نحوه حذف نام از سند ملکی

چه به دلیل فوت، طلاق یا تغییر در شرایط شخصی باشد، ممکن است حذف نام از سند ملکی ضروری باشد. اگر به نام شما باشد، معمولاً یک سند انتقال را تکمیل می کنید. حذف حقوق مالکیت شخصی که در سند ملک ذکر شده است معمولاً شامل حذف نام از سند و عنوان است. از آنجایی که برخی از انواع اموال برای اسناد خاص مناسب‌تر هستند، این فرآیند مستلزم آگاهی بیشتر در مورد نوع ملک مورد بحث شما است.

حذف نام از سند ملکی

سند ترک دعوی چیست؟

سند ترک دعوی برای امضای ملک به شخص دیگری استفاده می شود. هنگامی که شخصی یک سند را امضا می کند، به این معنی است که آنها عملاً از ادعا یا حقوق خود نسبت به دارایی چشم پوشی می کنند. تبادل پول یا ضمانت وجود ندارد، بنابراین کمترین سطح حفاظت از خریدار را ارائه می دهد.

از آنجایی که این روش پرخطر است، کارهای ترک ادعا معمولاً بین افرادی است که به آنها اعتماد دارید، برای مثال یکی از اعضای خانواده یا همسر انجام می شود. به خاطر داشته باشید که حذف نام از سند ملکی تاثیری بر وام مسکن ندارد.

بنابراین حتی اگر شخصی را از سند حذف کنید، باز هم همه طرف های وام مسکن مسئول پرداخت هستند. سند انتقال، مانند ادعای ترک یا ضمانت نامه، رایج ترین راه برای حذف نام از سند ملک است. سند انتقال معمولاً توسط خریدار و فروشنده ای که از عنوان و سند حذف می شود تکمیل می شود.

اشکال مالکیت اموال

قبل از انتقال مالکیت هر ملکی، نوع مالکیت مورد بحث را بدانید. برخی از آنها بهتر است با اسناد خاص رسیدگی شود. اشکال انواع مالکیت دارایی عبارتند از مالکیت انحصاری، اجاره مشترک یا چندین نفر مالک ملک هستند. 5 مرحله برای حذف نام از سند ملکی وجود دارد:

 1. درباره منافع مالکیت اموال بحث کنید.

با هر یک از مالکین صحبت کنید تا در مورد نام هایی که از عنوان حذف می شوند و چرا به توافق برسید. در صورت حذف نام خود، در مورد سهم خود از ملک، به چه کسی و نحوه تشکیل ساختار مالکیت توافق کنید. هنگام انتقال مالکیت ملک، از یکی از دو سند انتقال استفاده خواهید کرد. روش نخست بیان می کند که شما حق دارید ملکی را بدون هیچ تضمین قانونی مبنی بر اینکه شخص دیگری ادعای مالکیت آن را دارد، منتقل کنید.

نوع دیگر، اذعان دارد که شما حق دارید ملکی را با اطمینان صریح انتقال دهید که هیچ کس دیگری ادعای مالکیت آن را ندارد. اسناد ترک ادعا، برای اکثر تغییرات مالکیت کار می کند. در حالی که الزامات تشکیل پرونده بر اساس هر دادگاه متفاوت است، آنها معمولاً به اندازه دریافت و پر کردن فرم مناسب، تأیید محضری و ثبت آن در شهرستان ساده هستند. روند ثبت ضمانت نامه اساساً یکسان است.

با این حال، یک سند ضمانت، هنگام حذف نام از سند ملکی می تواند در شرایطی که مالکان متعدد وجود دارد مناسب تر باشد. همچنین می تواند از چالش های آینده برای مالکیت جلوگیری کند زیرا به وضوح نشان دهنده حق طرف انتقال دهنده برای تغییر مالکیت است.

 1. به یک کپی از سند مالکیت خود دسترسی داشته باشید.

برای تأیید اینکه در حال حاضر شامل نامی است که می خواهید حذف کنید، باید یک کپی از سند مالکیت دریافت کنید. یک کپی از سند مالکیت را از دفتر منشی شهر خود دریافت کنید. در برخی موارد، ممکن است بتوانید سند را به صورت آنلاین سفارش دهید.

 1. فرم درخواست ترک یا ضمانت را تکمیل، بررسی و امضا کنید.

برای حذف نام از سند ملکی یک فرم درخواست ترک را به صورت آنلاین، از یک فروشگاه لوازم اداری یا از دفتر کارمند شهر خود دریافت کنید. اگر به دنبال حذف نام خود هستید، باید فرم درخواست ترک را با استفاده از همان نام موجود در سند مالکیت پر کنید. اسناد ضمانت را می توان به صورت آنلاین نیز پیدا کرد، اما آنها اغلب از طریق دفتر منشی قابل دسترس هستند.

حذف نام از سند ملکی
حذف نام از سند ملکی
حذف نام از سند ملکی

هر دو سند ترک ادعا و ضمانت فقط زمانی معتبر هستند که به درستی اجرا شوند. در اکثر شهرستان ها، سند باید به طور دقیق شامل تمام طرفین سند و همچنین امضای شخص انتقال دهنده یا اعطا کننده سند باشد. در اسناد ترک ادعا و ضمانت باید به وضوح موارد ذیل هنگام حذف نام از سند ملکی مشخص شود:

 • نام اعطاکننده
 • شکل مالکیت
 • آدرس ملک
 • تاریخ انتقال
 • دلیل انتقال
 • نام شهر محل امضای سند
 • شماره سند یا مرجع در دفتر ثبت
 • آنچه که اعطاکننده از انتقال دریافت خواهد کرد

سند را فقط در صورت درست بودن و به توصیه وکیل خود امضا کنید، در صورتی که وکیل دارید. در مقابل یک شاهد رسمی که می تواند هر امضا را تایید کند، امضا نمایید.

چگونه نام شخص متوفی را از سند حذف کنم؟

برای حذف نام از سند ملکی ، هنگامی که یک یا چند نفر از افراد موجود در سند ملک شما فوت کردند، باید ملک را به صاحبان زنده آن منتقل کنید. چه وصیت نامه ای در کار باشد یا نباشد، اگر شما یک مالک زنده هستید، معمولاً باید سه سند را به منشی دادگاه یا اداره ثبت ایالت خود ارسال کنید، از جمله:

گواهی فوت: شما باید یک کپی از گواهی فوت به دست آورید تا ثابت کنید فردی که می خواهید حذف کنید مرده است.

قولنامه محضری: این یک بیانیه داوطلبانه و سوگند خورده است که توسط دادگاه برای تأیید مرگ فرد و مالکیت جدید شما استفاده می شود. این شامل تماس اولیه و اطلاعاتی است که در مقابل یک دفتر اسناد رسمی نهایی می کنید.

سند جدید: شما و هر مالک جدید باید سند ملک جدید را امضا کرده و محضری کنید و سایر مدارک خود را ارائه دهید.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد الزامات خاص حذف نام از سند ملکی و هر گونه قوانین وراثت می توانید با یک وکیل خبره در تماس باشید.

4. فرم درخواست ترک یا ضمانت را ارسال کنید.

فرم خود را به اداره شهرستانی که اصل سند ملک را دریافت کرده اید، ارسال کنید. برخی از حوزه های قضایی به اسناد اضافی مانند اسناد مالیاتی نیاز دارند. با دفتر محلی خود تماس بگیرید تا مطمئن شوید همه چیز مورد نیاز خود را دارید. توجه داشته باشید که می توانید برای اقداماتی همچون تهیه سند اجاره ای ، از خدمات گروه سون برخوردار شوید.

 

اشتراک گذاری در facebook
Facebook
اشتراک گذاری در whatsapp
WhatsApp
اشتراک گذاری در email
Email
اشتراک گذاری در telegram
Telegram
اشتراک گذاری در twitter
Twitter
اشتراک گذاری در tumblr
Tumblr
اجاره سند در کرج
مقالات
اجاره سند در کرج

گاهی اوقات ممکن است به افرادی که توسط دادگاه ها قرار وثیقه داده می شود، حتی توسط دادگاه عالی، باید روزها منتظر بمانند تا مقامات

ادامه مطلب »

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.