وثیقه سپاری برای متهم

وثیقه راهی کارآمد برای کسانی است که دستگیر و متهم شده اند تا بتوانند از بازداشت خارج شده و آزاد شوند. اگر دستگیر و در ایستگاه پلیس بازداشت شدید، حق دارید ظرف 24 ساعت یا در اسرع وقت در برابر قاضی جلسه وثیقه داشته باشید. اگر شما به جرمی متهم شده اید، مهم است که فورا یک وکیل مدافع مجرب صحبت کنید. می توانید برای وثیقه سپاری برای متهم از طریق گروه حقوقی سون اقدام کنید. در این دفتر حقوقی، خدمات اجاره سند یا اجاره وثیقه ارائه می شود.

وثیقه سپاری برای متهم

جلسات وثیقه

در جلسه وثیقه شما، قاضی چندین عامل را بررسی می کند تا تصمیم بگیرد که آیا شما باید آزاد شوید یا خیر. به عنوان مثال، قاضی در نظر خواهد گرفت. آیا شما خطری برای عموم هستید، جرم چقدر جدی است. چه سابقه کیفری یا اتهامات معوق دارید. آیا در گذشته، دوره آزمایشی را از دست داده اید و چه شغل، تجارت یا خانواده در آن منطقه داشته باشید.

داشتن یک دوست معتبر یا یکی از اعضای خانواده در جلسه وثیقه همیشه مفید است که در صورت امکان شما را تضمین کرده و وثیقه سپاری برای متهم اقدام کند. هنگامی که فردی دستگیر می شود، در بازداشت به سر می برد یا با قرار وثیقه آزاد می شود.

اگر قاضی تصمیم گرفت شما را در بازداشت نگه دارد، تا زمان محاکمه در بازداشتگاه محلی نگهداری خواهید شد. اگر قاضی تصمیم به آزادی شما بگیرد، ممکن است مجبور شوید پولی را به عنوان ودیعه به دادگاه بپردازید، یکی از دوستان یا اعضای خانواده ممکن است با نظارت بر شما موافقت کند و یا آنکه شرایط خاصی برای آزادی شما وجود داشته باشد.

برای مثال، ممکن است به شرطی آزاد شوید که شهر خود را ترک نکنید. وقتی آزاد می شوید، یک تکه کاغذ به شما داده می شود که به شما می گوید چه زمانی و کجا باید در دادگاه حضور داشته باشید تا تاریخ محاکمه خود را تعیین کنید. تا آن زمان می توان جهت وثیقه سپاری برای متهم اقدام کرد.

درخواست تجدید نظر در جلسه وثیقه

اگر با قید وثیقه اجازه خروج ندارید، می توانید درخواست تجدید نظر در تصمیم قاضی کنید. سپس یک قاضی در دیوان عالی دادگستری پرونده شما را بررسی خواهد کرد. اگر قاضی از آزادی شما امتناع کرد، باید 30 روز قبل از درخواست برای بازبینی مجدد صبر کنید. جلسات وثیقه برای هر کسی که پس از دستگیری در بازداشت به سر می برد بسیار مهم است. شما باید همیشه توسط یک وکیل در جلسه وثیقه حضور داشته باشید.

حقوق متهم در جلسه وثیقه

هر شخصی که متهم به یک جرم باشد حق دارد و نباید از وثیقه معقول بدون دلیل موجه محروم شود. معمولاً فرد متهم به جرم در حالی که منتظر محاکمه است، با وثیقه سپاری برای متهم آزاد می شود. با این حال، قاضی ممکن است تصمیم بگیرد که متهم باید در بازداشت بماند. این بدان معناست که متهمان باید تا پایان محاکمه پشت میله های زندان بمانند. قاضی این تصمیم را در «جلسه آزادی موقت» که «جلسه وثیقه» نیز نامیده می‌شود، اتخاذ خواهد کرد.

هنگامی که یک متهم بازداشت شده برای اولین بار نزد قاضی حاضر می شود، ممکن است درخواست آزادی کند. فردی که توسط پلیس دستگیر و بازداشت شده است باید در اسرع وقت به قاضی معرفی شود. این مرحله در فرآیند “ظاهر” نامیده می شود.

در این ظاهر، دادستان ممکن است به آزادی متهم اعتراض کند. پس از آن متهم می‌تواند درخواست «جلسه آزادی موقت» کند. این معمولاً به عنوان “جلسه وثیقه” شناخته می شود که در آن وثیقه سپاری برای متهم مشخص می شود. این بدان معناست که قاضی تصمیم خواهد گرفت که آیا متهمان را تا زمان محاکمه آزاد کند یا خیر.

جلسه وثیقه محاکمه نیست. قاضی نیازی به تشخیص مجرم یا بی گناه بودن متهم ندارد. متهم نیازی به دفاع از خود در برابر اتهام کیفری ندارد. البته آزادی یا بازداشت به عهده قاضی است. در جلسه وثیقه، قاضی تصمیم می گیرد که آیا متهم باید آزاد شود یا تا پایان محاکمه در بازداشت بماند.

اگر متهم آزاد شود، عموماً تا زمان محاکمه باید شرایط خاصی را رعایت کند. مثلا عدم تماس با قربانی یا افراد دیگر در ارتباط با جرم، به جاهای خاصی نرفتن و نداشتن سلاح گرم، در صورتی که پس از وثیقه سپاری برای متهم ، وی شرایط تعیین شده توسط قاضی را رعایت نکند، متهم می تواند مجدداً دستگیر و به جرم جدیدی گرفتار شود.

شرایط سند ملکی برای ضمانت در دادگاه
شرایط سند ملکی برای ضمانت در دادگاه
شرایط سند ملکی برای ضمانت در دادگاه

دلایل مهم برای بازداشت تا زمان محاکمه

سه دلیل برای اینکه متهم می تواند تا زمان محاکمه در بازداشت نگه داشته شود. قاضی ممکن است تصمیم بگیرد که متهم به یک یا چند مورد از سه دلیل زیر در بازداشت بماند:

1- متهم احتمالاً در دادگاه حاضر نخواهد شد. متهم خطر فرار را نشان می دهد یا بعید است در مرحله بعدی در روند قضایی حاضر شود. به عنوان مثال، متهم هیچ رابطه یا آدرس ثابتی در کشور ندارد.

  1. بازداشت متهم برای حفظ عموم مردم حتی با وثیقه سپاری برای متهم ضروری است. متهم در صورت آزادی از بازداشت احتمال دارد مرتکب جرم کیفری شود. به عنوان مثال، متهم مجددا مرتکب جرم می شود یا شرایط وثیقه خود را رعایت نمی کند.
  2. اگر متهم آزاد شود مردم خشمگین می شوند. اگر متهم آزاد شود، اعتماد مردم به سیستم قضایی از دست خواهد رفت. به عنوان مثال، اگر جرم ارتکابی بسیار جدی یا خشونت آمیز بوده باشد یا مدارک علیه متهم بسیار زیاد باشد.

در جلسه وثیقه چه اتفاقی می افتد؟

ابتدا دادستان مدارک را علیه متهم ارائه می کند. در جلسه وثیقه، معمولاً دادستان باید قاضی را متقاعد کند که متهم باید تا زمان محاکمه در بازداشت بماند. اما در برخی موارد استثنایی، متهم باید قاضی را متقاعد کند که باید آزاد شوند. به عنوان مثال، اگر متهم به جرم سنگینی مانند قاچاق مواد مخدر متهم شده باشد یا اینکه متهم قبلاً با اتهامات کیفری روبرو بوده و شرایط مختلف را رعایت نکرده است.

دادستان باید اتهامات کیفری متهم را برای قاضی خلاصه کند و توضیح دهد که چرا متهم باید تا زمان محاکمه در بازداشت بماند و با گزینه وثیقه سپاری برای متهم موافقت نمی کند. برای متقاعد کردن قاضی، دادستان ممکن است تصویری از شرایط شخصی متهم ترسیم کند و شیوه زندگی، فعالیت‌های معمول، سوابق کیفری و غیره را شرح دهد. در صورتی که در این خصوص نیاز به راهنمایی و مشاوره حقوقی دارید، می توانید با گروه حقوقی سون در ارتباط باشید.

اشتراک گذاری در facebook
Facebook
اشتراک گذاری در whatsapp
WhatsApp
اشتراک گذاری در email
Email
اشتراک گذاری در telegram
Telegram
اشتراک گذاری در twitter
Twitter
اشتراک گذاری در tumblr
Tumblr
اجاره سند در کرج
مقالات
اجاره سند در کرج

گاهی اوقات ممکن است به افرادی که توسط دادگاه ها قرار وثیقه داده می شود، حتی توسط دادگاه عالی، باید روزها منتظر بمانند تا مقامات

ادامه مطلب »

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.