اعتراض به رای دادگاه بدوی

اگر با تصمیم قاضی دادگاه بدوی موافق نیستید، می‌توانید یک «استیناف» ارائه کنید. درخواست تجدیدنظر درخواست تغییر دادگاه بالاتر یا لغو حکم دادگاه پایین تر است. هنگامی که درخواست تجدید نظر و اعتراض به رای دادگاه بدوی می کنید، تصمیم توسط دادگاه بالاتر بررسی می شود.

اعتراض به رای دادگاه بدوی

نحوه رسیدگی به اعتراض

اکثر تجدید نظرها از تصمیم دادگاه بدوی با ارسال یک “اعلامیه تجدید نظر” به دادگاه بدوی و ارسال یک نسخه از اخطار به طرف های دیگر شروع می شود. مهلت تسلیم اخطار تجدیدنظر بسته به نوع پرونده ای که درخواست تجدید نظر می کنید متفاوت است. همچنین بسته به نوع پرونده، درخواست تجدیدنظر شما به چه دادگاهی خواهد رفت. این راهنما اطلاعاتی در مورد مکان و زمان ارائه اخطار در هر بخش دادگاه ارائه می دهد.

زمانی که دعوای حقوقی برای بازپس گیری اموال شخصی مشخصی وجود دارد که شاکی ادعا می کند مالکیت خوبی بر آن دارد، اما اموال در اختیار متهم است، یک ضمانت نامه معتبر مورد نیاز است. ضمانت نامه از متهمی محافظت می کند که ممکن است از یک بازدارنده متخلف خسارت ببیند.

زمانی که شاکی برای جلوگیری از انجام عملی که شاکی معتقد است حق دارد مدعی را از انجام آن منع کند، به طور معمول، یک ضمانت نامه نیاز خواهد بود. وثیقه ملکی برای دادگاه مدنی در مواردی که در نهایت تصمیم بر عدم صدور قرار دستور صادر می شود، خسارت متهم را جبران می کند.

حق درخواست تجدید نظر

اگر فکر می‌کنید که تصمیم نهایی دادگاه بدوی یا سازمان اداری دولتی از نظر قانونی اشتباه است، ممکن است حق اعتراض نسبت به تصمیم را داشته باشید. در برخی از انواع قرارهایی که قطعی نیستند حق تجدیدنظرخواهی و اعتراض به رای دادگاه بدوی نیز وجود دارد که به آنها دستورهای موقت می گویند. درخواست تجدیدنظر با رسیدگی در دادگاه بدوی یا سازمان اداری بسیار متفاوت است. برای تجدید نظر:

 • شما نمی توانید شاهد معرفی کنید.
 • شما نمی توانید شواهد جدیدی ارائه دهید.
 • شما معمولاً نمی توانید در مورد تجدید نظر استدلال جدیدی ارائه دهید.
 • شما باید تمام استدلال های خود را به صورت مکتوب بیان کنید.

دادگاه فقط به سوابقی که در دادگاه بدوی بوده است نگاه می کند. برای درخواست تجدیدنظر از یک شرکت و اعتراض به رای دادگاه بدوی ، سوابق اداری است که توسط آن تهیه شده است. برای درخواست تجدیدنظر از دادگاه بدوی، سوابق شامل اوراقی است که در دادگاه بدوی بایگانی شده است، شواهدی که در دادگاه پذیرفته شده اند، و رونوشت محاکمه.

موارد قابل بررسی در اعتراض به رای دادگاه

تقریباً در همه موارد، دادگاه استیناف فقط دو مورد را در نظر می گیرد:

 • آیا اشتباه قانونی در دادگاه بدوی صورت گرفته است یا خیر.
 • آیا این اشتباه تصمیم نهایی به نام «حکم» را در پرونده تغییر داده است یا خیر.

اگر به شدت با یافته های واقعی قاضی مخالف هستید، این مبنای معتبری برای تجدید نظر نیست.

دادگاه هیچ گونه یافته واقعی قاضی را لغو نخواهد کرد، مگر اینکه هیچ مدرکی در دادگاه وجود نداشته باشد که این یافته را تأیید کند یا شواهد علیه این یافته آنقدر زیاد باشد که هیچ فرد عاقلی نتواند آن نتیجه را انجام دهد. دادگاه تنها در صورتی می‌تواند تصمیم دادگاه بدوی را لغو کند که در روند دادگاه بدوی اشتباهی قانونی یا یافته‌ای آشکارا اشتباه پیدا کند که آنقدر مهم بوده که حداقل بخشی از نتیجه پرونده را تغییر دهد. به دلیل بار سنگینی که برای اثبات این نوع اشتباه بر عهده شاکی است، برنده شدن در دادخواست تجدیدنظر و اعتراض به رای دادگاه بدوی بسیار دشوار است.

اعتراض به رای دادگاه بدوی
اعتراض به رای دادگاه بدوی
اعتراض به رای دادگاه بدوی

مراحل تجدید نظر

تجدیدنظرخواهی از تصمیم دادگاه بدوی به طور کلی دارای شش مرحله است:

 1. اخطار به دادگاه و سایر طرفینی که قصد تجدیدنظرخواهی از آنها را دارید، از طریق تسلیم و ارسال اخطار تجدیدنظر.
 2. تهیه سوابق توسط دادگاه بدوی از جمله رونویسی از شهادت، در صورت وجود.
 3. ورود به درخواست تجدیدنظر در دادگاه تجدید نظر.
 4. توضيح و تهيه ضميمه پرونده اعتراض به رای دادگاه بدوی.
 5. استدلال شفاهی یا ارائه به یک هیئت برای بررسی.
 6. تصمیم دادگاه تجدید نظر.

درخواست تجدید نظر از پرونده های مدنی

ظرف 10 روز پس از درج حکم یا حکم نهایی در برگه دادگاه، یک اخطار تجدیدنظر در دفتر منشی تنظیم کنید. تقریباً برای همه پرونده‌ها، درخواست تجدیدنظر به بخش استیناف می‌رسد، جایی که باید از قوانین دادرسی بخش پیروی کنید. تصمیمات مربوط به تجدیدنظرخواهی و با تسلیم اخطاریه تجدیدنظر ظرف 30 روز از درج رأی در برگه شروع می شود.

30 روز پس از اعلام تصمیم، شما باید اخطار تجدیدنظر و اعتراض به رای دادگاه بدوی خود را از تصمیم بخش استیناف با منشی دادگاه منطقه مبدأ تسلیم کنید، نه منشی بخش استیناف. ظرف 30 روز پس از اطلاع از تصمیم، پرونده را تشکیل دهید. پیشنهاد می شود در صورتی که به رای دادگاه بدوی اعتراض دارید، با یک وکیل مجرب و متعهد در این خصوص مشورت نمایید.

در صورت نیاز به سند اجاره ای برای پرونده کیفری یا مدنی، می توانید از خدمات گروه سون بهره مند شوید. این گروه حرفه ای، اسناد کارشناسی شده را با هزینه هایی مناسب در اختیار شما قرار خواهند داد.

اشتراک گذاری در facebook
Facebook
اشتراک گذاری در whatsapp
WhatsApp
اشتراک گذاری در email
Email
اشتراک گذاری در telegram
Telegram
اشتراک گذاری در twitter
Twitter
اشتراک گذاری در tumblr
Tumblr
وکیل خوب پرونده کیفری
مقالات
وکیل خوب پرونده کیفری

وکیل خوب پرونده کیفری که به عنوان وکیل مدافع جنایی نیز شناخته می شود، از افرادی که به ارتکاب جرم متهم شده اند دفاع می

ادامه مطلب »
سند اجاره ای در شهریار
مقالات
سند اجاره ای در شهریار

اکثر افرادی که متهم به جرم هستند وثیقه می گیرند، یعنی تا زمان رسیدگی به دادگاه آزاد می شوند. دریافت وثیقه برای افرادی که متهم

ادامه مطلب »
وثیقه خروج از کشور
مقالات
وثیقه خروج از کشور

جرایم به دو بخش جرم قابل وثیقه و جرم غیر قابل وثیقه تقسیم می‌شوند. به نوع جرایمی که در آن به متهم وثیقه اعطا می

ادامه مطلب »

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.