسکن استفاده می شود. معمولاً ملکی که در وثیقه املاک استفاده می‌شود می‌تواند شامل ساختمان‌ها، کارخانه‌ها، انبارها یا حتی مراکز خرید باشد که همه آنها معمولاً سرمایه‌گذاری مطمئن ‌تری هستند که ارزش دارند و معمولاً به سرعت مستهلک نمی‌شوند. اموال وثیقه در ترتیبی متوقف می شود تا صاحب وام مسکن بتواند سرمایه خود را بفروشد و در صورت عدم پرداخت وام گیرنده، سرمایه خود را جبران کند.

واگذاری اجاره

واگذاری اجاره، یک نوع جایگزین از وثیقه ملکی است که برای تضمین وجوه مستغلات استفاده می شود. این نوع وثیقه به ‌عنوان ترتیبی عمل می ‌کند که در صورت عدم پرداخت وام، حقوق سرمایه‌گذار را برای درآمد حاصل از اجاره یا اجاره ملک مرتبط تضمین می‌کند. توجه داشته باشید، این ترتیب به این معنا نیست که سرمایه گذار حق دارد درآمد اجاره را به طور کامل جمع آوری کند.

در این شکل از نوع وثیقه ملکی می توان از وسایل شخصی به جای سایر اموال برای تامین املاک استفاده کرد. اگر وام گیرنده شرایط وام را اجرا نکند، آن دارایی ها می توانند توقیف شوند. اگر این اتفاق بیفتد، به جای توقیف سایر اموال وثیقه یا سلب مالکیت، وام دهنده می تواند در عوض اثاثیه یا تجهیزات اداری را در اختیار بگیرد. اساساً، هر اقلام یا دارایی های با ارزشی که به عنوان وثیقه در اموال قرار داده شده باشد، در معرض خطر است.

وثیقه ملکی برای دادگاه
اشتراک گذاری در facebook
Facebook
اشتراک گذاری در whatsapp
WhatsApp
اشتراک گذاری در email
Email
اشتراک گذاری در telegram
Telegram
اشتراک گذاری در twitter
Twitter
اشتراک گذاری در tumblr
Tumblr

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.