وثیقه برای دادگاه کیفری

هنگامی که برای جرمی دستگیر و متهم می شوید، مراحل مختلفی را باید طی کنید تا در دادگاه، با درخواست وثیقه، بتوانید آزاد شوید. در صورتی که توان پرداخت وثیقه نقدی را به دادگاه کیفری نداشته باشید، می توانید از طریق گروه سون ، برای اجاره سند و یا اجاره وثیقه اقدام کنید و وثیقه برای دادگاه کیفری را تامین نمایید.

وثیقه برای دادگاه کیفری

مراحل در دادگاه کیفری

اگر شما به یک جرم کیفری متهم شوید، یکی از موارد زیر خواهید بود:

ممکن است که متهم آزاد شده و توسط پلیس به او گفته می شود که چه زمانی و کجا برای اولین حضور خود در دادگاه مراجعه کند. این تاریخ محاکمه نیست، ممکن است قبل از حل موضوع چندین بار در دادگاه حضور داشته باشد. یا آنکه بازداشت شده و این حق را دارد در اسرع وقت به دادگاه وثیقه رسیدگی کند.

حضور در دادگاه

اگر دستور حضور در دادگاه به شما داده شود، باید در تاریخ و ساعتی که در اوراقی که به شما داده شده است، حضور داشته باشید و وثیقه برای دادگاه کیفری را نیز مد نظر داشته باشید. شما باید 30 دقیقه قبل از حضور برنامه ریزی شده در دادگاه حاضر شوید. برای کنفرانس ویدیویی، وکیل، افراد متهم و شاهدان انتظار می رود در ویدیو حضور داشته باشند.

همانطور که پرونده در سیستم پیش می رود، و بسته به نوع اتهامات، ممکن است از شما خواسته شود در جلسه مقدماتی شرکت کنید که برای تصمیم گیری در مورد اینکه آیا دادگاه شواهد کافی برای محاکمه دارد یا خیر. پس از جلسه مقدماتی متهم می تواند:

 • مرخص شود. زیرا پرونده ادامه ندارد.
 • ممکن است به محاکمه رسیدگی شود.
 • اگر موضوع به دادگاه کشیده شود، احتمالاً شاهد باید دوباره شهادت دهد.

جوانان در دادگاه کیفری

اگر بین 12 تا 17 سال سن دارید و پلیس فکر می کند که مرتکب یک جرم جنایی شده اید، به پرونده شما تحت قانون عدالت کیفری جوانان رسیدگی می شود. با ارائه وثیقه برای دادگاه کیفری ، این بدان معنی است که شما می توانید:

 • اخطار یا هشدار رسمی از پلیس دریافت کنید.
 • به یک برنامه اجتماعی ارجاع داده شوید.
 • متهم به ارتکاب جرم شود و به دادگاه ارسال شوید.

شما باید اطلاعات خود را ارائه دهید:

 • نام کامل و تاریخ تولد
 • آدرس ایمیل، آدرس پستی، شماره تلفن
 • اتهام ها و شماره وقوع پلیس در اوراق آزادی شما
وثیقه برای دادگاه کیفری
وثیقه برای دادگاه کیفری
وثیقه برای دادگاه کیفری

وکیل در روند پرونده

خدمات ارجاع جامعه حقوقی می تواند نام یک وکیل یا حقوقی را در اختیار شما بگذارد که حقوق جزا را اعمال می کند و یک مشاوره اولیه رایگان حداکثر تا 30 دقیقه ارائه می دهد و در خصوص وثیقه برای دادگاه کیفری اقدام می کند. اگر نمی توانید برای کل پرونده خود وکیل استخدام کنید، می توانید وکیلی را انتخاب کنید که مایل به ارائه مشاوره اولیه به شما باشد یا فقط در مراحل خاص پرونده به شما کمک کند.

اگر وکیل ندارید می توانید در دادگاه حضور یابید. درک این نکته مهم است که قضات، کارکنان دادگاه و دستیاران نمی توانند به شما مشاوره حقوقی بدهند. اگر شما وکالت خود را دارید، مسئول اطلاع رسانی در مورد قانون و رویه های دادگاه هستید.

اگر از شما خواسته شود به عنوان شاهد به دادگاه بروید، سندی به نام احضاریه دریافت خواهید کرد که به شما می گوید چه زمانی و کجا باید به دادگاه مراجعه کنید. اگر به عنوان شاهد برای شخص متهم احضار شده اید، ممکن است سندی دریافت کنید که از شما می خواهد در جلسه استماع حضور داشته باشید و اسناد و موارد خاصی مانند وثیقه برای دادگاه کیفری را ارائه دهید.

 به این سند احضاریه نیز می گویند. شما باید 30 دقیقه قبل از حضور برنامه ریزی شده در دادگاه حاضر شوید. وقتی برای شهادت فراخوانده می شوید، از شما سوگند می خواهند که قول بدهید حقیقت را بگویید.

نقش ضامن در دادگاه کیفری

ضامن کسی است که به عنوان ناظر متهم در جامعه عمل می کند در حالی که موضوع متهم در دادگاه است. ضامن باید موافقت کند که مسئولیت متهم را در زمان حضور در اجتماع بپذیرد. ضامن ها وظیفه دارند از متهم اطمینان حاصل کنند که به موقع به دادگاه می آید و از هر یک از شرایط وثیقه برای دادگاه کیفری و قرار وثیقه تبعیت می کند. اگر به عنوان ضامن پذیرفته شوید، باید شناسنامه را ارائه کنید و با تعهد یا واریز مبلغ مشخصی موافقت کنید.

در برخی موارد، فرد متهم نیز باید به دادگاه پول بدهد. وجوهی که توسط متهم یا شما به نمایندگی از متهم واریز شده است، پس از پایان پرونده و رعایت شرایط وثیقه مسترد می شود. قبول وجه یا بازپرداخت در قبال ضمانت نامه خلاف قانون است.

ضامن بودن یک تعهد جدی است. قبل از پذیرش این مسئولیت، باید مشاوره حقوقی مستقل دریافت کنید تا مطمئن شوید که تعهد را درک می کنید. اگر مطمئن نیستید که می توانید بر فرد متهم در جامعه نظارت کنید، با ضامن شدن و ارائه وثیقه برای دادگاه کیفری موافقت نکنید.

اگر متهم از شرایط و یا ضوابط حکم دادگاه پیروی نکند، ممکن است مجبور شوید مبلغ مورد توافقی را که تعهد کرده اید یا واریز کرده اید بپردازید. مسئولیت ضامن تا پایان کامل پرونده ادامه دارد که ممکن است زمان زیادی ببرد

قاضی با نگاه کردن به موارد زیر تصمیم می گیرد که آیا شما برای ضامن مناسب هستید یا خیر:

 1. تمکن مالی
 2. سوابق
 3. شخصیت شخصی

توانایی نظارت

ممکن است قبل از اینکه بتوانید ضامن شوید، ممکن است مجبور شوید در دادگاه مدرک بدهید و در مورد صلاحیت‌های خود سؤال کنید. اگر به این نتیجه رسیدید که دیگر نمی‌خواهید یا قادر به نظارت بر فرد متهم و ارائه وثیقه برای دادگاه کیفری نیستید، می‌توانید:

 1. متهم را به دادگاه بیاورید و به عنوان وثیقه درخواست کنید که از وظایف و مسئولیت های خود خلاص شوید.
 2. به دادگاه مراجعه کنید و کتباً درخواست کنید تا به عنوان ضمانت از وظایف و مسئولیت های خود خارج گردید.

اگر فکر می کنید که فرد متهم تهدیدی برای امنیت شماست، سعی نکنید خودتان او را به دادگاه بکشانید. پس از صدور حکم قضایی مبنی بر آزادی شما به عنوان ضامن، پلیس مسئول دستگیری فرد متهم خواهد بود.

در صورت عدم حضور متهم در دادگاه یا نقض سایر موارد قرار کفالت:

 • آنها ممکن است به جرم دیگری متهم شوند
 • ممکن است مجبور شوید پولی را که به عنوان وثیقه تعهد داده اید یا واریز کرده اید بپردازید

جلسه ای برنامه ریزی می شود تا به شما این فرصت را بدهد که توضیح دهید چگونه می توانید بدون وثیقه برای دادگاه کیفری ،مانع از دست رفتن پول خود شوید. زمان و مکان جلسه حداقل 10 روز قبل به شما و متهم داده می شود. برای ارائه وثیقه برای دادگاه کیفری ، با گروه سون در تماس بوده و برای اجاره سند اقدام کنید.

اشتراک گذاری در facebook
Facebook
اشتراک گذاری در whatsapp
WhatsApp
اشتراک گذاری در email
Email
اشتراک گذاری در telegram
Telegram
اشتراک گذاری در twitter
Twitter
اشتراک گذاری در tumblr
Tumblr
اجاره سند در کرج
مقالات
اجاره سند در کرج

گاهی اوقات ممکن است به افرادی که توسط دادگاه ها قرار وثیقه داده می شود، حتی توسط دادگاه عالی، باید روزها منتظر بمانند تا مقامات

ادامه مطلب »

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.