میزان وثیقه برای مرخصی زندانی

وثیقه، پول یا دارایی است که در ازای آزادی متهم از زندان در انتظار محاکمه، به دادگاه پرداخت می شود. هدف از وثیقه این است که اطمینان حاصل شود که متهمان پس از آزادی، در تاریخ های آینده دادگاه حاضر شوند. اگر متهم در زمان مقرر در دادگاه حاضر نشود، دادگاه می تواند پول یا مال را که به آن ضبط وثیقه می گویند، نگه داشته و قرار بازداشت متهم را صادر کند. از سویی دیگر، میزان وثیقه برای مرخصی زندانی را نیز دادگاه تعیین خواهد کرد.

میزان وثیقه برای مرخصی زندانی

قرار وثیقه

تعداد زیادی از متهمان توانایی پرداخت وثیقه کامل را ندارند، بنابراین در عوض، برای اجاره وثیقه یا اجاره سند اقدام می کند. یک متهم معمولاً با پرداخت هزینه غیرقابل استرداد که اغلب 10٪ از کل مبلغ وثیقه است، به یک شرکت وثیقه خصوصی، وثیقه دریافت و اجاره می کند.

سپس شرکت اوراق قرضه در صورت عدم حضور متهم در جلسات دادگاه، مبلغ کامل وثیقه را به دادگاه تضمین می کند. از آنجایی که شرکت ممکن است مسئول کل مبلغ وثیقه شود، معمولاً از متهم می خواهد که نوعی وثیقه مانند ماشین را برای پوشش بدهی احتمالی خود بگذارد. میزان وثیقه برای مرخصی زندانی از طریق دادگاه مشخص می شود.

قرار وثیقه معمولاً گزینه گران ‌تری نسبت به وثیقه نقدی است. وثیقه نقدی که مستقیماً به دادگاه پرداخت شده است (منهای هزینه رسیدگی اندک) تا زمانی که متهم در تمام جلسات دادگاه حاضر شود، حتی اگر متهم محکوم شود، مسترد خواهد شد. با قرار وثیقه، متهم بدون توجه به آنچه اتفاق می افتد، هزینه 10٪ را دریافت نمی کند.

چه کسی وثیقه تعیین می کند؟

یک قاضی معمولاً در اولین حضور در دادگاه، اعم از جلسه وثیقه یا محاکمه، وثیقه تعیین می کند. از لحاظ تاریخی، دادگاه ها از برنامه های وثیقه به عنوان نقطه شروع برای مبالغ وثیقه استفاده می کردند. برنامه وثیقه می تواند مقادیر استاندارد آن را برای اتهامات مطروحه در آن حوزه قضایی مشخص کند. این در حالی است که متهم می بایست میزان وثیقه برای مرخصی زندانی را نیز پیگیری کند.

در برخی موارد، متهم ممکن است این گزینه را داشته باشد که بلافاصله پس از دستگیری، وثیقه را در ایستگاه پلیس بگذارد. در حالی که این گزینه روند آزادی را تسریع می کند، متهم باید مبلغ ذکر شده در جدول وثیقه را بپردازد و نمی تواند برای مبلغی کمتر از آنچه ذکر شده، استدلال کند. فقط یک قاضی می تواند وثیقه را در جلسه دادرسی افزایش یا کاهش دهد یا چشم پوشی کند.

میزان وثیقه برای مرخصی زندانی

چه عواملی بر میزان وثیقه برای مرخصی زندانی تأثیر می گذارد؟

دادگاه ها از برنامه های وثیقه کمتر، برای تعیین میزان وثیقه برای مرخصی زندانی استفاده می کنند. در عوض، قضات بیشتر بر ارزیابی‌های مبتنی بر ریسک تکیه می‌کنند تا مشخص کنند که متهم در صورت آزادی پیش از محاکمه، به دادگاه باز می‌گردد یا خطری برای جامعه یا قربانی ایجاد نمی‌کند و خطر ایمنی عمومی وجود ندارد. هر چه خطر فرار متهم یا امنیت عمومی بیشتر باشد، قاضی احتمالاً وثیقه بیشتری را تعیین می کند.

ارزیابی مبتنی بر خطر، نه تنها جدیت جرم متهم را در نظر می گیرد، بلکه سابقه جنایی قبلی متهم، روابط با جامعه و تاریخ های از دست رفته قبلی دادگاه را نیز در نظر می گیرد. برخی از حوزه‌ های قضایی از ابزارهای ارزیابی خطر استفاده می‌کنند که امتیازی را محاسبه می‌کنند. بنابراین، قضات می ‌توانند برای تصمیم‌گیری در مورد آزادی متهم قبل از محاکمه استفاده کنند و میزان وثیقه برای مرخصی زندانی را تعیین نمایند.

اگر متهم خطری برای فرار یا امنیت عمومی نداشته باشد، دادگاه ممکن است متهم را در صورت شناخت یا قول حضورش آزاد کند. آزادی با شناسایی، به این معنی است که متهم مجبور به پرداخت وثیقه نیست، اما قضات معمولاً برخی از شرایط را برای آزادی متهم قائل می‌شوند.

شرایط آزادی و نظارت پیش از محاکمه

علاوه بر وثیقه، دادگاه ها می توانند نظارت پیش از محاکمه و سایر شرایط آزادی را صادر کنند. به عنوان مثال، قاضی در حال آزاد کردن متهم ممکن است شرایطی را سفارش دهد، مانند مانیتورینگ الکترونیکی (مانند دستبند مچ پا)، جلسات منظم یا بررسی با یک افسر مشروط در طول آزادی، درمان یا نظارت بر مواد مخدر یا الکل و محدودیت های سفر که در غیر این صورت، میزان وثیقه برای مرخصی زندانی تعیین می شود.

سایر شرایط رایج آزادی عبارتند از دستورات دوری (برای محافظت از قربانیان)، تسلیم گذرنامه و دستور عمومی برای عدم نقض هیچ قانونی. نقض هر یک از این شرایط می تواند منجر به ضبط وثیقه، بازداشت مجدد یا زندانی شدن تا زمان محاکمه شود.

اگر متهمی توان پرداخت وثیقه یا قرار وثیقه را نداشته باشد و نتواند از زندان خارج شود، نیاز به جلسه بررسی وثیقه خواهند داشت. در این جلسه، قاضی معمولاً توانایی (یا عدم توانایی) متهم در پرداخت وثیقه را بررسی می کند و منابع مالی متهم و همچنین مسئولیت ها (مانند مراقبت از کودک و اجاره بها) را برای میزان وثیقه برای مرخصی زندانی بررسی می کند.

اگر دادگاه تشخیص دهد که متهم از نظر مالی قادر به تودیع وثیقه نیست، ممکن است مبلغ وثیقه را کاهش دهد، متهم را آزاد کند، یا در برخی از مواقع، جایگزین ‌هایی برای پرداخت وثیقه (مانند خدمات اجتماعی) بدهد.

میزان وثیقه برای مرخصی زندانی

حذف وثیقه نقدی

در سال‌های اخیر، جنبشی برای حذف وثیقه نقدی وجود داشته است. بر اساس این استدلال که نابرابری در سیستم وجود دارد. داستان‌ های افراد بی‌گناهی که ماه‌ ها یا سال ‌ها در زندان گیر کرده‌اند، به دلیل اینکه توانایی پرداخت وثیقه را ندارند، این موضوع را مورد توجه قرار داده است که چگونه سیستم عدالت کیفری می‌تواند با متهمان بر اساس ثروت متفاوت رفتار کند و بر میزان وثیقه برای مرخصی زندانی موثر باشد.

در نظر داشته باشید که هنگام مواجهه با هر گونه اتهام یا دادرسی کیفری، درخواست کمک قانونی بسیار مهم است. از همین روست که دریافت مشاوره و راهنمایی از گروه حقوقی سون می تواند شما را در این مسیر یاری کند. می توانید برا کاهش میزان وثیقه و اجاره سند از خدمات گروه حرفه ای و حقوق سون بهره مند شوید.

اشتراک گذاری در facebook
Facebook
اشتراک گذاری در whatsapp
WhatsApp
اشتراک گذاری در email
Email
اشتراک گذاری در telegram
Telegram
اشتراک گذاری در twitter
Twitter
اشتراک گذاری در tumblr
Tumblr

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.